نشست صمیمی عوامل آلبوم «با قرص‌ها می‌رقصد» با حضورخواننده این آلبوم برگزار شد
کاوه آفاق: اگر اهل معامله بودم، مجوز گرفتن‌ام پنج سال طول نمی‌کشید
موسیقی ما – نشست خبری آلبوم «با قرص‌ها می‌رقصد...»، نخستین آلبوم رسمی «کاوه آفاق» با حضور این خواننده و عوامل و دست اندرکاران این اثر برگزار شد.

به گزارش «موسیقی‌ما»، در این برنامه که در فضایی صمیمی در دفتر مدیربرنامه‌های این خواننده، با حضور تعدادی از اصحاب رسانه و پخش قطعاتی از نخستین آلبوم رسمی کاوه آفاق آغاز شد، مهدی میرزاباقریان (مدیر اجرایی آلبوم و مدیرعامل موسسه فرهنگی آوای سوته دلان) در ابتدای برنامه درباره روند اعطای مجوز فعالیت‌های کاوه آفاق و حضور این خواننده در مارکت رسمی موسیقی توضیح داد: «استارت آغاز تلاش‌ها برای اخذ مجوز فعالیت رسمی کاوه آفاق از چهار سال قبل آغاز شد. به مرور برخی تلاش‌ها صورت گرفت و سال گذشته مجوز آلبوم نهایی شد و فقط تائیدیه حراستی کاوه آفاق بود که باید صادر می شد تا او بتواند آلبومش را روانه بازارموسیقی کشورکند. این اتفاق در یک ماه گذشته بالاخره صورت پذیرفت تا امروز ما همه دور هم باشیم تا پس از سالها شاهد رونمایی از نخستین آلبوم رسمی این خواننده که سابقه زیادی در حوزه موسیقی کشور دارد، باشیم.»

محمدحسین تفرشی (تهیه کننده و کنسرت گذار کاوه آفاق) نیز در ابتدای صحبت های خود گفت: «رابطه و آشنایی من با کاوه آفاق به حدود سه سال پیش برمی‌گردد. چند باری با هم درباره کار حرف زده بودیم ولی برخی اتفاقات باعث شد در آن مقطع همکاری ما شکل نگیرد. ولی شهریور امسال بود که برخی افراد و عوامل که بین ما بودند و به نوعی در همکاری ما سنگ اندازی می‌کردند را کنار زدیم و همکاری ما شروع شد. در جایگاه تهیه کننده این آلبوم باید درباره این اثر متذکر شوم که به نظر من این آلبوم، آلبومی‌ست که توسط یک هنرمند مولف تهیه و تولید شده است که از کیفیت و استانداردی بالا برخوردار است و رزومه و پیشینه کاوه آفاق کاملا نشان می دهد که او بسیار هنرمند گزیده کار و باهوشی است.»
 
  • * با قرص‌ها می‌رقصد...
در ادامه «کاوه آفاق» درباره نامی که برای این آلبوم انتخاب کرده است، توضیح داد: «پیش از هر چیزی درباره اسم آلبومم باید توضیحاتی را بدهم تا همه شائبه ها از همین ابتدا از بین برود. این آلبوم 12 قطعه دارد که 11 قطعه آن جدید است و عمدتا دغدغه‌های زندگی شخصی من در آن جاری است. عمده ترانه‌ها از آثار خودم است و باز هم تاکید می‌کنم که قصه ترانه‌های این آلبوم، روایتگر دغدغه های زندگی شخصی من است. قطعه «فلوکستین» که نام ابتدایی‌اش «با قرص ها می‌رقصد...» بود، در مورد زندگی پدر بزرگم است و تلاشی که برای فراموشی دردها و رنج‌ها داشت. در «با قرص‌ها می رقصد...» سعی کرده‌ام روایت آدم هایی را روایت کنم که بجای غم و اندوه زمانه، سعی دارند در اوج حسرت، به تداوم شادی و سرمستی در زندگی فکر کنند و به رقص واداشتن دردها و غصه‌ها. «فلوکستین» روایتگر انسان‌های غمگین دنیای ماشینی امروز است که در تلاشی مصرانه، در پی شادی و روحو جان دادن به زندگی هستند.»

آفاق درباره دیگر بحث‌های محتوایی آلبومش نیز اعتقاد داشت: «شاید بتوانیم لیبل یا برچسب «فلسفی – شخصی» را برای موضوعیت این آلبوم انتخاب کرد. دغدغه ها و روزمرگی هایی که از زوایه ای جدید در تلاش است تلنگری به آدم های این نسل بزند و به آنها یادآوری کند که زندگی در گذر است.»
 
  • * حاشیه های جشنواره مقاومت
آفاق در پاسخ به سوالی مبنی بر حضور دو سال پیش خود در جشنواره مقاومت و برخی صحبت ها درباره حضورش در این فستیوال ملی نیز خاطر نشان کرد: «ازمن برای حضوردر این جشنواره دعوت به عمل آمد و از آنجایی که احساس کردم این جشنواره، به نوعی جشنواره ملی است، تصمیم گرفتم در آن حضور پیدا کنم. همیشه ارجح مقولات ذهنی من کشورم بوده و هست و این موضوع در تمام سالهای فعالیت‌های کاری‌ام به وضوح مشخص بوده و هست. من آدم آرمانگرایی هستم و نسبت به کشور و وطنم یک جور دیگر فکر می‌کنم.»

حضور آفاق در جشنواره مقاومت و شائبه قول و قرارهایی از سویمدیر کل دفتر موسیقی وزارت ارشاد مبنی بر صدور مجوز فعالیت رسمی برای آفاق درصورت حضور در جشنواره مقاومت، مبحث بعدی این نشست خبری بود که «کاوه آفاق» به رد شدید اللحن چنین صحبت‌هایی، گفت: «هرگز. این ذهنیت متاسفانه در بین جامعه ایرانی بوده و هست. من اصلا با آقای پاشایی حتی یک ثانبه هم دیدار نداشتم و اصل موضوع از سوی انجمن موسیقی پیش رفت. همین که لفظ جشنواره ملی درباره این جشنواره عنوان شد، بدون هیچ تردیدی پذیرفتم. همین که گفتند قرار است دراین جشنواره هنرمندان برای ایران آثاری را قرار است بخوانند، من هم قبول کردم. اینها شعار نیست و با نگاهی گذرا به رزومه قبلی من، حتما خیلی‌ها می‌توانند صحت صحبت‌های من را تصدیق نمایند.»

کاوه آفاق در ادامه افزود: «من اگراهل معامله بودم، 5 سال مجوز گرفتن‌ام طول نمی‌کشید. روزی که رتبه نخست این جشنواره از آن من شد و از روی سن تالار وحدت تندیسم به من اهدا شد، دقیقا دو سال خانه‌نشین شدم و همین بهترین گواه برای حضور دلی من در این جشنواره بود. من با اعتقاداتم حضور در این جشنواره را قبول کردم و هرگز شرف و اعتقاداتم را به مجوز نفروختم.»
 
  • * جنجال«آناتما»
اتفاقات و جنجال‌هایی که خبر همکاری آفاق با گروه «آناتما» در فضای مجازی بوجود آورد و تکذیب این خبر از سوی صفحه فیس بوک رسمی این گروه در صفحه آفاق، سرفصل موضوع و سوالی بود که از آفاق پرسیده شد تا این خواننده سرانجام درباره این اتفاق اظهار نظر کند: «این موضوع یکی از مهم ترین سوالهایی بود که دوست داشتم درباره آن حرف بزنم و خوشحالم که در این جلسه مطرح شد. از روز نخست آغاز نامه نگاری برای همکاری بااین گروه، همه چیز مکتوب و قابل استناد موجود است. من در قرار حضوری که با اعضای این گروه داشتم، یک بند گیتار نفیس را هم به اعضای آناتما هدیه بردم و بارها با آقای «کاوانا» در طول رند همکاری، صحبت و تبادل نظر درباره همکاری مشترک شد. نکته دیده نشده این اتفاقات این بود که گروه «آناتما» هرگز کارمشترکی را به صورت گروهی با کشی انجام نمی‌دهد. یعنی اگر هنرمند یا آرتیستی بخواهد با این گروه کار مشترکی را ارائه دهد، آنها هرگز به صورت گروهی با او همکاری نمی کنند و فقط اعضای گروه هستند که به صورت مستقل باآرتیست‌های دیگر کار مشترک انجام می دهند. ادمین صفحه فیس بوک آناتما هم بی اطلاع از موضوع همکاری مشترک من که به صورت مستقل با آقای «کاوانا» (از اعضای این گروه) بود، آن کامنت را روی صفحه من نوشت و بعد از پیگیری من و صحبت با کاوانا، خودش آن کامنت را پاک کرد. اصل موضوع ازاین قرار بود و این برای اولین بار است که این موضوع را مطرح و شفاف سازی می کنم.»
آفاق درباره نتیجه این همکاری و دلایل منتشر نشدن این همکاری مشترک هم توضیح داد: «همین حواشی باعث شد فعلا دست نگه داریم. به هر حال فضای بدی به وجود آمد و ترجیح من این بود که باید کمی صبر کرد.در ماه های آینده شاید درباره این همکاری بیشتر و بیشتر حرف زده شود و شاید هم به کل تصمیم بگیرم این موضوع را بایگانی کنم.»
 
  • * کنسرت
محمد حسین تفرشی درباره برنامه اجراهای زنده آفاق در تهران و برخی مشکل تراشی ها و تخریب‌ها از سوی هنرمندانی که در این سبک فعالیت دارند و با رسمی شدن فعالیت های آفاق، برخی اظهارنظرها نیز از سوی آنها مطرح شده نیز توضیح داد: «من از صمیم قلب آرزو دارم فرصتی که به کاوه آفاق داده شده، برای بقیه هنرمندان هم مهیا شود تا بتوانند در همین سرزمین فعالیت رسمی داشته باشند. درباره روند و پروسه کنسرت ها هم باید بگویم که به هر حال این روزها و در این ایام، فشردگی و محدودیت زیادی را در بخش کنسرت شاهد هستیم. ایام فاطمیه، ایام جشنواره، نبود سالن و... بخشی از این محدودیت ها را باعث شده اند کمی با صبر به ماجرای کنسرت فکر کنیم. در مورد دشمن تراشی هایی هم که شما مطرح کردید، باید بگویم که این مجموعه در چهارچوب قانون فعالیت می کند و تمام روند فعالیت ها از ابتدا تا کنون بر مبنای قوانین کشور بوده و هست. بخاطر همین با قدرت پیش می رویم و قعطا تمام برنامه ریزی ها در بهترین حالت ممکن به مرحله عمل خواهند رسید. کسی با تخریب دیگری به جایی نمی رسد و تجربه نشان داده که این روند به مرور می تواند درباره خود او اتفاق بیفتد. متاسفانه نبود صنف واحد در موسیقی باعث شده این مباحث همیشه باشد و این ضعف بزرگ صنفی، اتفاقی‌ست ناخوشایند که امیدوارم زودتر به نتیجه برسد.»
 
  • * این یک خودکشی است...
آفاق در پاسخ به سوال دیگری مبنی بر تغییر ماهیت آثارش پس از اخذ مجوز و فعالیت در فضای رسمی موسیقی کشور نیز توضیح داد: «اگر قرار باشد تغییری در نگرش من در کارم در فضای رسمی اتفاق بیفتد، قطعا نتیجه ای جز ورشکستگی نخواهم داشت. هوادارانم را از دست می دهم و هویت کاری ام را هم ازدست می دهم و یک خودکشی است. قطعا این نگاه مرگ هنری من را در پی خواهد داشت و یکیاز اصلی ترین دغدغه های من برای ورودم به حوزه رسمی، حفظ مهر و امضای آثارم بوده که قطعا همین رویه در همه سالهای بعد هم ادامه خواهد داشت. برای این آلبوم حدود 25 قطعه تولید شد. هر اثری که اصلاحیه می خورد، به صورت کامل حذفش می‌کردم. یعنی حتی حاضر نبودم تغییرات یک کلمه ای هم روی آن انجام دهم. می رفتم و کار جدیدی می ساختم و سعی می کردم با رعایت همه اصول، بهترین خروجی را داشته باشم. هر چند در برخی مواقع هم ایرادهای عروضو قافیه به آثار من گرفته می شد. دستان اعتقاد داشتند که آثار راک فارسی باید در قیدو بند عروض و قافیه باید باشند که به مرور این ذهنیت از بین رفت. ولی من از سال 90 تا 92 درگیر حل این ذهنیت بودم و بعد از آن هم دو سال منتظر حل شدن مشکلات حراستی خودم بودم.»
 
  • * با ما همکاری کردند
مهدی میرزا باقریان که به زودی نخستین آلبوم رسمی‌ و مستقل خودش به نام «آخرین تانگو» نیز روانه بازار موسیقی کشور خواهد شد، در ادامه این نشست توضیح داد: «برای انتشار این آلبوم واقعا همکاری های زیادی از سوی مسئولین فرهنگی کشور انجام شد. سیستم فرهنگی کشور این روزها با نگاه حمایتی با هنرمندان تعامل دارد و این باعث شده هنرمندان زیادی فعالیت در چهارچوب فرهنگی و مجاز کشور را دراولویت کاری شان پیش ببرند.» مدیر عامل موسسه نشر «آوای سوته دلان» درباره تاثیر علی مرادخانی و مدیران دولت تدبیر وامید، در اجرایی شدن این رویه در دوره کنونی نیز گفت: قوانین با تغییر دولت ها تغییر نمی کند ولی دیدگاه های حمایتی به مرور به این قوانین حاکم می شوند.قطعا این دولت تفاوت های زیادی را باعث شده ولی اصل موضوع همان نگرش حمایت محور است که امیدوارم به مرور بهتر و بهتر شود.»

باقریان درباره تاریخ انتشار آلبوم مستقل خود نیز گفت: «در هفته های آینده قطعا این آلبوم به بازار خواهد آمد.»
 
  • * شهرت نامشروع
این خواننده درباره اخذ مجوز فعالیت خود در دو سال گذشته به مورد جالبی هم اشاره داشت: «خواننده‌هایی که به صورت غیرمجاز و در ادبیات عامه جامعه موسیقی «زیرزمینی» فعالیت دارند، به زعم من با نوعی «شهرت نامشروع» از نگاه مسئولیت رو به رو می شوند. طول کشیدن اعطای مجوز این قبیل چهره ها به نظر من دلیلش این استکه مسئولین سعی دارند در یک پروسه زمانی، این شهرت نامشروع را زدوده و خفیف تر شود و آنرا به مرور «مشروع» و در چهارچوب هایشان تعریف کنند. همین روند در سالهای گذشته اتفاق افتاده و من هم شاید درهمین سیستم آزموده شدم. به هر حال پروسه ای بوده که باید انجام می شده و حالا ازاینکه در آستانه انتشار آلبومم هستم، خوشحالم.»

گفتنی ست آلبوم «با قرص ها می رقصد...» پیش ازاین قرار بود در تاریخ 21 دیماه روانه بازار موسیقی کشور شود که احتمالا با توجه به ترافیک کاری شرکت پخش مربوطه این آلبوم با تاخیری چند روزه روانه بازار موسیقی کشور خواهد شد.
منبع: 
اختصاصی سایت «موسیقی ما»
تاریخ انتشار : چهارشنبه 16 دی 1394 - 10:34

دیدگاه‌ها

mOhAmmAd
214.91.103.13
چهارشنبه 16 دی 1394 - 12:06

كاوه افاق عاليههه:)

7th-skys
100.190.123.162
چهارشنبه 16 دی 1394 - 14:15

Bii naziiriid..enshala sarboland bashid.mesle hamishe

چهارشنبه 16 دی 1394 - 14:15

بسیار عالی ,کاوه جان پایبند ایران و ایرانی بوده ,پنج سال پای این عشق میهن پرستیش سکوت کرده بهای سنگینی بود امید که ثمره ی این ایثارو بگیره,,

پیام ملکوتی
50.173.158.108
چهارشنبه 16 دی 1394 - 14:15

زنده بااااد

چهارشنبه 16 دی 1394 - 14:15

همین که ایران موندید و برای مردمتون و کار در کشورتون صبر کردید واقعا ارزشمنده

چهارشنبه 16 دی 1394 - 14:15

موزیک راک ایران باید به خودش افتخار کنه که کاوه آفاق اجازه ورود گرفت ?✌?

چهارشنبه 16 دی 1394 - 15:04

...صدای کاوه آفاق واقعا خاصه...

افزودن یک دیدگاه جدید

محتوای این فیلد خصوصی است و به صورت عمومی نشان داده نخواهد شد.

Plain text

  • هیچ تگ HTML ی مجاز نیست.
  • آدرس صفحات وب و آدرس‌های پست الکترونیکی بصورت خودکار به پیوند تبدیل می‌شوند.
  • خطوط و پاراگراف‌ها بطور خودکار اعمال می‌شوند.
CAPTCHA
This question is for testing whether or not you are a human visitor and to prevent automated spam submissions.