پرونده آلبوم «نگاه من» با صدای محسن یگانه - 2
پدرام کشتکار: آلبوم نگاه من احتیاج به زمان دارد

پدرام کشتکار
[ آهنگساز و تنظیم‌کننده ]

موسیقی ما - از نظر من آلبوم جدید محسن یگانه فضای ریتمیکی به خود گرفته؛ یعنی یک‌مقدار از حالت‌های آرامی که از محسن یگانه سراغ داشتیم، دور شده که این موضوع بیشتر به تنظیم آلبوم برمی‌گردد. از لحاظ ملودی، محسن كمى در کار خود نوآوری کرده و فرم تکنیکال‌تری به کار خود داده است. یعنی از فضای ملودی‌هایی که شاید تا حدودی برای خودش تکراری شده بوده، فاصله گرفته و وارد فرم جدید از ملودی‌سازی شده که البته تشخیص خوب یا بد بودن آن با من نیست. فقط می‌توانم بگویم شخص من این فضا را دوست داشتم. حالا نمی‌گویم در تمام ترک‌ها، اما در بیشتر قطعات این تفاوت محسوس بود.
 
از لحاظ ترانه هم باید گفت که در هر صورت محسن یگانه مخاطبین خود را خيلى خوب می‌شناسد و موفقيت‌اش در آلبوم‌ها و كنسرت‌هايش دليل اين مدعا است. شاید برخی بگویند که ترانه‌های این آلبوم افت کرده، من هم با در نظر گرفتن اینکه شاید می‌توانست روی ترانه‌های آلبوم سلیقه بیشتری به خرج دهد، می‌گویم که او سال‌هاست که طرفداران خود را رودررو می‌بیند و حتماً برای این نوع ترانه‌های خود دلیلی داشته است.
 
نمی‌خواهم تک به تک در مورد قطعات نظر بدهم، اما ترک پنجم را از نظر عوام، قطعاً کار موفقی می‌دانم؛ چون تجربه نشان داده كه مردم ایران چه در کنسرت و چه در آلبوم نسبت به ترک‌های عاشقانه غمگین و ترک‌های شادِ بی‌پروا حس بهتری دارند. شايد بتوان گفت تکنیک‌های هنری از اين قطعه حذف شده و بیشتر به سلایق مردم عام توجه شده که آن هم شادی‌آور است.
 
محسن یگانه در آلبوم دوم خود هم قطعه شش‌وهشتى را در ترک پنجم قرار داده بود که حتماً روی این موضوع هم تعمدی در کار بوده است. مقدمه ترک اول آلبوم یا به اصطلاح سرآلبومی یک مقدمه پرهیجان است که فکر می‌کنم انتخاب خوبی برای این کار بوده است.
 
اما چیزی که الان از محسن یگانه می‌بینیم، نسبت به گذشته او کمی برای من ناراحت‌کننده بود؛ چون اگر بخواهیم کلاً به این آلبوم امتیاز بدهیم، حتی اگر امتیاز قبولی هم بگیرد، شايد یک نمره قبولیِ با اغماض باشد. شخصاً این چند روز اخیر در جاهایی بوده‌ام که طرفداران محسن یگانه هم حضور داشته‌اند. آنها می‌گفتند ما که محسن یگانه را دوست داریم و این آلبوم را خریدیم و گوش کردیم، اما حس می‌کنیم این آلبوم از آلبوم قبلی او ضعیف‌تر است. این حرف را افرادي به من گفتند كه صرفاً از طرفداران يگانه بودند و بس.
 
در مورد میکس و مستر هم باید بگویم میکس و مسترینگ بحثی نیست که بتوان در یکی دو جمله در مورد آن صحبت کرد اما میکس و مستر این آلبوم مثل آلبوم قبلی یگانه صدا می‌دهد. اين را مى‌دانم كه محسن یگانه حواسش جمع است و برای کارهایش حتماً دلیل دارد. اما شاید اگر خواننده دیگری بود، این تعداد قطعات را در قالب یک آلبوم منتشر نمی‌کرد، چون این موضوع خودش برای شنوندگان ایجاد خستگی می‌کند. از نظر من ۱۳ ترک برای آلبومى كه چهارمین آلبوم يك خواننده پرطرفدار موسيقى است، مى‌تواند کمی زیاد باشد. چراكه خود این مسئله باعث می‌شود بعضی از قطعات آنطور که باید و شاید شنیده نشوند. مثل این می‌ماند كه غذاهاى زيادي را براى پزيرايى از مهمان خود سر ميز ببري و خب طبيعى است كه بعضى از آنها دست‌نخوره باقی بماند.
 
من در کل از ترک اول و سوم آلبوم خوشم آمد؛ اما اگر بخواهیم جزئی حساب کنیم، ملودی ترک ۳ و تنظیم ترک ۱ را دوست داشتم. قطعه ۳ توانسته بود شخصیت محسن یگانه را حفظ کند و انگار او در این قطعه ریسکی که برای ترک‌های دیگر کرده را انجام نداده و آن را به یاد قدیم‌ترها زده است. در مقابل، فکر می‌کنم ترک 5 در عین حالی که قطعه شادی بود، کمی از چارچوب موسیقی ایران خارج شده بود و رنگ موسیقی خارج از ایران را به خود گرفته بود. یعنی خیلی جسورانه و خارج از چارچوبى که ما معمولاً رعایت می‌کنیم که البته ایرادی هم به این موضوع وارد نیست.
 
من بیست سال است برای این مردم موسیقی تولید می‌کنم و قطعاتى مثل «دارم عاشقت می‌شم» و «دورنگی» را ساخته و «دهاتی» را زده‌ام و مى‌گويم اينكه خواننده‌های ما با یک تعمد و درایت محاسبه شده خودشان را به سمت موسیقی‌های شادِ باارزش ببرند، خیلی هم خوب است؛ چيزي مثل موسیقی «Happy». اما این موضوع مهم است که ببینی آیا این ترک به مجموع آلبوم می‌خورد یا نه. فکر می‌کنم اگر محسن عزیز این قطعه را به صورت سینگل منتشر می‌کرد، بهتر بود. چون این قطعه خیلی شاد و زیباست، اما آرامش آلبوم را از بین می‌برد.
 
ما در بحث‌های تخصصی موزیک دو مبحث مهم داریم؛ اینکه منفی‌گرا یا مثبت‌گرا باشیم كه من در مورد هر دو می‌توانم صحبت کنم. اما واقعیتی که می‌خواهم در مورد محسن یگانه بگویم، این است که او تلاش کرده و انگیزه بزرگی به نام فرزند را در آلبوم خود ایجاد کرده و از روح مثبت دخترش در ساخت آلبوم «نگاه من» استفاده کرده است. این یک موضوع بسیار زیبا و قابل تقدیر است که خواننده موفق کشورمان از زیباترین موضوع زندگی خود برای تولید آلبوم جدیدش الهام گرفته اما در بحث کارشناسی این آلبوم فكر مى‌كنم بهتر بود که کمی سلیقه بیشترى در چیدن قطعات به خرج داده مى‌شد.
 
مطمئناً با این آلبوم تغییری در کنسرت‌های محسن یگانه ایجاد نخواهد شد، کمااینکه چند روز پیش در تهران کنسرت داشت و ترک‌های جدید خود را هم اجرا کرد که خیلی هم از آنها استقبال شد. اما موضوعي که در این آلبوم مورد حمله قرار گرفته، تنوعى است كه محسن خواسته به كارهايش بدهد و نتيجه آن هیجانى اشتباهی را به وجود آورده و برخی از مخاطبانش را به انتقاد کشانده است. اما من فکر می‌کنم باید این موضوع را به زمان بسپاریم. کافی است که زمان بگذرد و بشود با این کارها خاطره‌سازی کرد. در آن صورت حتماً نظرها متفاوت خواهد بود، چون قبلاً هم این موضوعات پیش آمده است. مثلاً بعضی از قطعات آلبوم فریدون آسرایی را مردم در ابتدا دوست نداشتند، اما با گذشت زمان، جای خودشان را در دل مردم باز کردند. این آلبوم هم احتیاج به زمان دارد و باید این مسیر را طی کند، نباید به این زودی در مورد آن قضاوت کرد.
منبع: 
اختصاصی موسیقی ما
تاریخ انتشار : سه شنبه 5 خرداد 1394 - 16:35

دیدگاه‌ها

ناشناس
192.45.252.232
سه شنبه 5 خرداد 1394 - 17:27

فقط شما كسايي رو بيارين كه از محسن انتقاد كند ،،،، باشه؟

پنجشنبه 7 خرداد 1394 - 10:52
Qasem Dalirian

این آلبوم ترکونده ، همه جا شنیده می شه ، با گذشت زمان بیش تر به دل می شینه :)

34.251.146.46
پنجشنبه 7 خرداد 1394 - 23:04
هانیه

آلبوم ازقبلیا خیلی ضعیفتر بود
ناامیدکننده بود

126.74.69.4
سیدجلال
212.91.156.254
سه شنبه 5 خرداد 1394 - 17:49

آفرین به این نقد...
من به اندازه کافی آلبوم رو شنیدم و واسه اولین باره که دارم درموردش نظرمیدم.
ازبین کل قطعات این آلبوم این قطعات به دلم نشست:
چنگال تقدیر(آهنگسازی و شعر) - درکم کن(فوق العاده شاد) - دنبالش میرم(آهنگسازی و تاحدودی شعر)
دلکم(شعرو آهنگسازی) - دیوار(فقط شعر)
درکل به نظرم در زمینه شعر نسبت به تک ترک های اخیرش پیشرفت کرده و جز قطعاتی که نام بردم قطعات دیگر آلبوم برای من خسته کننده بود و جذبم نمیکرد متأسفانه!
حتی خود قطعه دیوار هم اگه شعر خوبی نداشت در این بین جانمیگرفت.
نکته منفی آلبوم متن زیاد اشعارهست که باعث میشه یک حالت روخونی واسه خواننده پیش بیاد و کاملا یکنواخت روی یک ریتم تکراری فقط اشعارش رو بخونه و اثرگذاری شعر(هرچند با مفهوم بالا) افت کنه.

سه شنبه 5 خرداد 1394 - 19:08
میلاد میلاد

این که نشد دوست عزیز!!!!!!
از نظر تو الان ترانه باید جوری باشه که کل ترک با آهنگش روی هم رفته بشه 2 دقیقه!!!!!!!!
ترانه ها که مشکلی نداشتن کجا متنشون زیاد بود؟؟؟؟؟؟؟؟
ایراد بنی اسراییلی میگیرین چرا آخه؟؟؟؟؟؟؟
به چیز دیگه نبود گیر بدبد

219.204.181.183
چهارشنبه 6 خرداد 1394 - 01:14
سیدجلال

من واسه نظرم بقدر کافی دلیل دارم ولی دلیلی نمیبینم واسه شما توضیحی بدم.
چون ازنظر من تفسیر به رأی کردی پس تکلیفت مشخصه و بحث باتو فایده ای نداره.

37.96.28.107
چهارشنبه 6 خرداد 1394 - 15:42
رستگاری

شما رو قسمت جذبتون کار کنید یه کم
واقعا کسی پیدا میشه بتونه بگه خاطره بازی و جاده و توو فکر میرم و... یکنواخت و خسته کننده هس؟
بعدم اینکه شما معرف حضور ما هستین و زودتر از اینا منتظر نظرتون بودیم که خوشبختانه آلبوم عالی بود نتونستین ایراد خاصی پیدا کنین مجبور شدین از حرفایی تکراری قبلیتون مث یکنواختی و اینا استفاده کنین

25.204.81.208
چهارشنبه 6 خرداد 1394 - 19:01
سیدجلال

من هم مثل شما و بقیه حق دارم بیام نظرمو بگم...
منتها نظر من برعکس شما از روی تعصب نیست و چشم و گوشم بازه...
از نظرات شما درجاهای مختلف فقط یک چیز برداشت میشه و بس و اونم: تعصب بی جاست!
حتما همه باید بیان و به به چه چه کنن!
نه دوست عزیز پس منطق این وسط چی میشه!؟
اگه دقت کنی ازکاری که مورد پسندم بوده تعریف کردم برعکس شما که فقط نیمه خالی لیوان رو میبینی!

164.5.33.93
سه شنبه 5 خرداد 1394 - 17:56

واقعا خوب و منطقی البوم رو مورد نقد و بررسی قرار داد. آلبوم که همه جا داره شنیده میشه و این یعنی نابغه موسیقی با البوم نگاه ترکونده !!!
ولی این گفت نگاه نسبت به البوم قبلی ضعیف تر بود به نظر من نگاه از رگ خواب هم بهتر بود و خیلی اهنگ ها و ترانه ها آدم رو آروم میکرد وقتی به آلبوم گوش میکردم !!!
خلاصه جــــاســـت یــــگـــانــــه

پنجشنبه 7 خرداد 1394 - 10:54
Qasem Dalirian

دقیقا استقبال خیلی خوبی شده از آلبوم بین مردم ، چون بسیار دلیه و احساسیه این آلبوم :)

203.217.233.40

صفحه‌ها

افزودن یک دیدگاه جدید

محتوای این فیلد خصوصی است و به صورت عمومی نشان داده نخواهد شد.

Plain text

  • هیچ تگ HTML ی مجاز نیست.
  • آدرس صفحات وب و آدرس‌های پست الکترونیکی بصورت خودکار به پیوند تبدیل می‌شوند.
  • خطوط و پاراگراف‌ها بطور خودکار اعمال می‌شوند.
CAPTCHA
This question is for testing whether or not you are a human visitor and to prevent automated spam submissions.