تنظیم دوباره برای لئوناردو داوینچی
انتشار نسخه‌ای اکوستیک از والنیکورا، آخرین آلبوم بیورک
موسیقی ما - «والنیکورا زهی»، آلبومی که 6 نوامبر منتشر خواهد شد اولین آلبوم اکوستیک این موزیسین ایسلندی محسوب می‌شود که در آن ساز ترکیبی هارپسیکورد-ویولن، ساز رویایی لئوناردو داوینچی به کار رفته است.

«والنیکورا» نهمین آلبوم استودیویی بیورک ژانویه گذشته منتشر شد آلبومی که از تنظیم فوق‌العاده‌ای برای سازهای زهی در کنار بیت‌های پریشان الکترونیک و ترانه‌هایی درباره دلشکستگی تشکیل می‌شد. حالا این موزیسین ایسلندی روی این آلبوم کار می‌کند تا نسخه‌ای جدید از آن را انتشار دهد. نسخه‌ای اکوستیک و تماما زهی.

در نسخه جدید والنیکورا سازی به نام «ویولن ارگانیستا» به کار رفته است که یک ساز ترکیبی از هارپسیکورد و ویلون است و اولین بار توسط لئوناردو داوینچی تصور و طراحی شد اما هرگز به مرحله ساخت نرسید. بیورک در توصیف این ساز گفته «سازی کوچک است اما شبیه گرند پیانویی که ارشه‌ای است نه زخمه‌ای». این ساز توسط «استاوومیز زوبزتسکی» (Sławomir Zubrzycki)، سازنده‌ی آن نواخته می‌شود و «اونا اسوِین‌بیارناردوتیر» (Una Sveinbjarnardóttir) موزیسین ایسلندی سولوهای ویولن را نواخته است.

بیورک در مورد این تجربه می‌گوید: «کار کردن روی آلبوم والنیکورا کم کم تبدیل به تجربه‌ای جادویی شد، چه از لحاظ موسیقایی و چه به لحاظ احساسی. تجربه‌ی پیوند دادن صداهای الکترونیک و سازهای اکوستیک در یک حس و حال تقریبا رومانتیک برای اینکه ثابت کنیم این اصوات می‌توانند همزیستی داشته باشند!»

البوم والنیکورایِ زهی توسط کریس المز (Chris Elms) میکس شده و بیورک در مصاحبه‌ای بعد از انتشار آن گفته است که چطور کارکردن روی آن به او کمک کرده بتواند ذهنش را از پایان یافتن رابطه طولانی مدتش با متیو بارنی (Matthew Barney) خالی کند. او می‌گوید: «تنها راهی که توانستم با این مسئله کنار بیایم این بود که نوشتن موسیقی برای سازهای زهی را آغاز کنم.. بنابراین تصمیم گرفتم تبدیل به یک «خوره» ویولن شوم و برای پانزده سال زهی موسیقی تنظیم کنم و بعد آن را یک پله جلو ببرم».

بیورک پیش از این اشاره کرده بود که جدای از همسرش (متیو بارنی که یک ویدئو آرتیست مطرح است) چه ضربه عاطفی سهمگینی به او وارد کرده و آلبوم والنیکورا تلاش برای کنار آمدن با رنج این جدایی است.
منبع: 
گاردین

گردآوری و ترجمه:

تاریخ انتشار : چهارشنبه 22 مهر 1394 - 13:00

افزودن یک دیدگاه جدید

محتوای این فیلد خصوصی است و به صورت عمومی نشان داده نخواهد شد.

Plain text

  • هیچ تگ HTML ی مجاز نیست.
  • آدرس صفحات وب و آدرس‌های پست الکترونیکی بصورت خودکار به پیوند تبدیل می‌شوند.
  • خطوط و پاراگراف‌ها بطور خودکار اعمال می‌شوند.
CAPTCHA
This question is for testing whether or not you are a human visitor and to prevent automated spam submissions.