میزگرد نقد و بررسی آلبوم «عشق یعنی...» با حضور فریدون آسرایی، بهروز صفاریان، افشین مقدم و رضا تاجبخش - بخش دوم و پایانی
چرا خیلی وقت است مگاهیتی مثل «خوشگل عاشق» نداریم؟
موسیقی ما- چند روز پیش، بخش اول میزگرد بررسی آلبوم «عشق یعنی ...» را منتشر کردیم. همان طور که در بخش قبلی هم خواندید، بحث ها از این آلبوم و نحوه همکاری بهروز صفاریان و فریدون آسرایی آغاز می شد و به شاخه های دیگر می رسید. بخش دوم هم بر همین منوال است. یعنی باز هم بحث به مسیرهای متفاوت و جذابی کشیده شده که برای کسانی که موسیقی پاپ را جدی تر دنبال می کنند، پر از ناگفته ها و مسائل تکنیکی و جامعه شناسانه در حوزه موسیقی پاپ است. در این میزگرد، فریدون آسرایی، بهروز صفاریان، رضا تاج بخش و افشین مقدم حضور داشتند.

رضا! تو موسیقی این آلبوم را چگونه دیدی؟

تاجبخش: نمی‌خواهم فکر کنید که چون فریدون و بهروز اینجا هستند، دارم تعریف می‌کنم و اتفاقاً نقد هم دارم. این آلبوم یکی از معدود آلبوم‌هایی است که من آن را در ماشین موزیسین‌ها زیاد شنیده‌ام. اما من اصولاً الان به جایی رسیده‌ام که از موسیقی لذت نمی‌برم. به دلیل اینکه خیلی زیاد، درگیر جزئیات هستم. تا یک قطعه جدید گوش می‌کنم، ابتدا دقت می‌کنم چه جزئیاتی دارد و اصلاً متوجه نمی‌شوم که نهایتاً چه اتفاقی برایش رخ می‌دهد. واقعیت این است که باید از موسیقی لذت برد، ولی ما آن‌قدر غرق کار شده‌ایم، زمان شنیدن موسیقی، اصلاً لذت نمی‌بریم. من سعی کردم این آلبوم را این‌طوری نگاه نکنم. سعی کردم ببینم می‌توانم از آن لذت ببرم یا نه. می‌خواهم بگویم در هر شرایطی می‌توان از این آلبوم لذت برد. یعنی اگر حال خوب یا بدی داشته باشید، هر بار که این موسیقی را بشنوید، حس خوبی دریافت می‌کنید. نکته دوم اینکه کلیت تنظیم‌ها نسبت به ملودی‌ها بهتر است. به نظرم شاید اگر سطح ملودی‌ها به تنظیم‌ها می‌رسید، اتفاق بهتری رخ می‌داد. شبیه اتفاقی که در آلبوم «غریبه» افتاد. مسأله بعدی این است که به نظر من، صدای خواندن هر خواننده‌ای به شخصیت او مرتبط است. فریدون‌جان! شما در زندگی عادی هم آدم باحالی هستی و این «حال» به قول «افشین» در خواندن شما هم خودش را نشان می‌دهد. ولی به عقیده من، نوع خواندنت، نسبت به آن زمان کمی فرق کرده. به نظر من حتی حس خواندنت کمتر شده. نمی‌دانم شاید این مسأله، دلایل مختلفی داشته باشد ولی حس خواندن آن زمان شما را بیشتر می‌پسندیدم. شاید خواندن‌ات، قانون‌مند و قاعده‌مندتر شده است. این قانون‌مند شدن به نظرم به خاطر این است که شاید روی موسیقی‌ها خیلی حساس‌تر شده‌اید. این قانون‌مند شدن به نظرم باعث شده که مقداری از حس اجرایت کمتر شود.

صفاریان: به لحاظ خواندن؟

تاجبخش: بله. از طرف دیگر، تنوع ملودی‌های این آلبوم به نظر من جزو مزایای آن است که زیبایی خوبی به آلبوم داده.

* کدام قطعه آلبوم به نظرت بهتر است؟

تاجبخش: به نظر من بهترین ملودی آلبوم در قطعه «ببخشید» شکل گرفته و برای من خیلی عجیب بود که «بهنام کریمی» این کار را ساخته. چون من او را بیشتر به عنوان نوازنده می‌شناختم. نکته دیگری که باید به آن اشاره کنم این است که آلبوم شما بسیار یک‌رنگ است و این احتمالاً به دلیل وجود بهروز باشد که توانسته مدیریت خوبی روی کار داشته باشد. به نظر من تنظیم‌های موفق آلبوم هم تنظیم قطعه شماره یک با بهروز و تنظیم‌های «امید مَحرم‌زاده» است و ملودی «ببخشید» هم که از همه زیباتر بود. با بازخوانی کار «تورج شعبانخانی» نتوانستم ارتباط برقرار کنم. شاید چون یک بخش از ملودی را کم کرده بودید که من آن را نمی‌شنیدم.

 راجع به قطعه «هنوزم چشمای تو» هم صحبت کنیم. این شاید یکی از تأثیرگذارترین ملودی‌های چند دهه اخیر است که خواننده های مختلف به شکل‌های گوناگون آن را خوانده‌اند. چرا تصمیم گرفتید که این قطعه، به این شکل تنظیم و اجرا شود؟

صفاریان: فقط «خشایار اعتمادی» به شکل رسمی این کار را اجرا و منتشر کرده بود. اجازه انتشار این کار هم منحصراً در اختیار تهیه‌کننده این آلبوم است. تهیه‌کننده ما آقای «مشفق» این کار را دوست داشتند و می‌خواستند در آلبوم باشد. این قطعه می‌توانست اتفاق خیلی خوبی باشد. «فریدون» چند اتود مختلف از این قطعه را در سال‌های گذشته تهیه کرده بود. او فرم صدای خودش را دارد و این ملودی کاملاً در دستگاه «شور» است و مقایسه قابلیت صدای فریدون با این قطعه مثل این است که قهرمان پرتاب نیزه را روی رینگ بوکس بیاورید! شاید بتواند خوب مبارزه کند، ولی جایش آنجا نیست! جای قدرت‌نمایی فریدون هم در این سبک و فضا نیست. من تشخیص دادم که این کار باید «فریدونیزه» شود و آن را به شکل قبلی تنظیم نکنیم و از آکوردهای شور و فضاهای ایرانی کمی فاصله بگیریم و کاملاً به سمت «New Age» و «Chillout» برویم.

* چرا اصلاً آن ملودی را انتخاب کردید؟ خب یک کار جدید می‌ساختید.

صفاریان: اصرار بود که آن کار انجام شود و من گفتم که اگر بنا به کارکردن و خواندن فریدون باشد، من این کار را برای فریدون این‌گونه می‌بینم. در غیر این صورت فکر می‌کردم که باید خواننده دیگری مثل «محمد اصفهانی» آن را بخواند.

تاجبخش: پیشنهاد استفاده از این ملودی در آلبوم با شما نبوده است. پس تصمیم گرفتید حالا که باید باشد، اینگونه اجرا شود.

صفاریان: من این کار را الان خیلی دوست دارم و حس خوب و لطیفی به من می‌دهد و خیلی معلق است. ضمناً ما در این آلبوم هم از چند ترانه‌سرای خیلی خوب خواستیم روی کارهایی که فریدون ساخته بود، ترانه بگویند. به نظر من آن ترانه‌ها می‌توانستند تأثیرگذارتر باشند. اما فریدون حتی روی یک کلمه هم اصرار داشت و می‌گفت این شعر، ملودی من را جور دیگری می‌رساند.

فریدون: خب وقتی که ترانه را عوض می‌کنید، احساس من هم عوض می‌شود.

صفاریان: عقیده من این است که شاید عادت مخاطب به ملودی و تنظیم قبلی «هنوزم چشمای تو» باعث شده تا نسبت به این قطعه موضع داشته باشد. این کار نوستالژیک است و شاید دلیل موضع‌گیری ما روی آن همین باشد. فکر می‌کنم برای مخاطبان نسل جدید، تأثیرگذاری خوبی خواهد داشت.

مقدم: من هم با حرف بهروز موافقم. بخشی از این حس و موضع‌گیری، به آن حالت نوستالژیک قطعه بازمی‌گردد. من خودم جزو کسانی هستم که احساس می‌کردم ای کاش فراز و فرودهای این شعر بیشتر با صدای «فریدون» همراه بود. چون زمانی که صدای فریدون اوج می‌گیرد، رنگ و سوز خاصی پیدا می‌کند. فکر می‌کنم علت مخالفت ما با این قطعه آن حالت نوستالژیکی است که نسبت به آن داریم. به قول بهروز اگر کسی برای اولین بار این قطعه را بشنود، شاید ارتباط بهتری با آن برقرار کند.

* اگر موافق باشید، به این مسأله بپردازیم که چرا آلبوم «عشق یعنی...» مثل آلبوم «غریبه» مگاهیت ندارد؟

تاجبخش: این موضوع کاملاً مشخص است و یکی از دلایل آن، تعدد آثار منتشر شده در بازار رسمی و غیررسمی است.

صفاریان: البته برای قضاوت کمی زود است. زمانی که آلبوم «غریبه» منتشر شد، من دبی بودم و چند ماهی گذشت تا فهمیدم که آن اتفاقات خوب برای آلبوم، رخ داده است. مطمئن بودم که کار شنیده می‌شود اما فکر نمی‌کردم تا این حد موفق شود. درباره این آلبوم هم الان نمی‌توان گفت که چرا مگاهیت ندارد و شاید این اتفاق افتاد.

* فکر می‌کنی قطعه‌ای از آلبوم باشد که پتانسیل هیت شدن را داشته باشد؟

صفاریان: بله، به نظرم «عشق یعنی...» این پتانسیل را دارد. اما فکر می‌کنم شرایط زمانی و بازار موسیقی در نوع هیت شدن‌ها تأثیرگذار باشد. الان نوع کارهایی که هیت می‌شوند، خیلی با آن زمان متفاوت است و ضمناً امروز هیت شدن را به گونه‌ای دیگر متوجه می‌شویم. آن زمان از ماشین‌ها متوجه می‌شدیم که قطعه‌ای هیت شده ولی الان طور دیگری است و تشخیص هیت شدن یک قطعه، کمی سخت است. الان نمی‌توانم دقیقاً بگویم این کار در چه حدی است. فقط یک نکته را روشن کنم. قطعات می‌توانند مگاهیت شوند یا در سطحی پایین‌تر، هیت. مگاهیت اتفاقی است که شاید هر ده سال یک‌بار رخ دهد و در کل بازار موسیقی یک مملکت فقط چند بار اتفاق می‌افتد. مگاهیت شدن، دست عوامل تولید نیست و به نوع نگاه مردم، جامعه‌شناسی مخاطب و نحوه عاشق شدن مردم با آن و خیلی عوامل دیگر، وابسته است. این اتفاق چندان قابل پیش‌بینی نیست. من توضیح کاملی نمی‌توانم بدهم که چرا این آلبوم مگاهیت ندارد. چون اولاً مطمئن نیستم که ندارد و اینکه مگاهیت شدن یک کار، آن قدرها هم دست ما نیست.

تاجبخش: شرایط ده پانزده سال پیش، طوری بود که می‌دانستید باید چه کار کنید تا قطعه‌ای هیت شود. به نظر من شرایط جوری بود که می‌گفتید این ترک حتماً هیت می‌شود یا نمی‌شود. ما خودمان هم هنوز نمی‌دانیم که چه کاری هیت می‌شود! شاید خواننده‌ای اصلاً اسم و رسمی هم نداشته باشد و کارش هیت شود. از آن طرف، ممکن است بزرگ‌ترین موزیسین‌ها هم بهترین کارها را انجام دهند و هیت نشود.

صفاریان: البته من خیلی موافق نیستم که آن زمان، دقیقاً معلوم بود.

تاجبخش: شرایط بهتر بود.

صفاریان: بله. چون آن زمان رسانه‌های زیادی نداشتیم. یادم هست که رسانه‌های تصویری پس از «غریبه»، شکل گرفتند. هرچه به عقب‌تر بازمی‌گردیم، متوجه می‌شویم وضعیت تشخیص موفقیت یک قطعه راحت‌تر بود، ولی آن زمان که آلبوم «غریبه» را ساختیم، می‌گفتند چرا کار شاد ندارید؟ قطعه «افسون توأم» را هم که شاد بود، از آلبوم خارج کردیم تا بگوییم که کل آلبوم یک‌دست است. می‌گفتند این کار خوب نیست ولی برخلاف جریان آب، آن اتفاق رخ داد.

* در مورد خوشگل عاشق مطمئن بودید که هیت می‌شود؟

صفاریان: نه، اصلاً نمی‌دانستیم، ولی تهیه‌کننده ما انصافاً به این موضوع اعتقاد داشت.

فریدون: من فکر می‌کردم که قطعه «غریبه» چون فضای متفاوت‌تری داشت، با این اتفاق روبه‌رو شود. آهنگ‌هایی که این روزها می‌گیرد، فضای متفاوتی دارد.

تاجبخش: ولی نمی‌توانید بگویید قطعاً چه کاری موفق می‌شود و از طرفی، یک کاری می‌گیرد که اصلاً در فکر اهالی موسیقی هم نمی‌گنجد.

فریدون: من می‌دانم که چه قطعه‌ای می‌گیرد، ولی نمی‌توانم بسازم‌اش! فکر می‌کنم بچه‌هایی الان موفق هستند که از ملودی‌های غیرایرانی استفاده می‌کنند؛ از فضای موسیقی‌های یونانی که البته آن ملودی‌ها، جزو ملودی‌های ما نیست. زمانی که کلام فارسی روی آن قرار می‌دهند، قاعدتاً متفاوت می‌شود. این تفاوت باعث می‌شود که مردم این قبیل کارها را دوست داشته باشند.

صفاریان: البته من فکر می‌کنم که چنین قطعاتی هیت نشده است.

تاجبخش: قابل انکار نیست که کسانی که کارهایشان هیت می‌شود نظیر «محسن یگانه»، وام‌دار موسیقی یونان هستند.

فریدون: ملودی‌های «مرتضی پاشایی» را نگاه کنید که چقدر متفاوت است. این ملودی ایرانی نیست و متفاوت است.

تاجبخش: ولی بحث ملودی، چاهی است که چند سال است همه در آن گیر کرده‌اند و هیچ‌کس هم نمی‌تواند از آن خارج شود.

فریدون: خواننده‌های آن‌ور آب هنوز در همان ملودی‌های قدیمی گیر کرده‌اند ولی کار بچه‌های داخلی به خارج از مرزها می‌رود.

صفاریان: این شروع یک جریان خیلی خوب است. فکر می‌کنم شاید ادامه این مسیر، مقطعی باشد تا اینکه به بلوغ درستی برسد و بتواند یک اتفاق ویژه را رقم بزند. آن موسیقی مصرف می‌شود، چون نو و متفاوت است. من هیچ‌وقت صدای «محسن نامجو» را دوست نداشتم ولی تفاوت کار او باعث شد که خیلی‌ها کارش را بشنوند. مردم تفاوت را دوست دارند. ممکن است که سلیقه‌شان هم نباشد ولی دوستش دارند. چرا در این چاهی که می‌گویی، گیر کرده‌ایم؟ دلیلش این است که ما چیزی غیر از آن موسیقی‌های نوستالژیک زمان قبل و موسیقی‌هایی که در غرب تولید می‌شود، نداریم. برای اینکه ریسک آماده‌سازی کار کم باشد تا شنیده شود، سمت تکرار کردن آن فضاهای تجربه شده می‌روند.

تاجبخش: چون همچنان مخاطب دارد.

صفاریان: چون نوستالژی دارد و شبیه آهنگ «واروژان» و «نوجوکی» است. شنونده هم نمی‌داند که از کجا تأثیر می‌گیرد. اما برای اینکه بتوانید ذائقه جدید، تعریف و نوع دیگری از موسیقی را منتشر کنید، حتماً حتماً به یک رسانه رسمی اساسی با یک کنترل کیفی و نه سلیقه‌ای احتیاج داریم.

فریدون: این روزها قطعه ای به نام «هماهنگ» هیت شده. می‌خواهم بدانم شما به عنوان یک موزیسین فکر می‌کردید که این کار موفق شود؟ من مانده‌ام که این آهنگ چگونه هیت شده و خیلی‌ها آن را شنیده‌اند.

* افشین تو خودت متری در بخش ترانه داری که بدانی چه کاری هیت می‌شود؟

مقدم: قبل از هر چیز درباره صحبت‌های بچه‌ها بگویم که هیت شدن قطعات خواننده‌های آنور آب با داخلی‌ها خیلی متفاوت است. ویدئو مهم‌ترین اِلِمانی است که به آنها برای هیت شدن کمک می‌کند. تصویر، بزرگ‌ترین برگ برنده است. وقتی شبکه PMC روزی پنج‌بار یک قطعه را پخش می‌کند، دیده می‌شود و شنیده می‌شود. مردم چیزی را که شنیده‌اند، دوست دارند. به محض اینکه در تاکسی یا آژانس فلان موسیقی را می‌شنوند و متوجه می‌شوند که در ماهواره هم تصویر آن را دیده‌اند، از آن خوش‌شان می‌آید. در حالی که کار بچه‌های داخلی بسیار سخت‌تر است. آنجا با معمولی‌ترین شعر و ملودی و یک سری جلوه‌های ویژه می‌توانید کارتان را هیت کنید. نمی‌خواهم بگویم در همه موارد این موضوع مصداق دارد و برای خیلی‌ها چنین اتفاقی رخ نداده است.
اما یک مثال دارم. قطعه «الکی» من در ولنتاین سال 88 منتشر شد و فکر می‌کنم قصه این کار برایتان جالب باشد. سال 83 یا 84 ترانه‌ای نوشته بودم که یک بیت از آن، بیت آخر ترانه «الکی» است. با یک خواننده گمنام یک ترانه معمولی کار کرده بودم و اصلاً قرار نبود که اسمم هم درج شود. بیت آخر ترانه الکی، ترجیع‌بند آن ترانه بود. وقتی کار ساخته شد و برای گوش کردن کار پیش «فرزین قره‌گزلو» رفتم، دیدم چه اشتباهی کرده‌ام. چه بیت خوبی را چه جای بدی خرج کرده‌ام. خوشبختانه آن کار هم هیچ‌وقت توسط آن خواننده منتشر نشد. من چهار سال به این بیت فکر می‌کردم تا ببینم که چگونه می‌توانم بر اساس آن یک ترانه تازه بنویسم. من با تجربه به این موضوع رسیده بودم که این بیت خوب است و نهایتاً حاصل آن ترانه شد «الکی».
از لحاظ روانشناسی می‌گویند قانونی وجود دارد به نام خلأ، هر انسانی که معده‌اش خالی باشد، تقاضای غذا دارد. زمانی که معده شما پر باشد، غذا نمی‌خورید. روابط دخترها و پسرهای ایرانی آن‌قدر پیچیده شده و به سمت تخریب و تحقیر و کمپلکس‌های روانی رفته که همیشه دنبال چیزی هستند که برایشان وجود خارجی ندارد. دو ترانه «الکی» و «همدم» شاید جزو معدود ترانه‌های اسلویی بودند که هیت شدند و علت آن جز اینکه مجریان آن خوانندگان بزرگی بودند ولی عاشقانه‌ای در این دو ترانه وجود داشته که همه حسرت چنین روابطی را در زندگی خصوصی خود دارند. این را من نمی‌گویم، بازتاب و ری‌اکشن مخاطبم است که در قالب صدها ایمیل و مسیج به من گفته شده. «الکی» گل کرد چون عاشقانه‌ای بی‌توقع بود که در روابط روزمره جوانان ایرانی کمتر نماد عینی دارد. به موازات این ترانه هم «همه‌چی آرومه» گل کرد. این خواننده قبلاً آلبوم داده بود و هیچ‌کس هم او را نمی‌شناخت و به‌طور اتفاقی این ترانه را خواند و موفق شد. هرچه هم پس از آن خواند، دیگر با آن قدرت نبود و برایش موفقیتی هم در پی نداشت. می‌خواهم بگویم هیت شدن یک ترانه، نسخه دارد؛ اما در جامعه ما نسل‌ها زود به زود تغییر می‌کنند و جامعه ناپایدار است و ظاهراً برخلاف قبل که باید یک دهه می‌گذشت تا یک نسل عوض شود هر سه سال یک بار این تغییر به وجود می‌آید. نگه داشتن این نسل با توجه به سرعت تغییری که دارد، خیلی سخت است. اینجاست که نسخه‌ از پیش نوشته‌شده، جواب نمی‌دهد؛ مگر اینکه خیلی باهوش باشید و همه اِلِمان‌های موفقیت و شعر و آهنگ و اجرا و تصویر با هم هماهنگ باشند.
حالا من یک سوال از بهروز دارم. من موزیسین نیستم اما احساس می‌کنم تمپوهای خاصی هستند که برای موفقیت کار وجود دارد. برای مثال وقتی «گل یخ» از «کوروش یغمایی» را گوش می‌کنید، چیزی است بین اسلو و تمپوهای حرکت‌دار. فکر می‌کنم این تمپوها به زمزمه شدن کمک می‌کند. به نظر تو این مسأله، در هیت شدن کار موثر است؟

صفاریان: نمی‌دانم. ممکن است نکات ریزی در یک کار تأثیرگذار باشد. تاکنون دقیقاً با این جزئیات به این موضوع نگاه نکرده‌ام. اما در کار پیش آمده که تمامی عوامل مختلف را آزمون و خطا کنم و آنچه را که بیشتر به حسم نزدیک است، پیدا کنم.

مقدم: تمپو تأثیر دارد؟

صفاریان: قطعاً تأثیر دارد، ولی اینکه روی یک تمپو بایستیم و بگوییم که همیشه این تمپوها و سرضرب آهنگ‌ها موفق می‌شود، خیلی کار کارشناسانه‌ای نکرده‌ایم. همه این پارامترها باید کنار هم باشند. زمانی که تو روی کاغذ چیزی می‌نویسی، می‌دانی که اتفاق خوبی ایجاد کرده‌ای. تمام مراحل باید با یک مدیریت درست بتواند به نحو احسن به مرحله آخر نزدیک شود. اگر همه موارد طبق آن اصولی که تو در ابتدا قلم می‌زنی درست شود، قابل پیش‌بینی است که بتوان هیت را تعیین کرد. نسخه دارد، ولی جمع کردن همه پارامترها کنار هم کار ساده‌ای نیست.

مقدم: به نظر من، زمان، مسأله بسیار مهمی است. طی سال‌های 76 تا 80 باید درباره ترانه‌هایی که به دفتر موسیقی می‌رفت، بحث می‌شد. من خودم ساعت‌ها به عنوان ترانه‌سرا درباره ترانه‌ها بحث می‌کردم. آنها با ضمیر «تو» مشکل داشتند. اگر اولین ترانه شش‌وهشت پس از انقلاب را آن آهنگ شادمهر عقیلی بدانیم که «سهیل محمودی» شعرش را گفته، ببینید با چه استعاره‌ای می‌گوید «دوست دارم طناب ماهو بگیرم، بالا برم»! «خوشگل عاشق» هم در شرایطی ظهور کرد که اولین ترانه عاشقانه و صمیمی پس از انقلاب بود. در هیچ ترانه دیگری نمی‌بینید که کسی این قدر صمیمی بگوید آهای خوشگل عاشق. حالا فکر می‌کنی اگر «خوشگل عاشق» را الان می‌ساختید، اینقدر گل می‌کرد؟

صفاریان: فکر می‌کنم که این اتفاق رخ نمی‌داد. زمان مسأله مهمی است و گاهی کاری مثل «به‌رقص‌آ» با شعری کلاسیک منتشر می‌شود و کار خودش را می‌کند. مغناطیس کنار هم قرار گرفتن اصوات و شعر و صدا و میکس و مستر، یک موسیقی موفق را می‌سازد. باید همه آنها یکی باشند. فکر می‌کنم نمی‌شود که خیلی این موارد را از هم جدا کرد. با این حال قطعاً زمان، خیلی مهم است. «رضا» از من پرسید که ترانه‌های آن آلبوم را بیشتر دوست داشتی یا این آلبوم قوی‌تر بود؟ نمی‌توانستم جواب بدهم، چون سخت بود. آن زمان با آن سطح فکر و نگاهی که نسبت به موسیقی داشتم، فکر می‌کردم شعر خیلی بهتری انتخاب کردم. نمی‌گویم این ترانه‌ها قوی‌ترند ولی به‌روزتر هستند.

مقدم: در ادامه بحث ترانه می‌خواستم به «فریدون» عزیز بگویم که جنس صدایت خیلی صمیمی است ولی به لحاظ سن و خوانندگی خیلی باتجربه هستی. انتقادی که من به جریان ترانه دارم این است که سن ترانه‌های ما کم است. کلاً رفتارهای عاشقانه‌ای که در اکثر ترانه‌های ما ظهور می‌کند، سن کمی دارد و گروه سنی 18 تا 24 سال را در بر می‌گیرد. زمانی که کارهای قدیمی را می‌شنوید، یک فرد 18 ساله با آن ارتباط برقرار می‌کند ولی یک فرد 50 ساله هم خود را در آن می‌بیند. آیا به نظر تو این درست است که موسیقی ما به سمتی می‌رود که فقط یک گروه خاص را در بر می‌گیرد؟ سوال دیگرم این است که ترانه‌ها را در این آلبوم به چه ترتیب انتخاب کردید؟ چون ریتم اشعار تغییر می‌کند، می‌پرسم. کلام روی ملودی بوده یا ملودی را روی کلام گذاشته‌اید یا در چالش با شاعر بوده‌اید؟

فریدون: من خودم برای ساخت ملودی، موسیقی گوش می‌کنم و در آن فضاهایی که به ذهنم می‌رسد، شعر را هم رو‌به‌روی خودم دارم. آن زمان این شعر جلوی من بوده. چون من نمی‌توانم ساز بزنم، وقتی یک موسیقی گوش می‌کنم و دوستش دارم، روی آن تمرکز می کنم. اصلاً این‌گونه نیست که شعر را انتخاب کرده باشم تا ببینم که به این موسیقی چه شعری می‌خورد یا کدام ترانه‌ای که در اختیار دارم، روی آن می‌نشیند. حق انتخاب من کم است و شاید یک اشکال اساسی این باشد که برای خودم چارچوب درست نمی‌کنم؛ اینکه بگویم اگر قرار است که آلبوم من ده قطعه داشته باشد، فلان ریتم‌ها را در آن رعایت کنم. برای آلبوم بعدی مطمئناً نزدیک‌ترین فرد بین ترانه‌سراها به خودم را «سید فرید احمدی» می‌دانم.

تاجبخش: پس چرا حتی یک شعر از او نداری؟

فریدون: فرید احمدی پس از کار کردن با «بنیامین»، اطراف خود کسی را نداشت و انگار با او شریک بودند. دوست ندارم بگویم که فقط با فرید احمدی کار کنم ولی با توجه به سن و سالش خیلی هم تین‌ایج نمی‌نویسد. ترانه‌های او، هر سن و سالی را می‌تواند در بر بگیرد و تلاش من این است که در این آلبوم یک مقدار درباره انتخاب ترانه‌سراها دقت کنم. باور من این است که 80 درصد موفقیت یک قطعه به ترانه است.
منبع: 
اختصاصی سایت موسیقی ما
تاریخ انتشار : دوشنبه 25 اسفند 1393 - 15:40

دیدگاه‌ها

رضوان
94.184.141.134
شنبه 23 اسفند 1393 - 11:50

عشق یعنی قطعا آهنگ هیتیه
من که همش دارم گوش می دم

شنبه 23 اسفند 1393 - 19:41
میلاد میلاد

مهم کل هست نه فقط شما

31.7.108.14
یکشنبه 24 اسفند 1393 - 10:27
Danial roghanian

ی سری از قطعه ها به علت تبلیغات زیاد و پخش مکرر در صدا و سیما معروف میشوند و به قولی هیت میشوند بر فرض مثال کسی نمیتونه منکر توانایی های بابک جهانبخش ک یکی از پر کارترین خواننده های ایرانه هم از لحاظ تیراژ البوم وهم از لحاظ تعداد کنسرت داخلی و خارجی هست بشه حالا شما حساب کنید چرا هیچوقت ی تیتراژ درست و حسابی به بابک داده نشده که بخونه؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟ چرا قطعاتی مثل دوست دارم منو بارون چی شده منونگاه کن برف این قطعاتی ک هر کدومشون مانا و ماندگار هستن و نسبت به خیلی از اهنگ ها تک وخاص هستن چرا راجب این قطعات صحبتی نمیشه؟؟؟؟؟؟؟؟ چرا اون اقایونی ک نباید بیان تیتراژ سریال های خوب رو بخونن میان میخونن ولی بابک جهانبخش تنها خواننده ای ک تو ایران 5سال پی در پی البوم منتشر کرده و یکی از یکی بهتر بوده نباید این توفیق نصیبش بشه؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟ باز هم میگم خارج از هرگونه تعصب نظر بدید بعضی از خواننده های ما بین این البوم و البوم بعدیشون 2سال وقفه میندازن ولی وقتی ک البومشون منتشر میشه هیچ پیشرفتی به جز یکی دوتا قطعه حاصل نشده در صوزتی ک این موضوع در مورد بابک جهانبخش کاملا برعکسه اون موقع ک کسی نمیدونست ژانر فیوژن و تلفیقی چیه بابک در البوم منو بارون شاهکاری مثل همه دنیام رو تولید کرد ک کاملا تلفیقی از موسیقی سنتی و پاپ با ریتم مناسب و جوون پسند بود چرا راجب این اتفاقای خوب ک برای یک نفر میفته هیچ حرفی زده نمیشه ؟؟؟؟؟؟؟ بازهم میگم خازج از هرگونه تعصب نظر بدید چون اصولا تو ایران جنبه نقد پذیری کمه!!!!!!!!!!!!!! ی عده رو حساب علاقه خودشون ب ی نفر اون شخص رو بزرگ میکنن ولی ی عده چشم دیدن ادمای موفق رو ندارن بله درسته ممکنه ی سری از قطعات بنا ب زمان وموقعیت جامعه به قول شما هیت بشن ولی از اون قشنگتر هم داشتیم ک هیچ اتفاقی براشون حاصل نشده

2.176.186.171
یکشنبه 24 اسفند 1393 - 12:25
mohsen 5678

اقا دانبال
از این که بابک خواننده خوبیه هیچ شکی درش نیست.ولی این تمجید های شما..........
البوم منو و بارون خوب بود ولی بدشانسی که اورد این بود که همزمان با عاشقانه ها و من خود ان سیزدهم منتشر شد و قطعا بابک بهتر از احسان خواجه امیری و محسن چاوشی نیست.ولی البوم اکسیزن و مدار بیقراری غیر یکی دو تا ترک چیز خاصی نداشت البوم هایی که با بازه کوتاه اومدن ولی اینجوری هم که شما میگی شاهکار نبود به نظرم انتقادتون اول متوجه خودتونه که الکی یه نفر رو بزرگ تر از حدی که هست نشون میدین

37.254.19.251
مسلم
5.161.94.143
شنبه 23 اسفند 1393 - 13:25

چرا افشین مقدم توی اینستاگرام نیست ؟

شنبه 23 اسفند 1393 - 13:35

دقیقا همین حرفایی که دوستان عزیز زدن درسته
من خودم از قطعه " خاطرات تو " از سیروان خسروی خوشم نیومده بود
ولی همینکه موزیک ویدیوش رو دیدم خیلی ازش خوشم اومد
یا مثلا ویدیو " تنهایی " احسان خواجه امیری
بنظرم احتیاجه به بخش تدوینگری تو کشورمون اهمیت بدن
متاسفانه فقط نباید دنبال کار موسیقی و ساخت تیزر آلبوم گرفت
باور کنین میشه در چارچوب قوانین جمهوری اسلامی ایران
بهترین و زیباترین موزیک ویدیو هارو ساخت حتی بهتر از اون ور آبیها
من اطمینان میدم فقط لازمه رسیدگی های لازم به بخش تدوین گری هم بشه

ایمان
151.245.109.240
شنبه 23 اسفند 1393 - 14:22

قدر زر زرگر شناسد
دمت گرم بهروز جان هنوز هم علی رغم سکوت چند ساله دکتر تو ارائه البوم جدید پاپ ازش به نیکی یاد میکنی

حمید رزمجو
94.184.141.134
شنبه 23 اسفند 1393 - 16:12

آلبوم خوبی بود من هنوز تو ماشین گوش می کنم و عشق یعنی و یک ترک دیگه ککه اسمش یادم نیست و خیلی دوست دارم
بهروز صفاریان کارش عالیه و اینو در سال های گذشته هم نشون داده
در ضمن میزگرد هم ایده ای خوبی بود نکات جالبی توش بود خسته نباشید

محمد 71
37.137.84.123
شنبه 23 اسفند 1393 - 21:56

عشق یعنی انقدر هم که اینا میگن آلبوم خوبی نبود .خوبه که فقط ایرادای دیگران رو نبینن. خودشونم اینطور که شورش کردن کارشون خوب نبود

شنبه 23 اسفند 1393 - 22:29

آلبوم خوبی بود ولی چون فضاش اسلو بود یه خرده یکنواخت میزد. ولی تنظیماش عالی بود
صدای فریدون واقعا آرامش بخشه

فرزاد
168.235.197.104
یکشنبه 24 اسفند 1393 - 05:55

آقای تاجبخش اگه کارهای محسن یگانه هیت میشه به خاطر استعداد و احساس و خلاقیت خودشه نه به قول شما وام گرفتن از موسیقی یونان. سوال من از شما اینه : آهنگ مگاهیتی مثل سکوت چه شباهت یا ارتباطی به موزیک یونان داشت؟!

یکشنبه 24 اسفند 1393 - 10:22
Modern Talking

لایک! یا مثلا" هوایی شدی و آخه دل من و آی خدا دلگیرم ازت و.......
برین آهنگ ba u in از خواننده ی یونانی تانوس پترلیس رو گوش کنین یکی از خواننده هایی که اسمش این بالا اومده این کارو کاور کرد صداش رو هم در نیورد تو آلبوم هم اسم خودش رو بعنوان آهنگساز رو درج کرد بعد که ماجرا لو رفت تو یه برنامه بعد 5 سال!!!! اومد گفت.
محسن یگانه اگر هم کاری رو کاور کرده با صداقت تمام اعلام کرده(تو هر آلبوم یه قطعه:چشای خیس من/بمون/نرو/ از تک آهنگ ها:خاکسترم نکن/یالان/آهای خوشگل عاشق/آسمونی/خیالی نیست و دیگر هیچ!) در عوض خواننده های خارجی مثل levent azer(رگ خواب/سکوت/آخه دل من:اصلا" این آقا بدجور طرفدار محسن یگانست:دی) و خواننده های داخلی مثل ع.الف و ف.ف هم کاراشو کاور کردند(آخه دل من و سکوت)
نوکیا تاتر رو هم که منفجر کرد:) بد نیست بدونین همون زمانی که محسن یگانه تو نوکیا تاتر کنسرت داشته چند خیابون اونورتر خواننده ی بزرگ ایرانی د.الف هم در حال برگزاری کنسرتش بوده

5.232.67.89
یکشنبه 24 اسفند 1393 - 11:04
بی سرزمین تر از باد

شما مشکلت اینه که قدیمی ترین چیزی که از محسن یگانه به یاد داری سکوته!
محسن یگانه سکوت رو زمانی ساخت که به اندازه کافی معروف و مطرح شده بود و مخاطب های خودش رو بدست اورده بود. ولی منظور آقای تاجبخش اینه که این مخاطب ها چطور بدست اومدن!
روی ریشه تمرکز کن، نه شاخ و برگ!

46.225.241.68
امیر
37.221.12.108
یکشنبه 24 اسفند 1393 - 16:29

قطعا پیکان یه زمانی ماشین خوبی یوده ولی الان نیست!!!!!!
بهروز صفاریان هم یه زمانی خوب بود ولی الان ن.........
بعداز غریبه یعنی حدودا 10 ساله که ریز فعالیت های صفاریان رو دنبال میکنم:لهراسبی/بهنام صفاریان/اعتمادی/شهروز و عشق یعنی دقیقا تو همه آلبوم ها بهروز صفاریان کار شاخصی نداشت و در این آلبوم آخر اگه به زوز حس و صدای فریدون نبود این آلبوم هم به فنا میرفت.
تو این آلبوم 5تا تنظیم داشت:
عشق یعنی و نگاهت تنظیمشون واقعا کهنه و نخ نما بود
هنوزم چشمای تو تنظیمی کاملا بی ربط
یادش به خیر معمولی
و بدترین تنظیم هم هنوز همونیم ک فوق العاده دم دستی بود.
.....................................................................................................وقتی صفاریان میگه که ترک عشق یعنی قابلیت هیت شدن رو داره با این تنظیم فسیلی......دو حالت داره یا داره مخاطب فریدون رو مسخره میکنه یا واقعا روال تنظیم درست رو فراموش کرده یا در توانش نیست.
شایدم مثه سیروان شده :تنظیم های درست رو واسه خودش نگه داشته تنظیم های دم دستی واسه مشتریا!!!!
...........................................................................................................
صفاریان فریدون که یک سوپر صداس رو ول کرده چسبیده به صدای... اصفهانی یا صدای ... چاووشی!!!!!من شک ندارم همان بلایی که سر شهروز/اعتمادی/و لهراسبی آمد سر اینا هم میاد.......................................
نکته آخر:
قشنگ معلومه فریدون از ترانه هایی ک تو اجرای زنده سخته اجراشون صرفه نظر میکنه و این یعنی ظلم در حق هودارای فریدون و صدای خودش.
من چند بار کنسرت فریدون رفتمه به جرات میگم که اجرای زنده فریدون حالا به هر صورتی که باشه واقعا دلچسبه........
پس امثال :کاکایی و احمدی و نیک سیرتی رو دریاب

یکشنبه 24 اسفند 1393 - 19:16
آرمین-موسیقی

انقدر نظرت بی ربط بود که هیچ جوابی نمیتونه داشته باشه!
و اگه جزو ۱-۲ نفر بخش اول این مقاله هستی و اسم تغییر دادی که همونجا جواب داده شده!
فقط میتونم بگم بشین از اول هم کارای صفاریان رو گوش کن هم تحقیق کن و نظرات آدمای معمولی که هیچ چند کارشناس رو بخون!
شهروز با بی خوابی مسیرش تو موسیقی انقدر عوض و متحول شد که کسی فکر نکنم بهتر از بی خوابی بتونه آلبوم براش بزنه! غزلک و شیش و هشتای قبلی کجا، بی خوابی کجا
لهراسبی هم تو البوم تازه فهمیده باید با بهروز کار کنه که برگشته و در اینده نزدیک خواهی شنید
فریدون هم سرش به سنگ خورد و برگشت البته درس نگرفته هنوز
همینطور هر کسی یه ذره پر و بال میگیره خودشو فراموش میکنه اما جای خوشحالی داره که برمیگرده!
نظرت خیلی بی ربط و ناشیانه بود دوست عزیز
موفق باشی

93.110.17.240
دوشنبه 25 اسفند 1393 - 01:17
بی سرزمین تر از باد

به نظر من دو حالت داره، یا این حرفایی که زدی نظر خودتن یا مجموع شنیده ها و خونده هات از دیگرانن! اگه اولیه که به شدت در اشتباهی! اگه دومیه که دیگه هیچی...
بهروز صفاریان پیشرفت نکرده؟! اگه بهروز صفاریان پیشرفت نکرده پس کی پیشرفت کرده؟!متاسفانه تا قبل از آلبوم فریدون بهروز صفاریان خیلی کم کار شده بود اما همون تک آهنگ هایی هم که کار میکرد حکم کیمیا رو توی موسیقی داغون این روزها داره!
ببین من یکی از کسایی هستم که کارای سعید شهروز رو مثل کف دستش میشناسه! انصافا بیخوابی رو تا حالا گوش کردی؟ گیریم گوش کردی،دقیقا کدوم ترکش از نظر تو ضعیفه؟! جز به جز پیش بریم ببینم واقعا حرفای خودته داری میزنیشون یا شنیده هات از دیگرانه که داری میگیشون! بیخوابی ضعیف بود که همه ی بهترین های سال 87 رو به تنهایی درو کرد؟! یعنی هرکیو بشناسی اون سال آلبوم داد ولی بهترین ها تمام و کمال مال سعید شهروز و تیمش (یراحی و صفاریان) شدن! این معنیش ضعیفه؟!
بلایی که سر شهروز اومد؟! سر شهروز چه بلایی اومده؟! گیریم بلایی هم سرش اومده، این بلا چقدرش تقصیر صفاریان بوده؟!
منتظر جوابتم

46.225.241.62
دوشنبه 25 اسفند 1393 - 12:27
mohsen 5678

بله بهروز پیشرفت نکرده.ندیدین چه بلایی سر دروازه های دنیا احسان خواجه امیری اومد یا سر اهنگ تقدیر احسان.الانم نوبت فریدون عزیز شده اسم های بزرگ همیشه بزرگ نمیمونند بهروز باید تجدید نظر بکنه الان شما کارهای سال 92 و 93 بهروز رو نگاه کنی اکثرا با شکست مواجه شدند و دروازه های دنیا دیگه افتضاح ترینی بود که بار اورد خواهشا تعریف الکی و دفاع الکی نکنیین

37.254.121.86
دوشنبه 25 اسفند 1393 - 17:08
بی سرزمین تر از باد

میشه بگید تقدیر و دروازه های دنیا به نظر ‌شما دقیقا از چه لحاظ یا لحاظ هایی ضعیف بودن؟ شما لطف کن اینو پاسخ بده بعد میریم سر بحث تعریف و تمجید الکی!

46.225.241.54
دوشنبه 25 اسفند 1393 - 21:22
mohsen 5678

بله چرا نمیشه.
اول اینکه از هردو استقبال بسیار بسیار کمی صورت گرفت حداقل از طرفدارای خواننده کار این طوری بوده این یعنی سلیغه مخاطب درست شناخته نشده درصورتی که کار ماقبل دروازه های دنیا گرفت که تاوان بود و این ضعف متوجه تنظیم کننده و اهنگساز است که متوجه احسانم بود بازم اگه نیازه بگم.

37.255.107.34
سه شنبه 26 اسفند 1393 - 02:46
بی سرزمین تر از باد

انتقادهایی که به دروازه های دنیا شد بیشترش به خاطر ترانه ی ضعیفش بود!(روزبه بمانی) بعد از اون ملودی نه چندان ملی و حماسی ای که داشت(احسان خواجه امیری) و تعداد خیلی کم و معدودی هم به تنظیمش ایراد (شما بخون بنی اسرائیلی!) گرفتن! ولی چندین برابر کسایی که از تنظیمش ایراد گرفتن ازش تعریف کردن! "بهروز صفاریان".که البته خودم با دو مورد اول موافقم. بهروز صفاریان فقط کارش تنظیم بود، نه بیشتر. دیگه اگه آهنگ نگرفت نهایتش بتونیم ۳۰ درصدش رو بندازیم گردن تنظیم! بیشترش بی انصافیه.
=====
به مثال خوبی اشاره کردی. تو چند وقت اخیر کارهای مقبول خواجه امیری کدومان؟ (به قول شما تاوان، یا نابرده رنج، یا لحظه، تنهایی، گذشته ها، احساس آرامش و...) وجه تمایزی بینشون میتونی پیدا کنی؟ همه خیلی شبیه هم هستن! به جز احساس آرامش همه ترک ها اسلو با ملودی و تنظیم مشابهن. این برای یه خواننده تو کلاس خواجه امیری بد نیست که بهترین ترک هاش کپی همن؟ در اینکه قشنگ و دلنشینن هیچ شکی نیست اما آیا این تکرار برای ‌شما معنی ای نداره؟ کارش مثل نقاشیه که خیلی خوب منظره میکشه ولی فقط بلده منظره بکشه! حالا یکی اومده باهاش داره نقاشی کردن شهر رو کار میکنه ولی چون اول کارش ساختمون ها رو خوب نکشیده همه میگن داره نقاش بیچاره رو نابودش میکنه بهتره بذاره بره همون منظرشو بکشه!
سوال اینجاست خواجه امیری تا کی میتونه فقط با تکیه بر این سبک خودشو بالا نگه داره و فقط دلگرم به به و چه چه های موقتی بقیه باشه؟
حالا صفاریان اومده یه آهنگ به اسم تقدیر با سبک و سیاق متفاوت، ترانه ی خوب، تنظیم مدرن براش ساخته و اتفاقا کار بدی هم نیست از نظر من! فک میکنی بلد نبود اونم یه اسلو بسازه مثل بقیه؟

46.225.241.54
سه شنبه 26 اسفند 1393 - 12:00
mohsen 5678

اولا من طرفدار احسان خواجه امیری نیستم.دوما شما دقیقا دست گذاشتی روی کارهای مشابه اهنگ دریا نگرفت؟یا اهنگ عاشق که تقریبا پاپ سنتی و اهنگ پاییز تمام قلب من ساده هراس اینا ریتمشون ارومه یا مثل اونایی اند که نام بردین؟ ؟؟؟؟؟یه خواننده کارهای اروم داره شاد هم داره من برادرم کارای احسانو دنبال میکنه و چیزی که بین مردم عادی دیدم توی شهر خودم این بود که البوم خواجه امیری راضی کننده بوده چه منو و شما خوشمون بیاد چه بدمون بیاد.بعد هم خواجه امیری سبکش اینطوریه مثل فریدون که سبک خودشو داره مثلل رضا صادقی و...........پس نمیشه مثل برخی از خواننده ها هر روز یه مدل بخونه.از بحث دورشدیم من قبول دارم تقدیر هم ملودی و هم تنظیمش نو اوری داشت ولی وقتی یه کار شکست میخوره همه مقصرند ولی بیشتر اهنگساز و تنظیم کننده کاری به درصدش ندارم ولی دروازه های دنیا ساز بندیش جدید بود تحولم داشت ولی خیلی خیلی میتونست بهتر از این حرفها باشه.اینم بگم من کلا فازم موسیقی سنتی و بدون تعصب اون چیزی که میگم بدون دشمنی و کینه میگم و کلا من خواننده مورد علاقه ندارم در موسیقی پاپ اینو گفتم چون ظاهرا اینجوری برداشت کردین که من طرفدار خواجه امیریم

37.254.18.44
سه شنبه 26 اسفند 1393 - 18:51
بی سرزمین تر از باد

ببینید نه من طرفدار خواجه امیریم نه شما، نه من بهتون گفتم شما طرفدار خواجه امیری هستید و نه شما به من! پس این صحبت تموم لطفا !
آهنگ دریا یکی از مورد انتقادترین آهنگای آلبوم عاشقانه ها بود اتفاقا! من تعجب میکنم چرا این مثال رو زدید! با اون شعر وصله پینه ای و تنظیم تقلیدی (ولی نسبتا خوب!)! قصدم وارد جزییات شدن نیست ولی مثالتون خیلی دور از ذهن بود! حالا اینکه یه آهنگ به قول معروف (پمپ بنزینی) باشه دلیل بر موفقیتش نیست! یعنی دریا رو از تقدیر بهتر میدونی؟!؟! راجع به آهنگایی که از پاییز تنهایی نام بردید هنوز قضاوت زوده پس نظری نمیدم! فقط آهنگ تنهایی رو خبر دارم خود احسان هم خیلی روش حساب کرده و سرآلبومیشه و براش ویدیو هم ساخته.
شما تعریفت از شکست چیه؟! من تمام نقدها رومطالعه میکنم، چندجا نقد به آهنگ ضعیف دریا رو دیدم ولی هیچ نقدی به تقدیر ندیدم! حالا اینکه شما میگی شکست خورده احتمالا به خاطر اینه که داداشت از اون آهنگ خوشش نیومده!
راجع به دروازه های دنیا هم فکر کنم به یه نتیجه مشترک رسیدیم.

46.225.241.54
سه شنبه 26 اسفند 1393 - 20:57
mohsen 5678

شما کلا حرفای منو قاطی میکنی اهنگ دریا انتقاد شد چون جدید بود تقدیر انتقاد شد چون جدید بود برای طرفدارا سخت بود قبولشون منم میگم بهروز بیش از اندازه داره تحول به کارها میده تحول خوبه ولی توی چارچوب خودش اتفاقا تحول نیاز موسیقی داغون و تکراریه پاپ امروزه ولی نه به حدی که کلا خواننده یکی دیگه بشه دلیل پیشرفت نکردن بهروز هم همینه امیدوارم منظورمو متوجه شده باشین

106.185.25.199
چهارشنبه 27 اسفند 1393 - 16:06
بی سرزمین تر از باد

بزرگوار شما هروقت متوجه حرفت شدی منم میشم! یه جا گفتی دریا گرفت، یه جا گفتی چون جدید بود ازش انتقاد شد! امیدوارم تو معیارها و نظر دادن هامون یکم دقت کنیم!

46.225.241.54
پنجشنبه 28 اسفند 1393 - 13:45
mohsen 5678

من متوجهم شما نمیخای قبول کنی.انتقاد من دقیقا اینه که بهروز صفاریان بیشتر از حد داره تحول ایجاد میکنه به طوری که کلا سبک خواننده رو تغییر میده نمیدونم فهمیدن این این قدر براتون سخته.درمورد اهنگ دریا که شما گفتین انتقاد بهش شد منم پاسخ دادم چون از خواجه امیری تو این سبک نشنیده بودند انتقاد شد و دلیلش تحولش بود نه ضعفش که شما ظاهرا بازم متوجه نشدین

37.255.130.42
یکشنبه 24 اسفند 1393 - 18:33

آقا فریدون دقیقن درست میگه. احساس و باورهایی که تو ترانه های استاد فرید احمدی خیلی به احساس صدای ایشون نزدیکه.
درمورد آهنگای مگا هیت هم بهروز صفاریان کاملن درست میگه که هر چند سال یه بار رخ میده و کلن تو موزیک داخلیمون شاید به زور 4 یا 5تا از این آهنگا داشتیم : خاطره ها(بنیامین) و سکوت (محسن یگانه) و بی قرار (امین حبیبی) و ناری ناری (علیرضا روزگار) و همه چی آرومه (حمید طالب زاده)

mehdei007
5.121.237.53
دوشنبه 25 اسفند 1393 - 02:29

اقا دیدید گفتم اگه بهروز فردااومد و دنبال مگا هیت شدن عشق یعنی گشت تعجب نکنید حالا دیدید هیت شدن اثار خواننده های اونور ابی رو به صرف داشتن ویدیو موفق میدونن حالا دیدید فرید زولاند و کاظم عالمی و رو زیر سوال میبرن و ملودی و تنظیمشون و معمولی میدونن.ترانه های جنتی و سرفرازوتورو خدا دیدید ملودیای ترک پاشایی و نمیگن به ملودیای یونانی یگانه گیر میدن اونم با اینکه یگانه درسته زیاد خواننده توانایی نیست ولی جنس صدای دلنشین ومدرنی داره دیدید گفتم هرکی موفق باشه نیاز به تعریف و تمجید یه سری موزیسین نداره و حرفشون فصل و الخطاب نیست. دیدید گفتم به صرف تنظیم در یه فضا سطح یه خواننده از موسیقی ایرانی بالاتر نمیره و فقط به توانایی یه خواننده ربط داره اقایون محترم زمانی که ویدیو ممنوع بود مردم نوار ای ویدیو خواننده های بزرگ اونور ابی رو میخریدن کار ندارم بعضی ها سخیف بودن یا نبودن ایا اهنگای خواننده های اونور ابی که برای بیش از سه دهه هیت بودن بخاطر pmcبوده. ایا البومای حضرت عشق .تولد عشق فریاد زیر ابو.. .... نیاز به ویدیو برای شنیده شدن داره؟ دیدید گفتم حرفای بهروز بو داره ایا دیدید ملودیای یکنواخت و تحریرا و نوع خوانش یکنواخت فریدون و توجیه میکنن. و به حال داشتن ربطش میدن ادم اینا رو ببینه و قلبش درددنگیره .بدون گوش دادن به البوم احسان .اونو راضی کننده برای خودشون نمیدونن. ایا دیدید البوم عشق یعنی رو سقف امال و ارزوهای موزیسین ایران میدونن اقایون محترم و بزرگ موسیقی ایرانو به اسم خودتون سند نزنید.عزیزان تو رو خدا شما اهنگای چشم من،نترسون،چکاوک ،پنجره،باران،پوست شیر،دو پنجره،کویرو.... رو به خاطر ویدیو گوش دادید.عزیزان سایت چون به رسالتتون ایمان دارم لطفا این کامنتو تایید کنید

TaHa Only Amin Habibi
151.239.14.219
سه شنبه 26 اسفند 1393 - 00:18

با اجازه من یه چیز دیگه به مطلبم اضافه کنم
حقیقتا آلبوم " عشق یعنی " اصن اونچه انتظار میرفت نبود
حتی آلبوم " غریبه " هم آنچنان قدرتمند نبود !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
خود خوشگل عاشق بنظرم قطعه متوسطی بود و فقط تو همان زمان خودش
خوب بود ... برعکس بنظرم همکاری نکردنتون با آقای صفاریان
توی آلبوم " خاطرات گمشده " خیلی خیلی بهتر بود
چون من اون آلبومو واقعا دوست داشتم ... توی اون آلبوم یه قطعه تمام عیار یعنی " سلام " بود
دیگه مگا هیت بالاتر از اون که دیگه هرجا میرفتی هی پخشش میکردن
و در کل تمام قطعات اون آلبوم برعکس این دو آلبومی که با اقای صفاریان کار کردین دوست داشتنی و
هیت شدنی بودن ... نمیدونم چقدر حرفامو کارشناسی میدونید
ولی من آلبوم " خاطرات گمشده " رو بسیار دوست داشتم
به امید تکرار اثری همانند این آلبوم و موفقیت برای این خواننده عزیز

سه شنبه 26 اسفند 1393 - 23:36
amin.k

آقا مسئله اینه کهت این آلبومایی که الان اومدن کدومش تونسته انقدر با مخاطب ارتباط برقرار کنه و روش اثر بزاره حالا کاری به هیت شدن نداشته باشید!
این یعنی صفاریان کارشو بلده که فرق میکنه با تکرار مکررات دیگران از کسای دیگه یا خودشون!

188.159.201.121
sajjad abbasi
46.224.225.5
سه شنبه 26 اسفند 1393 - 00:28

من بهروز صفاریانو خیلی قبول دارم و به نظرم میتونه عامل موفقیت یه آلبوم بشه ولی ترک عشق یعنی واقعا یه تنظیم به شدت قدیمی و معمولی داشت و اصلا در حدو اندازه بهروز صفاریان با این اسم بزرگش نبود
واصلا اینو قبول ندارم که این ترک میتونه هیت بشه
به نظرم اگر این نوع تنظیمو انجام نده خیلی بهتره چون فقط اسم خودشو خراب میکنه ولی تنظیمای اکوستیکو به بهترین نحو ممکن انجام میده
تنهاکسی که دیدم توی هرسبکی بهترین کارو انجام میده سیروانه که متاسفانه اونم مثل بهروز خیلی کم کار شده
امیدوارم بهروز صفاریان به دوران اوجش برگرده,همون دورانی که البومایی مثل 14 و بیخوابی و کار میکرد

Abolfazl Zelzal
2.187.94.63
پنجشنبه 28 اسفند 1393 - 13:36

من از صحبت های فریدون در مورد ملودی یونانی احتمال میدم که شاید توو آلبوم بعدی و یا تک آهنگ ها از ملودی های یونانی استفاده کنه که اگه اینجور باشه سخت در اشتباهه. چون زمانی که محسن یگانه و تعدادی از خواننده ها به این نوع ملودی ها رو کرده بودند که برای مخاطب ایرانی تازگی داشت ولی با مرور زمان و رواج این نوع ملودی ها ، تنوع و تازگی رو از دست داد و اگه الان فریدون از این ملودی ها استفاده کنه با تکرا و افت کیفیت موسیقی مواجه میشه.

من بشخصه صدا و کارهای فریدون رو خیلی دوس دارم و خودمم ترانه سرایی میکنم ... چند وقت پیش داشتم یه ترانه اسلو می نوشتم که صدای فریدون رو تو ذهنم تجسم کردم و کار رو به اتمام رسوندم ، خیلی دوس دارم که ترانه ام با صدای فریدون اجرا بشه.

سه شنبه 25 فروردین 1394 - 11:28
مصطفی عظیمی

دوست خوبم اشتباه متوجه منظور فریدون شدین...
ایشون به این مسئله اشاره داشتن که ملودیهای یونانی بخاطر تازگی و تنوعی که داشتن؛نظر مخاطب رو جلب میکردن و باعث میشدن صدای اون خواننده شنیده بشه.این موفقیتا هم مقطعی بودن و خیلی از اون خواننده ها از یاد رفتن یا حتی با چند آلبوم هم نتونستن اون موفقیتو تکرار کنن...
خواننده ای که ملودی غریبه؛کبوتر؛سلام؛قهوه خانه ها و... رو تو کارنامش داره یا ملودی سازان قدرتمندی نظیر بهروز صفاریان و بهنام کریمی کنارشن نیاز به کاور کردن نداره.
ایشون یه بار کار مشهور نیکوس ورتیس رو کاور کردن که اصلا خوب از آب درنیومد

5.234.17.201

افزودن یک دیدگاه جدید

محتوای این فیلد خصوصی است و به صورت عمومی نشان داده نخواهد شد.

Plain text

  • هیچ تگ HTML ی مجاز نیست.
  • آدرس صفحات وب و آدرس‌های پست الکترونیکی بصورت خودکار به پیوند تبدیل می‌شوند.
  • خطوط و پاراگراف‌ها بطور خودکار اعمال می‌شوند.
CAPTCHA
This question is for testing whether or not you are a human visitor and to prevent automated spam submissions.