میزگرد نقد و بررسی آلبوم «عشق یعنی...» با حضور فریدون آسرایی، بهروز صفاریان، افشین مقدم و رضا تاجبخش - بخش اول
آيا موفقيت «غريبه» برای «عشق یعنی...» تكرار می‌شود؟
موسیقی ما - ده سالی می‌گذرد از روزی که «فریدون» و صدایش در میان جوانان ایرانی محبوب شد. اولین باری که صدایش را شنیدیم، در آلبوم «دو رنگی» بهنام صفاریان بود و از محیط لس‌آنجلس آمده بود تا در بازار موسیقی ایران فعالیت کند. حالا او پنجمین آلبوم‌اش را منتشر کرده و هنوز که هنوز است همه از «غریبه» حرف می‌زنند. در این سال‌ها علاقه‌مندان موسیقی پاپ منتظر همکاری مجدد فریدون و بهروز صفاریان بودند و حالا پس از ده سال از اولین همکاری، بار دیگر اثر مشترکی از این دو منتشر شده که در میان سه آلبوم پر سر و صدای موسیقی پاپ سال 93 قرار گرفته است. همه اینها بهانه‌ای شد تا میزگردی برای تحلیل و موشکافی بیشتر درباره این آلبوم تشکیل دهیم و در آن از «فریدون» و «بهروز» (به عنوان عوامل آلبوم) و «رضا تاجبخش» (کارشناس موسیقی) و «افشین مقدم» (کارشناس ترانه) دعوت کنیم تا به نقد و بررسی اثر بپردازند. ماجرا اما به شکل دیگری پیش رفت و در بخشی از لحضات میزگرد، جای این تیم‌ها با هم عوض شده بود. بخوانید و ببینید ماجرا از چه قرار بوده است.

صفاریان: قبل از شروع این بحث شاید بد نباشد که بگوییم همه ما به عنوان آدم‌های حرفه‌ای به این میزگرد آمده‌ایم و اگر هر نظری درباره هنرمندان و محصولات هنری می‌دهیم، صرفاً نظر شخصی ماست و هیچ قصد و غرضِ غیرهنری در آن دخیل نیست.

مقدم: بهروز جان! تو در این مجموعه چند قطعه را تنظیم کرده‌ای؟

صفاریان: من پنج قطعه را تنظیم کردم. تمام کارهایی که انجام شده با نظارت من بوده و میکس و مسترینگ هم از لحاظ سلیقه‌ای زیر نظر خودم بوده است.

تاجبخش: اگر موافق باشید من می‌خواهم بحث را از اینجا شروع کنم که در ایران کم‌وبیش زوج‌های موسیقاییِ موفق داشته‌ایم، اما خارج از ایران این اتفاق خیلی بیشتر رخ می‌دهد. قبل از انقلاب این قبیل زوج‌ها زیاد بوده‌اند و بعد از انقلاب هم تیم‌هایی مثل «فواد حجازی-علیرضا عصار» یا «بهروز-فریدون» وجود داشته‌اند. به نظر من آلبوم «غریبه» این اتفاق را به صورت خیلی جدی رقم زد. آن آلبوم بلوغ هنری این دو نفر بود و اگر آلبومی که الان منتشر شده، با فاصله دو یا سه سال از آن اثر منتشر می‌شد خیلی خوب بود. چرا این اتفاق دوباره رخ نداد و این وسط شاهد یک فاصله ده ساله هستیم؟

فریدون: راستش من بی‌تقصیرم!

صفاریان: من سعی می‌کنم از این حرف به این موضوع برسم که چرا نباید یک اتفاق خوب دوباره رخ دهد.

تاجبخش: من تو را با «علی لهراسبی» و خیلی‌های دیگر هم به عنوان تیم دیده‌ام. ولی هیچ کدام نتوانسته‌اند موفقیت تیم دونفره شما را تکرار کنند.

صفاریان: البته آنها هم در زمان خودشان تأثیرگذاری خودشان را داشته‌اند.

فریدون: ایشان یک زمانِ دو ساله پس از «غریبه» را صرف آلبوم «شبح» کرد. از طرف دیگر وقتی که بهروز صفاریان مشغول تولید یک آلبوم باشد، دیگر به هیچ چیز دیگری فکر نمی‌کند.

تاجبخش: خودت آن زمان فکر نمی‌کردی که این راه را ادامه دهی؟

صفاریان: این ماجرا دلایل حاشیه‌ای دارد که به بحث ما مربوط نمی‌شود. دلیل حاشیه‌ای هم اختلافاتی بود که در مجموعه ما وجود داشت و اتفاقاً قبل از موفقیت آلبوم به وجود آمد. معمولاً این اختلافات بعد از حصول موفقیت صورت می‌گیرد ولی یک بخش از مسائل ما به اختلاف‌نظر با تهیه‌کننده، درباره نوع کاری که انجام می‌دادیم مربوط می‌شد. حتی با فریدون در یک سری مسائل دیگر، دچار مشکل شدیم. پس از اتمام «غریبه» به دلیل حواشی که داشت، خیلی دل‌چرکین و خسته بودم. تصمیم داشتم که پس از آن کار، یک مقدار از همراهی این تیم عقب‌نشینی کنم تا استراحت داشته باشم. می‌دانم که هر اتفاق خوبی که رخ می‌دهد، یک سری حواشی دارد و من به دلیل تیم موفقی که قبل‌تر با «شادمهر عقیلی» داشتیم، با این موضوع آشنایی داشتم.

تاجبخش: ولی من همکاری تو و فریدون را از آن هم موفق‌تر می‌دانم.

صفاریان: شاید من و شادمهر هم تحت تأثیر چنین جریاناتی بود که مدت زیادی همکاری نکردیم. ولی اینجا تقصیر را به گردن دیگران و فریدون می‌اندازم که موضوعِ همکاریِ مجدد ما را هدایت نکرد.

تاجبخش: ببخشید که من این سوال را پرسیدم و فقط می‌خواستم بدانم که چرا دیگر شاهد این همکاری نبودیم.

صفاریان: زمانی که نطفه یک اتفاق خوب گذاشته می‌شود، باید آسیب‌شناسی کنیم که چرا دیگر نباید تکرار شود. ما اختلاف داشتیم ولی می‌توانستیم ادامه دهیم. من صدای فریدون را خیلی دوست داشتم و طبق گفته خودش او هم طرز فکر من را دوست دارد.

فریدون: هنوز هم دوست دارم که ارکستر من دست تو باشد، چون حضور تو یک وزنه است.

صفاریان: به هر شکل من از بابت این تأخیر متأسفم و دوست داشتم که این اتفاقات خوب را زودتر از اینها تکرار کنیم و آن را به پله‌های بالاتر و درآمدزایی برسانیم. آن آلبوم شاید جزو افسانه‌های کارهایی بود که من انجام دادم. می‌توانست اتفاقات بزرگ‌تری را به لحاظ موفقیت کاری و مالی در پی داشته باشد. هیچ‌کدام از این اتفاقات رخ نداد و شخصاً متأسفم. دوست دارم که از این به بعد دیگر شاهد این موضوعات بین من و فریدون یا هر زوج هنری دیگری نباشیم.

اتفاقاً خوب است که این بحث پیش آمد و می‌توانیم در این مورد صحبت کنیم که چرا تیم‌های هنری در ایران هیچگاه پایدار نیستند؟

تاجبخش: اولین موضوع خود آن دو نفر هستند. اگر آن دو نفر بتوانند با هر قضیه‌ای کنار بیایند، بقیه مسائل دیگر حاشیه است. اما متأسفانه همیشه به این شکل است که پس از موفقیت آن همکاری، بحث‌های حاشیه‌ای شروع می‌شود و دیگر آن ارتباط به پایان می‌رسد. در موسیقی ایران هیچ گاه ارتباط متداومی نداشته‌ایم.

صفاریان: اگر یک تهیه‌کننده قوی و مدیر بالای سر کار باشد، می‌تواند این حاشیه‌ها را کنترل کند. اختلافات زیادی در گذشته درون گروه «آریان» وجود داشت ولی تهیه‌کننده‌شان با تکیه بر مدیریت خود اجازه نمی‌داد که این گروه از هم بپاشد. پس نتیجه می‌گیریم که مدیر خوب بسیار کم داریم.

البته باید این را هم در نظر بگیریم که موفقیت محصول هر تیمی، لزوماً موفقیت کارهای بعدی آنها را تضمین نمی‌کند.

صفاریان: بالاخره تیم‌های موفق کیفیت کار خود را حفظ می‌کنند و ارتقاء می‌دهند. من اعتقاد دارم با تلاش و صرف هزینه و وقت می‌توان به پله‌های بالاتر موفقیت هم رسید.

الان پیش از شروع جلسه داشتیم در مورد آلبوم «پاییز، تنهایی» حرف می‌زدیم و شما گفتید که آلبوم موفقی نیست. در حالی که از نظر شما همین تیم، آلبوم موفق «عاشقانه‌ها» را تولید کرده.

تاجبخش: تو از چه جهت می‌گویی که موفق نیست؟ ما از منظر یک موزیسین نگاه می‌کنیم.

صفاریان: من می‌گویم که موفق نشد، به دلیل اینکه من را راضی نکرد و این، یک نوع عدم موفقیت است. همانطور که 10 سال قبل در مورد آلبوم «برکت» محمد اصفهانی، موزیسین‌ها همین حرف‌ها را زدند و جدی گرفته نشد و در نهایت با گذشت چند سال، صحت آن نظرات مشخص شد. اما در این جا بحث ما این است که متأسفانه مدیریت صحیح روی بیشتر پروژه‌های موسیقایی وجود ندارد و یک موزیسین آن‌طور که باید از کار منتفع نمی‌شود و دفعه بعد فقط انجام وظیفه می‌کند و آن انرژی را که لازم است، روی کار نمی‌گذارد. مثلاً آقای «فریدون» با من کار می‌کند و اتفاق بزرگی رخ می‌دهد و آلبوم بعدی را با شخص دیگری کار می‌کند و به من لطف می‌کند و دو ترک را در اختیارم قرار می‌دهد! از دور اگر نگاه کنی، ممکن است همان تیم به نظر برسد ولی این تیم برای کار از جان و دل مایه نمی‌گذارد. آن مدیریت باید به درستی وجود داشته باشد تا همه با جان و دل کار کنند.

مقدم: در این بحث شاید بد نباشد مثالی بزنم از یک تیم موسیقی. به نظرم تمامیت‌خواهی یکی از موضوعاتی است که به همه تیم‌های موسیقی ضربه زده است. تیم‌های موسیقی وقتی که گمنام هستند و شروع به کار می‌کنند، آهنگساز، شاعر و خواننده از آن منتفع می‌شود. اما وقتی به شهرت می‌رسند، مشکلات‌شان آغاز می‌شود. تیمی را می‌شناسم که در اوج شهرت به خود مغرور شده بود و مثلاً به نوازنده‌هایی که حق و دستمزد خود را از آنها طلب می‌کردند، پاسخ منفی می‌دادند و کم‌کم همه را از خود دور کردند و در نهایت به فروپاشی خود آن تیم منجر شد. تفکر آنها این بود که آقای شاعر یا نوازنده، شما از طریق تیم ما مطرح شده‌اید و این پول را باید از خارج از این تیم دریافت کنید. شاید این موضوع مختص تیم‌های هنری دیگر هم باشد که خواننده پس از معروف شدن می‌گوید چرا باید سه یا چهار میلیون تومان پول شعر بدهم. از شاعران گمنام استفاده می‌کند و همین موضوع در درازمدت آفت موسیقی ما شده است.

صفاریان: آقای فریدون‌خان! چه شرایطی باعث شد که در آلبوم بعدی خودت نتوانی با من کار کنی؟

فریدون: من یک موضوع را به شما گفتم و شما هم هیچ‌گاه قبول نکردی. گفتم من برعکس همه آدم‌هایی که وقتی به جایی می‌رسند، دوست دارند که به تنهایی آن بالا بایستند و برای خودشان پول‌سازی کنند، فکر می‌کنم که من و تهیه‌کننده و بهروز صفاریان باید یک گروه بشویم. آقای صفاریان به جای کار با دیگران فقط برای این گروه کار کند که می‌تواند برایش پول‌ساز هم باشد.

صفاریان: رضا! به نظر تو که موزیسین هستی، آیا خوب است که من با قابلیت‌های خودم فقط برای یک نفر کار کنم؟

تاجبخش: من موافق نیستم. اگر یک موزیسین خوب در کنار همکاری ثابت با یک نفر، موسیقی‌ای را که دوست دارد تولید کند، ایرادی ندارد.

صفاریان: بعضی کارها هست که فقط با «محمد اصفهانی» بهترین جواب را می‌دهد. یعنی شما می‌گویی که من از آن قابلیت چشم بپوشم و فقط با همدیگر کار کنیم؟

فریدون: اگر هنرمندی بخواهد به درآمدزایی برسد، از نظر من این الگوی درست و اصولی‌اش است.

رضا تو خودت حاضری این کار را بکنی که فعالیت‌هایت را فقط روی یک نفر متمرکز کنی؟

تاجبخش: نه.

فریدون: من می‌گویم آن منافع مالی را وسط می‌گذارم و خودم هم کاملاً در اختیار گروه هستم. هیچ چیز دیگری را نمی‌خوانم و هر کاری بخواهم انجام دهم، با شما هماهنگ است و درآمدم هم با شما تقسیم می‌شود. اما شما هم باید این کار را در حق من بکنی و فقط مدیریت تیم ما را قبول کنی.

مقدم: من شاعرم و تخصصی در این زمینه ندارم، ولی به دلیل اینکه با این بچه‌ها زندگی کرده‌ام، به این تجربه رسیده‌ام. خواننده در بهترین حالت مجری تفکرات شاعر و آهنگساز است. حتی تنظیم‌کننده هم جزو خالقین اثر محسوب نمی‌شود. البته به این مفهوم نیست که نقش کمتری نسبت به آهنگساز برای تنظیم‌کننده قائل باشم. تنظیم در خیلی جاها حتی نقش بیشتری نسبت به آهنگ ایفا می‌کند، اما چون با تعریف سروکار داریم، اصولاً شاعر و آهنگساز خالقین اثر محسوب می شوند و کسی که کارش خلق است، این شهوت را در طول زندگی دارد و می‌خواهد که در مدل‌های مختلف خلق کند و دیده شود. به نظر من بهروز چون خالق است، دوست دارد که این تنوع را در کارهایش داشته باشد.

فریدون: سنتی بخواهد برایش می‌خوانم؛ بندری بخواهد می‌خوانم؛ حتی خراباتی هم برایت می‌خوانم! (خنده جمع)

تاجبخش: در اینکه خواننده انحصارطلب است، شکی نیست.

مثلاً آهنگسازی که با یکی از 3-4 خواننده برتر موسیقی پاپ ایران کار کرده، این شهوت را داشته تا با بقیه آنها هم همکاری کند.

مقدم: این خصوصیت هر خالقی است.

صفاریان: فریدون هم یک موضوعی را درست مطرح می‌کند و می‌گوید تا زمانی که با هم هستیم باید با همدیگر بمانیم. اما تا جایی که من تمام خواسته‌هایی که احتیاج داری در اختیارت قرار بدهم و کامل انجام دهم ولی در وقت‌های خودم بتوانم کارهای دیگری انجام دهم به خودم مربوط می‌شود.

تاجبخش: ایشان می‌گوید که من کامل می‌خواهم.

فریدون: نمی‌شود، زیرا ما بهروز صفاریان را می‌شناسیم. وقتی که تو برای خواننده‌ای دیگر کار کنی یعنی دیگر ذهن و فکر و تمرکزت را به آن فضا اختصاص می‌دهی و کار دیگری را با آن کیفیت نمی‌توانی انجام دهی.

صفاریان: این نقدها اساسی است و شاید شامل حال همه باشد. بلانسبت «فریدون» که اینگونه نیست اما من برای خواننده‌هایی کار کردم و احساس کردم که دوست ندارد برای دیگری کار کنم.

فریدون: خواننده‌ها زیاد انعطاف ندارند ولی در این آلبوم من کوچک‌ترین دخالتی نکردم.

تاجبخش: شما قبول دارید؟

صفاریان: خیر.

فریدون: در کاری که شما انجام می‌دادید من گفتم که چه کار می‌کنید؟

صفاریان: بله گفتید. اگر بخواهیم راجع به این موضوع صحبت کنیم کمی طولانی می‌شود و من قصد داشتم راحت از روی آن گذر کنم.

فریدون: این پنج قطعه را شما تنظیم کردید.

صفاریان: قرار بود به تک‌تک قطعات بپردازیم و من در جواب آنها این موضوعات را باز کنم. فقط من در انتخاب این قطعات به انتخاب تهیه‌کننده و خواننده‌ام احترام گذاشتم و به سلیقه آنها اعتماد کردم. من از ابعاد و زوایای مختلف، موسیقی را نگاه می‌کنم و از یک ادبیات در کارهایم استفاده نکرده‌ام. در رزومه کاری خودم همکاری با «قیصر امین‌پور» و «علی معلم» تا «شاهکار بینش‌پژوه» و «روزبه بمانی» را دارم. یعنی کار در این شاخه‌های مختلف را دوست دارم و احترام و اعتقاد به مجموعه خودم را پیدا کردم. قطعاً هم کارها را دوست داشتم که تنظیم کردم، اما انتخاب‌های شخص بنده آن ترانه‌ها نبود.

مقدم: یعنی کلام سلیقه شما نبود؟

صفاریان: اعتماد کردم. شاید در این مقطع زمانی از یک نوع بافت و ادبیات خاص دیگر لذت می‌برم. شاید آن چیزی که دلم می‌خواست در این ترانه‌ها موج بزند و من را راضی کند، آن‌طور که باید نبود. اما در کار و با صدای فریدون این موضوع درست شد. البته اعتقاد من این است که موسیقی را نباید جزء به جزء نگاه کرد و به صورت واحد باید آن را بررسی کرد و از نظر من در کل این آلبوم راضی‌کننده است.

فریدون: یک اختلاف اساسی در زمینه ترانه‌ها داشتیم و مسأله این بود که بهروز زمانی وارد کارزار شد که ما بخشی از ملودی‌ها و ترانه‌ها را جمع کرده بودیم. تهیه‌کننده تصمیم گرفت که حتماً با بهروز کار کنیم و اولین آهنگش هم «هنوزم چشمای تو» بود. «عشق یعنی»، «نگاهت» و «هنوزم چشمای تو» را ساخته بودیم و «هنوزم همونیم» یا «یادش بخیر» در همان زمان آماده بود و به نظر ما خیلی خوب می‌آمد. اما بهروز معتقد بود که از لحاظ ترانه می‌توانیم کارهای بهتری بگیریم.

تاجبخش: از تولید تا پایان کار چقدر طول کشید؟ استارت این آلبوم چه زمانی زده شد؟

فریدون: به محض انتشار آلبوم قبلی، فکر روی آلبوم جدید را آغاز کردم. این بار دیگر می‌خواهم برای کار بعدی به خاطر اینکه چنین اختلافاتی وجود نداشته باشد، ترانه‌ها را با سلیقه گروه انتخاب کنیم.

روند این آلبوم با «غریبه» چه تفاوتی داشت؟ یعنی آنجا ترانه‌ها دست خودت بود؟

صفاریان: شرایط زمانی و مکانیِ اتفاقاتی که رخ می‌دهد، در این موضوع تأثیر دارد. «فریدون» آن زمان متفاوت‌تر بود و اعتماد بیشتری به مجموعه می‌کرد. با همکاری همدیگر آن موقع توانستیم این کار را شفاف‌تر انجام دهیم ولی یک ترسی در همه خواننده‌ها پس از اولین موفقیت به وجود می‌آید و آن هم اینکه آیا می‌توانیم موفقیت این کار را مجدداً تکرار کنیم؟ نکند که ریسک کنم یا اینکه تکرار آن قبلی نباشد؟ من فکر می‌کنم دلیل اصلی همان انتخاب‌هاست.

فریدون: همه آهنگ‌های آن آلبوم را ما با هم تنظیم کردیم و در تمام مراحل تنظیم، کنار بهروز صفاریان بودم. یک‌سری ایده‌ها داشتم و آنها را به او می‌گفتم و بهروز تنظیم‌کننده‌ای است که اگر یک ایده به او یدهی، یک چیز جدید هم به آن اضافه می‌کند و کار کاملی تحویل‌تان می‌دهد. من یک‌سری تصویرسازی‌ها از یک ترانه در ذهن خودم انجام می‌دهم. مثلاً برای قطعه «قهوه‌خونه‌ها» این تصویر را ساختم و به تنظیم‌کننده گفتم و او نتوانست آن فضا را پیاده کند. من صدای باز شدن سلول یک زندان را برایش آوردم و یک زندانی که با زنجیر می‌رود. در «کبوتر»، «بوی سیب» یا «غریبه» این‌گونه بود. غریبه را از «از کرخه تا راین» الهام گرفتم و کسی که جلوی کلیسا ایستاده بود و بهروز همان عیناً فضا را با صدای کر و... در آورد.

فکر می‌کنم «فریدون» در انتخاب ترانه‌ها یک سلیقه خاصی دارد. در زمان آلبوم «خاطرات گمشده» یک جلسه نقد و بررسی در «ایوان شمس» برگزار شد. به خاطر دارم که شما گفتی من نمی‌دانستم این همه حساسیت روی ترانه‌ها وجود دارد و یادم باشد که برای آلبوم بعدی بیشتر دقت کنم. الان آن دقت صورت گرفته است؟

فریدون: آن زمان افراد بیشتری از ترانه‌سراها و آهنگسازها مشغول نقد بودند و به آنها گفتم که تخصص من موسیقی نبوده است. من تحصیلاتی در موسیقی ندارم و کسی هستم که یک صدایی داشته‌ام و برخی تشویق‌ام کردند و خواننده شدم. آنقدر که دوستانم به من اعتماد داشتند، خودم نداشتم. در ایران، بهروز صفاریان به من فرصتی داد که بتوانم موقع خواندن هر کاری دلم می‌خواهد انجام دهم. همین موضوع باعث شد متوجه شوم که می‌توان یک خط ملودی را به چند شکل مختلف خواند.

سؤال من این بود آیا آن وسواسی که گفتید، اتفاق افتاد؟

فریدون: از من زیاد توقع نداشته باشید که آلبومی درست کنم که خیلی عالی و ترانه‌هایش آنچنانی باشد. من هم یک آدم معمولی هستم. باید از دوستانی که تخصص دارند، کمک گرفت.

پس شاید بهتر باشد افشین مقدم در مورد ترانه‌ها نظر بدهد و مقایسه‌ای با آلبوم‌های قبلی داشته باشد.

مقدم: نظر کلی من نسبت به این آلبوم به‌شخصه مثبت است. اصولاً وقتی یک ترانه‌سرا به یک آهنگ گوش می‌دهد، در وهله اول درگیر کلام می‌شود و به موسیقی دقت نمی‌کند. لااقل در دفعه اول بیشتر به دنبال این است که ببیند کلام چه می‌گوید. اما به نظرم حس خواندن و میکس و مستر و تنظیم کارها آنقدر خوب بود که من به عنوان ترانه‌سرا برای اولین‌بار اصلاً کلام را نمی‌شنیدم! من به عنوان یک ترانه‌سرا که تجربه کمی ندارد، اعتقاد دارم که تعلق کلام و ترانه در وهله اول به موسیقی است تا به ادبیات. متأسفانه نود درصد منتقدان ما نمی‌خواهند این مسأله را درک کنند و از زاویه شعر با ترانه برخورد می‌کنند. در ترانه‌های این آلبوم هم به لحاظ ادبی و هم به لحاظ موسیقی شعر ایرادات کوچکی وجود دارد ولی در تلفیق با موسیقی چون به هدف نهایی که همان تأثیرگذاری و درگیری با عاطفه مخاطب باشد نزدیک شده‌اند شاید اکثر ترانه‌سراهای آلبوم گمنام باشند ولی به نظرم مشخص است فریدون متناسب با حس خواندن خود کلام را انتخاب کرده. در این آلبوم دو ترانه هستند که از نظر سوژه و عاطفه و از نظر تکنیکی بهتر از بقیه جلوه می‌کنند که یکی ترانه «قهوه‌خونه‌ها» سروده رسول یونان است که شاعر توانایی است و دیگری ترانه «جاذبه» است که لحظات خوبی را در آن شاهد هستیم. به اعتقاد من باقی ترانه‌های این آلبوم در خدمت موسیقی و ملودی‌های فریدون بوده‌اند و به همین خاطر می‌گویم چون به هدف نزدیک شده‌اند، در اجرا موفق بوده‌اند.
نقد و بررسی آنها از زاویه ادبیات مبحث دیگری است، ولی به صورت کلی در اولین بخش صحبت‌های خودم، حس ملودی‌ها و حس خواندن فریدون را دوست داشتم و کل مجموعه اذیتم نمی‌کند.
من فکر می‌کنم که «فریدون آسرایی» با اکثر خوانندگان داخلی یک تفاوت عمده دارد و آن اینکه صدای او برخلاف خیلی خوانندگان دیگر، «حال» دارد. خواننده‌های داخلی خیلی خوب‌اند ولی اکثراً صدایشان حال ندارد. همه این موارد ریشه‌های جامعه‌شناختی و روان‌شناختی دارد. فریدون به دلیل اینکه آدم راحتی است، خیلی راحت ترانه‌های خود را انتخاب کرده و فکر می‌کنم با آنچه در اختیار داشته، بسیار موفق بوده و توانسته ارتباط بسیار خوبی با مخاطب بگیرد. خود من به عنوان کسی که زمان گوش کردن هر موسیقی، بیشتر به کلام توجه می‌کنم، فقط درگیر حس فریدون بودم.

ادامه دارد ...
منبع: 
اختصاصی موسیقی ما
تاریخ انتشار : سه شنبه 19 اسفند 1393 - 12:37

دیدگاه‌ها

Ehsun
46.225.2.211
دوشنبه 18 اسفند 1393 - 16:25

این الان نقد محسوب میشه؟! این نه حتی بررسی که میشه یه جورایی بحث! نقد یعنی دو تنظیم کننده قدر مثل سیروان و کوشان دو آهنگساز قدر امثال چشم آذر و مرحوم بیات دو ترانه سرای درجه یک مثل بابک صحرایی یغما گلرویی بیاین بشینن این آلبوم نقد کنن... این آقایون هنرشون و دیگه در عمل نشون دادن قاعدتا نمی تونن نقد خاصی به کار خودشون انجام بدن همه نواقص آلبوم یه طرف تنظیم تاریخ گذشته و فسیل قطعه عشق یعنی یه طرف دیگه... آقای صفاریان در هر سبکی از تنظیم موفقی در تنظیم الکترونیک سبک هاوس واقعا حرفی برای گفتن نداری کارای کوشان حداد و آرون حسینی رو گوش کن تا بفهمی

دوشنبه 18 اسفند 1393 - 18:17
afrandyan

از کی تا حالا بهروز باید از سیروان کارشناسی بگیره دنیا برعکس شده؟!
دوست من بهروز موزیسینه روی ساز مثل اسب چهار نعل میدوه!این فرق داره با اینکه با یه نرم افزر مثل اف ال استدیو بشینی همه چی رو بچینی مانند سایرین...

188.159.198.28
دوشنبه 18 اسفند 1393 - 19:24
Ehsun

چندتا نکته دوست عزیز... از کی تاحالا موسیقی الکترونیک با ساز تنظیم میشه... اسمش روشه الکترونیک! پس حتما با استفاده از تکنولوژی هست و خوب قاعدتا نرم افزار هرچند ممکنه از ساز هم داخل تنظیم استفاده بشه اما همون ساز هم با نرم افزار ریکورد میشه و با نرم افزار ادیت و تیون میشه حالا می خواد پروتولز باشه یا کیوبیس یا اف ال استودیو یا هر نرم افزار دیگه ای... نکته بعد اینه که درسته تا حدودی توانایی های نرم افزار ها فرق می کنه اما در نهایت قدرت تنظیم کنندست که تنظیم خوب میسازه نه نرم افزار... کسی رو میشناسم که با پروتولز کار خیلی نازل تولید می کنه و در مقابل کسی مثل مسعود فولادی کار میده در حد بهترین های دنیا و کسی مثل کوشان و سیروان که با نرم افزار ریزن جادو می کنن و کسی هم مثل مهران عباسی چنان خروجی از اف ال میگیره که شرکت سازندش میاد این آدم و به عنوان توسعه دهنده استخدام می کنه... نرم افزار قدرت تنظیم کننده رو تعیین نمی کنه... و نکته بعد هم اینه که چهارنعل که هیچ اگه کسی بیتیکو بیتیکو هم روی ساز بره بازم معنیش این نیست که تنظیم کننده خوبیه یا همه تنظیم هاش در همه سبک ها خوبه... کسی منکر توانایی های آقای صفاریان نیست ایشون از بزرگان موسیقی هستند اما گذشت اون زمونی که یک تنظیم کننده توی همه سبک ها کار می کرد... الان انقدر در حوزه تنظیم کارها تخصصی و مهندسی شده که هر سبکی برای خودش علم متفاوتی می خواد... ایشون هرچقدر در کارهای پاپ و آکوستیک مهارت داره به همون میزان در کارهای سبک هاوس ضعیفه... هر کسی در هر سطحی که باشه کارش ممکنه نواقصی داشته باشه و قابل نقده حالا می خواد آرمین ون بیورن باشه یا بهروز صفاریان و در نهایت بد نیست که شنونده ها و مخاطبین ما هم کم کم یاد بگیرن که تنظیم به عنوان یک شاخه مجزا و کاملا تخصصی تفاوت های فاحشی داره و هر سانگ رایتر و آهنگسازی الزاما تنظیم کننده خوبی در همه سبک ها نمی تونه باشه... من با هیچ قطعه ای از این آلبوم مشکل ندارم جز همین قطعه "عشق یعنی" که عمیقا معتقدم تنظیم بسیار معمولی و قدیمی داشت (هرچند که میکس و مستر این قطعه هم چنگی به دل نمی زنه)

46.224.206.225
دوشنبه 18 اسفند 1393 - 20:48
امید آرمین

دوست عزیز احسان
گوشت رو به موسیقی خوب عادت بده نه صرفا موسیقی که ترنس یا هاوس به قول امروزیا دوپس دوپس باشه
اول مطالعت رو در مورد بهروز صفاریان کامل کن بعد نظر بده خواهشا
هنوز هم که هنوزه تمام موزیسین ها متفق القول بهروز رو خلاق ترین و بهترین تنظیم کننده میدونن، حتی اونایی که اسمشون رو آوردی!
هنوز البومهای موفق ۱۰ سال پیش داره شنیده میشه، هنوز اون آقایونی که اسم بردی ازش دارن یاد میگیرن!
آفرین پسر خوب

93.110.63.174
سه شنبه 19 اسفند 1393 - 05:22
afrandyan

دوست عزیز احسون!
ببین دوستم بحث نرم افزار نیست اگر بخواهی بهتر بدونی نرم افزار protools یکی از ضعیفترین نرم افزارهاست در محیط کاریش و تنها مزیتش سخت افزارهاش هستن که کولاکن و لینکش با سخت افزار خودش نقطه قوتشه همین!
ولی حرف من اینه که شما با یک شعور موسیقایی و هنری اثری خلق میکنید یا فقط یک سری sample؟!
توی همین آلبوم ببینید از صداهای padچه استفاده خلاقانه و تاثیر گذاری شده؟چیزی که در دسترس همه هست به فراوانی ولی صفاریان استفاده موسیقایی وخلاقانه ای ازش کره که بسیار تاثیر گذاره و در کل کار یک هارمونی خاصی داره که روی مخاطب اثر گذاره.این یعنی تنظیم کننده هنر اجرای فکرش رو بر اساس علم و تجربه نوازندگیش داشته .در همون غرب هم تمام اینا که گفتی خدایان نوازندگین در درجه اول.
حرف شما مثل اینه که بگی فوتبالیستی که 4 تا روپا بلد نباشه بزنه میره تیم ملی!این وضعیت امروز موزیک ماست متاسفانه بازیکنان تیم ملیمون روپا بلد نیستن بزنن در همه جنبه ها متاسفانه جز ترانه متاسفانه!!
عقبیم عقبیم عقبیم داغونیم میفهمی احسون داغوووووووووووووووونننننننننننننننننننننننننننننننننن!!

188.159.93.110
سه شنبه 19 اسفند 1393 - 09:07
Danial roghanian

سلام دوستان خوبم خواهش میکنم تو این سایت همدیگرو نقد نکنید چون بعضی از ما ایرانی ها جنبه نداریم اگر میخایید ببینید عاقبت نقد سازنده ی شما به کجا میرسه برید تو تماشاخانه و قسمت اهنگ اقای سعید شهریاری و بحث من با یکی از عوامل رو ببینید تا از تعجب شاخ دربیارید البته تو پوستر کنار سایت هم برید ی سری بحث اونجا شکل گرفته خلاصه ک ایرانی ها فقط دوست دارن ازشون تعریف وتمجید بشه تا نقد سازنده اینو گفتم تا خودتونو درگیر کنید ارزش نداره.....................

2.190.233.9
سه شنبه 19 اسفند 1393 - 12:11
Ehsun

جناب افرندیان :) من هم بحث نرم افزار نکردم گفتم که هر نرم افزاری ویژگی های خودش رو داره... اون شعور موسیقی که فرمودید امروزه نیاز به ابزاری برای پیاده سازی داره... شما برداشت صحیح از سمپل نداری به نظر من... از طرفی من فقط در مورد تنظیم های الکترونیک آقای صفاریان نقد دارم در پاپ و آکوستیک هنر ایشون از سواد من بالاتره و نمی تونم نقدی داشته باشم... ببین بحث ما امروز از خوب فقط یک کار فنی خوب نیست... خوب امروز یعنی هیت شدن یعنی به روز بودن و یعنی فروش بیشتر... بهروز صفاریان همچنان به نظر من با سواد ترین با تجربه ترین آهنگساز و نوازنده خوب و تنظیم کننده خوب برای کارهای اسلو و مبتنی بر ساز هست ... اما مشکلی رو داره که همه قدیمی ها دارن! قدیمیه! صدا ها قدیمیه... کیک و بیس قدیمیه... اسنر ها ... ملودی آورتور ملودی لید و حتی آرپژ ها و افکت ها(باورم نمیشه در سال 2015 یه تنظیم کننده حرفه ای از فلنگر برای فید اوت وکال اون هم به این شکل استفاده کنه شما دقیه 1:40 قطعه عشق یعنی رو گوش کن می فهمی) تنظیم این قطعه از نظر ملودی معمولی از نظر تنظیم قدیمی و فقط از حیث فضاسازی شاید در حد قابل قبول باشه... از نظر میکس و مستر هم اصلا جالب نیست... کیک و بیس اصلا صدای خوبی نمیده خفه شده ضریش انگار شدیدا کمپرس شده باشه ... متاسفانه هیچ لاینی از کار صدای خوبی نمیده و اگه نواقص به گوش نمیاد به خاطر آهنگسازی نسبتا خوب و صدای وکالیست و میکسه کاره...تنظیم هیچ خلاقیت جدیدی نداره... واقعا قصد مقایسه نیست ولی ناخواسته به ذهن میاد استاندارد ترین موزیک الکترونیک تاریخ ایران(در داخل) بدون شک قطعه بارون پاییزی سیروان خسروی، خلاقیت و نوآوری بدون شک کوشان حداد (مخصوصا در کارهایی مثل قطار محسن چاووشی غیر رسمیش) مهندسی صدایی که کوشان حداد انجام میده فوق العادست به گوش جدید میزنه با انرژی پر هیجان و جذاب ... فضا سازی آرون حسینی در کارهای اخیرش مخصوصا کارهای بین المللیش(enterance) و کارهایی که برای رضا صادقی شادمهر عقیلی همه و همه، بهروز صفاریان در تنظیم این قطعه کاملا احساس می کنم معمولی عمل کرده... اگه پای تنظیم این قطعه می نوشتن هومن نامداری یا انوشیروان تقوی من برام قابل هضم تر بود

46.225.15.239
سه شنبه 19 اسفند 1393 - 13:07
فراز

احسان جان همین که گفتی اسم تنظیم کننده های دیگه میخورد پای قطعه عشق یعنی کمی اروم شدم ،چون صفاریان و فقط در مقایسه با خودش میشه نقد کرد.و اما از اینکه میبینم اینقدر از این چیزا سر در میاری و حرفای نا مربوط میزنی تعجب میکنم !،که داری سعی میکنی چی بگی و چیو ثابت کنی؟! الترو موسیقی نیست که فقط به ۱ روش و ساند ساخته بشه ،فکر میکنم شما فقط هاووس رو موزیک الکترو میدونی!! نه عزیزم اونا که شما گوش میدی و دوس داری مصرفش تو کلاب و مهمونی هست،تا جایی که من میدونم هدف بهروز صفاریان ساخت موسبقی بوده نه چسبوندن چن تا لوپ به هم که اسم اون کار هم دی جی کردن هست نه تنظیم.! اگر خواستی میتونم لینک پروزه های اماده در اف ال استودیو و ریزنو بهت بدم تا شاید تو هم تنظیم کننده موفقی بشی .لازم داری قبل از حرف زدن در چنین جایی سطح دانسته هاتو بالا ببری تا کسانی رو که ازشون دفاع میکنی رو ضایع نکنی .همین قطعه عشق یعنی موفق ترین کاره امسال شد وبلعکس من صدا های متفاوت تری تو این کار میشنوم تا کارای مشابه و تکراری ،مردم کار خوب و میفهمن .این اسمهایی که بردی همه خوب هستن اما در جای خود قابل احترام ،چرا که زحمت میکشن.

95.82.21.143
سه شنبه 19 اسفند 1393 - 15:34
ario

خب احسان داره درست میگه کاملا.مهم اینه که صفاریان کار رو خواسته edm تنظیم کنه و اینکه دوستان در جواب احسان میفرماین بهروز صفاریان میخواسته موزیک بسازه نه صرفا یک موزیک ریتمیک. چیزیو عوض نمیکنه.
الان تو موزیک الکترونیک روزه دنیا ساند مهمتر از نته.این یک واقعیته.کاره عشق یعنی شاید به ظاهر خوب صدا میده ولی به روز نیست و خوب هم صدا نمیده.بیس لاینی که اکوستیک صدامیده.علت این امر برمیگرده به ضعف و عدم توانایی تنظیم کننده در ساند دیزاین.سینتهای تکراری و دموده.سردرگمی و بی هدفی تنظیم و کلا موزیک که این مورد البته در بیشتر موزیکهای الکترونیکی که در مارکت ایران منتشر میشه وجود داره.حتی تو موزیک عشق یعنی صدای های هت تو میکس گم شده و البته ریتمه کار کلا مشکل داره.یعنی اینمه صدای اجزای درام با هم هارمونی نداره و این به برمیگرده به این که کلا میکسه کار هارمونیش خوب نیست.دوستان تنظیم کننده اصلا در نظر نمیگیرن که تو الکترونیک روز هارمونیه میکس خیلی مهمه.تو این کار مثلا اسنیره کار به علت عدم همین رعایت هارمونی رو کیک خیلی بد صدا میده.یعنی شنونده کاملا جدا بودنش از ریتمه کار رو حس میکنه.و اگه بخوام این کار رو نقد کنم میشه مطالبه خیلی زیادی نوشت.ای کاش تو این جلسه یکی مثله ارون رو هم دعوت میکردن که کارای الکترونیک رو نقد کنه.این موارد میتونه به موزیک pop ایران خیلی کمک کنه.
حتی کار هنوزم چشمهای تو ترک 6 این البوم هم خیلی خیلی جای نقد داره.صفاریان خواسته کار رو تو فضای داونتمبو تنظیم کنه.ولی اصلا خوب عمل نکرده.این جنسه pad و فضاسازی دیگه خیلی وقته دورانش تموم شده.الان اسمه البوم عشق یعنی که میاد اولین مورد که از این البوم به ذهنه من میاد pad اماتور و بسیار بسیار ضعیفه این کاره...الان تو موزیک روز فضاسازی اتمسفر موزیک رو مثلا با ریورب عمیقه حاصل از صدای مثله گیتار الکتریک و یا حتی pad و البته به صورت re-sample انجام میشه.وضع درام این کار و موارد دیگه هم که بسیار قابل نقده.
اینکه فریدون مثله اینکه از تنظیم قهوه خانه ها هم رضایت نداره.خیلی تعجب اوره.تنظیم قابل قبول و به روزه البوم همینه و البته میکسش مثله سایر قطعات این البوم میشه گفت ابدونه مشکل نیست.
در نهایت اینکه به عنوان یک الگو یک کاره edm ه خوب و استاندارد و محترم بخوام مثال بزنم در مارکت موزیک ایران بدونه شک کاره کجایی تو سیروان هست.که بسیار خوب تو استایله deep house تنظیم شده وقابل دفاع هست.

5.161.66.247
سه شنبه 19 اسفند 1393 - 16:58
afrandyan

احسون جان!
میکس و مستر بده ولی میکس کار خوبه؟!
فضاسازی خوبه ولی تنظیم بده؟!
جواب کامل رو فراز جان دادن.کافیه جای این صداها چند تا صدای مد روز بزاره تا به سلیقه شما جور بیاد همین!
ولی سلیقش اینه خلیم جواب میده و به قول فراز همه که نباید یه رنگ کار کنن همینه که موسیقیمون شده این بمبست!بدون خلاقیت!شما گوش کن کارایی که با ریتم کرده تو سینکپها یا اکسنتها اینا کاره بهروزه فقط!اینه که میگم سمپل چینی با موزیسین بودن خلاقیت داشتن فرق میکنه احسون جان!
همینطور که فراز گفتن اگه میخای چند تا پروژه آماده اف ال و ریزون و ... برات بفرستن ببینی چجوری اونجوری میشه کار کرد ولی اینجوری نمیشه اونجوری کار کرد دوستم!

188.158.227.3
سه شنبه 19 اسفند 1393 - 17:06
فراز

اقا اينطور كه پيداست اصلا شما و ارون نداره خودت ميرفتى واسه نقد !!! شما خيلى واردى پس چرا جاى شما در موسيقى خاليه؟!!

164.138.165.109
سه شنبه 19 اسفند 1393 - 17:22
afrandyan

دوستم آریو!
صداها با تفکیک شنیده میشن حسن کاره نه عیب!اگر صدایی رو نمیشنوید اسپیکرتون مشکل داره توی مانیتور فلت همه چیز شنیده میشه.میکس کار نقطه قوتشه!صداها بسیار شارپتر از مثلا میکس سیروان هستن البه باز کمی مید صدا زیاده چون سیستم میکس ایران به این سمت رفته و دیگه انگار مید اضافی شنیده نمیش!کیک بسیار بجاست قراره کیکه تکنو استفاده کنه!آخرین کارای تیستو و سایر حتی هاوسکارارو رو گوش کن که کیک رفته به سمت آکوستیک شدن چون حجم و گرمای زیادی داره و اثرش بیشتره.پدها هم به جا هستن چه پدی دیگران گذاشتن که اینا قدیمین!؟ضمن اینکه همونطور که گفتم اصل هارمونی هست که اثرش رو میکذاره که در کار دیگران ضعیف هست خصوصا آرون.ضمنا مشکل بهروز نیست که میخاد پاپ ایران رو به زور به الکتروی غربی بچسبونه مشکل سایرین هستن که میخان میوزیک استایل غربی رو به زور به پاپ ایرانی بچسبونن واثر گذاریش انقدر کم میشه مثل کارای آرون باز.بهروز به کل کار نگاه میکنه بعد میبینه چجور میخاد اثر گذاریش رو زیاد کنه بعد وارد عمل میشه که میبینی جوابشم از مخاطبا گرفت به همین راحتی!هر چند کوهی تجربه سواد/تکنیک و نهایتا خلاقیت هنری پشت سر کارش هست که اینطور دل میبره از همه!
همونجوری که فراز جان گفتن چند تا پروژه آماده نرم افزارهارو اوردن و روش کلام ایرانی چیدن هیچ ربطی به کاری که هنرمندی مثل صفاریان میکنه نداره دوستم اینو متوجه باش لطفا!

188.158.227.3
سه شنبه 19 اسفند 1393 - 20:18
اریو

دوسته من واقعیت اینه که این کار به روز نیست و تمام.اینکه میخواسته موزیک بسازه ونمیدونم فقط یک سری loop اماده نباشه و این موارد چیزیو عوض نمیکنه.تنظیم دموده ست.منظور از مشکل کیک و اسنیر بحثه تفکیک صداها نیست.مشکل اینه که بد صداست و علتشم عدم هارمونی تو جنسه صداهاست و میکس.این کار دقیقا چه مورده خاصی در زمینه هارمونی و تنظیم داره که فقط بهروز میتونسه این کار رو انجام بده؟یک سری سینت که تکراریو قدیمیه.تک نتهای piano که جالب هم نیست.و استرینگ هایی که کمکی به موزیک نکرده.
خلاصه اینکه ججنسه صداهای استفاده شده تو تنظیمهای ترکهای 1.2 و 6 به صورتیه که یک شنونده حرفه ای حس میکنه با یک کیبورد و صداهای اون کار تنظیم شده.الان مورده مهم تو edm و الکترونیک موزیک ساند دیزاینه که اینجا خبری ازش نیست.

5.161.66.247
سه شنبه 19 اسفند 1393 - 20:39
afrandyan

همینو بگو!

89.165.60.162
سه شنبه 19 اسفند 1393 - 22:32
ehsun

قبل از هرجيز عذرخواهم كيبورم عربيه
جناب فراز من نه قصد دفاع از كسي دارم نه قصد تخريب و نه قصد اثبات... من فقط مي خوام نقد كنم و بكم موسيقي جاي بت سازي نيست كه شما از صفاريان بت ساختي با اين حال قصد شمار و از تخريب شخصيت خودم نمي فهمم من سالها در سبك ترنس فعاليت داشتم و به كواه اساتيد اين سبك كارم قابل قبول بود حالا دست سرنوشت مسير زندكي من و به سمت ديكه اي برد با اين حال اين اطمينان و به شما ميدم كه با علم به موضوع نقد مي كنم اكه شما شك داري مي تونم لينك كارام و بدم تا شكت برطرف بشه! ضمن اينكه من اين كار و با مانيتور ياماها اج اس 80 كوش كردم...ممنونم از اريو كه نقد من و تكميل كرد و به نكات خوبي اشاره كرد...من هم به عنوان حسن ختام اين بحث عرض مي كنم كه شايد اينكار براي مخاطبي كه كوشش به موزيك ايراني عادت داره خيلي خوب و فوق العاده باشه اما براي يك مخاطب حرفه اي موزيك الكترونيك كه از كارهاي روز دنيا تغذيه ميشه. اين كار در سطح بين المللي كه مرخصه هيج در سطح داخلي هم نسبت به كساني كه اسم بردم هم عقب تر هست... و در نهايت منم با اريو موافقم كه بهترين تنظيم اين البوم ترك كافه ها با تنظيم فرشاد حسامي و تركي كه اسم تنظيم كنندش يادم نيست فقط يادمه ميكس و مسترش با ارش باكزاد بود همين دو ترك خوب هستن و الباقي البوم در تمام زمينه ها معمولي بود

5.232.48.96
چهارشنبه 20 اسفند 1393 - 02:36
فراز

شاید اخباری که از موسیقی دست شما میرسه اخبار درستی نیست یا اینکه شما دوست داری اینطور عنوان کنی!! اما سافتور مثلا اف ال یک اپلیکیشن موبیل هست برای دیجی ها و هر ارتیست بزرگیو در موسیقی پیگیری کنی میتونی بفهمی با این جور چیزا کار نمیکنن،تنها کسی که نسبتا کار خوب و قابل قبول داره انجام میده سیروان هست که از بقیه دوستان شما ۱۰ سر گردن بالا تره ،لطفا با اوردن اسم سیروان کنار ارون و بقیه سعی نکن بیاریشون تو یک سطح.بهروز صفاریان با البوم مسافر شادمهر یک جریان به موسیقی اضافه کرد و بعد با غریبه فریدون ،که تا همین الان دارن از همون فضا ها تقلید و استفاده میکنن همه تنظیم کننده ها.. بعد هم سیروان با سبک هاووس و ریتمای خودش یه سری مقلد پیدا کرد،اما این دوستان مثه ارون و...کجای این داستان جای دارن؟!! کمی انصاف هم بد نیست.حالا هم که سعی بر کار متفاوت دارن با حمله های مغرضانه شما روبرو هستن که البته اینجا تعیین کننده اکثریت هستن نه ما پس بیایید خودمون و مسخره نکنیم یکم زمان بدیم تا بیشتر حقایقو ببینیم ،شاید شما هم اشتباه همیشگی تاریخ رو دارید تکرار میکنید ،که هر کس مخالف اب شنا کرد و حرف تکراری نزد و محکوم میکنید! استاندارد جهانی رو نه شما میشناسی و نه تعیین میکنی پس قضاوت رو وا گذار کن.

95.82.9.242
چهارشنبه 20 اسفند 1393 - 02:44
afrandyan

دوستان آریو و احسان عزیز:
بحث خوبی بود بی کمترین توهین.
نظرتون در مورد اینکه با اف ال موزیک الکترو چفتر هست قبول دارم چون اساسا برای همین ساخته شده ولی باز معتقدم تنظیم کننده اول باید موزیسین باشه.مین الان دارم کارای دوستان رو میشنوم با هم مقایسه میکنم ولی ج اثری که موزیک صفاریان میزاره غیر قابل مقلیسه با دیگران حتی تنظیمسیروان برای شهاب رمضان که خیلی حالت شرقی داره حس و ملودیاش ولی زیر ساخت موزیک بهروز جدا یک چیز دیگس یعنی انگار کاری هست که از دست هر کسی بر نمیاد یعنی سهل و ممتنعه چون ریشه کار موزیک هست و با چیدن صدا مثل سایرین قابل قیاس نست حقیقتا.
شاد باشید

188.159.196.71
چهارشنبه 20 اسفند 1393 - 02:45
فراز

اگر تمام البومای جدیدو بدون اینکه مشخصاتشونو بدونی گوش بدی نمیتونی تشخیص بدی کدوم کارو کی تنظیم کرده چون همه از یه سری صدای مشابه استفاده میکنن و هیچ تفاوت و خلاقیتی شنیده نمیشه ،همه مثل هم اما من همیشه کارای صفاریان و قبل از اینکه بدونم کی تنظیم کرده میفهمم کاره بهروز صفاریان این حرفو خیلیا میگن،و این یعنی استایل

95.82.9.242
چهارشنبه 20 اسفند 1393 - 12:05
Ehsun

آقای فراز شما چرا انقدر حاشیه میری اول از همه ما اینجا بحثی در مورد کیفیت نرم افزارها نداشتیم و این و هر حرفه ای می دونه که قدرت در نرم افزار نیست در کاربرش همه نرم افزارهای معروف کاربران بسیار معروفی هم دارن هم ریزن هم پروتولز هم کیوبیس و... بر خلاف نظر شما اف ال هم بسیار نرم افزار قدرمندی هست که باز هم برخلاف نظر شما بزرگان موزیک الکترونیک مثل Avicii , BT, Deadmau, afrojack, Martin Garrix و خیلی های دیگه برای تولید کارهاشون از این نرم افزار استفاده می کنن (لیست کاربران حرفه ای اف ال:http://www.image-line.com/flstudio/powerusers.php) ... شما کلا به نظر میاد عادت به بت سازی داری... تنظیم کننده فقط صفاریان نرم افزار فقط ریزن ... دوست من عزیز من همه این نرم افزارها هیچ کم و کسری از هم ندارن هر نرم افزاری با توجه به محیط کاربریش قیمتش و رابطه ای که کاربر باهاش ایجاد می کنه استفاده میشه... حالا موزیسین با توجه به شناختش از نرم افزار و سلیقش یه سری کارارو ممکنه با اف ال راحت تر انجام بده ممکنه ریکوردش و با مثلا کیوبس انجام بده مسترش و در ریزن و هر نرم افزار دیگه ای... اصولا ما بحثی رو نرم افزار نداشتیم و نداریم چون بحث بسیار چیپی و بی دلیله...نکته دوم اینکه من سیروان کوشان و آرون و فقط در سبک الکترونیک با صفاریان مقایسه کردم که در سبک الکترونیک جایگاه بین المللی دارن ... کوشان حداد قبل از اینکه در مارکت ایران کار کنه برای خودش کسی بود آرون حسینی هنوز داره با لیبل های بزرگ دنیا کار می کنه شما تو گوگل سرچ کن Aron H و خودت ببین... سرچ کن این اسم ها رو ... Masoud Fouladi, ALi Proyal, Farhad Mahdavi, Arman Bahrami, Arman Dinavard, Harmonic rush , Promid, Meran(Mehran Abbasi), و خیلی های دیگه مسعود فولادی کاراش داره از لیبل شرکت آرمادا متعلق به آرمین ون بیورن ریلیز میشه کارای آرون داره از لیبل mau5trap متعلق به deadmau ریلیز میشه که جزو 5 موزیسین بزرگ الکترونیک در دنیا هستن... اینها دارن در سطح بهترین های دنیا رقابت می کنن آقای صفاریان کجای موسیقی دنیا هستن؟ ... خیلی طبیعی هست که در این سبک تاکید می کنم فقط در این سبک از صفاریان بهتر باشن پس موردی در این مقایسه من نمی بینم...ضمنا جریان سازی در موسیقی به خیلی عوامل بستگی داره کسی مثل الیاس شیرزاد هم به نظر من تو ایران جریان ساز بوده! و خیلی های دیگه حالا کم یا زیاد... من و آریو داریم نقد فنی می کنیم میگیم کیک صدا گوشت کوب میده اسنر و هت صدا قاشق چنگال میده بیس لاین آکوستیک تو کار edm معنی نداره ملودی آورتور با نت تک پیانو منسوخ شده هارمونی کار مشکل داره اف اکس ها و پدها بد صدا و بیجا استفاده شده کار به روز نیست هیجان و انرژی کافی رو به عنوان سرکاستی نداره تنظیم فسیله باز شما بگو صفاریان 20 سال پیش فلان کرد فلان بیسار شد اف ال آشغاله من بی سوادم حرف نزنم و فقط مسائل حاشیه ای... بحث فنی داری بگو اگه نه من با شما بحث و ادامه نمیدم..موفق باشی

46.224.144.87
چهارشنبه 20 اسفند 1393 - 12:24
Ehsun

افرندیان خان شما هم که افتادی تو بحث نرم افزار... بحث ما این نبود. این داستانی که شما میگی کار شرقی دلیلش اینه که صفاریان کار پاپ ایرانی بیشتر انجام داده و تنظیمی هم که می کنه تحت تاثیر همین فضاست به همین دلیله که شما فکر می کنی کاری که انجام میده از پس کس دیگه بر نمیاد چون تنظیم کننده های دیگه آپدیت هستند و کاراشون به روز هست و برای گوش شما به اندازه کار صفاریان خوشایند نیست پس این از سر توانایی صفاریان نیست از سر ضعفه... موسیقی الکترونیک و باز فضای تنظیم edm اصولا غربی هست و به قول آریو ساند دیزاین از نت مهمتره اگه ایشون این قطعه رو در فضای پاپ الکترونیک تنظیم می کرد هیچکدوم از این ایرادها گرفته نمی شد اما وقتی ایشون اصرار کرده edm تنظیم کنه باید به اصولش پایبند باشه شما وقتی فوتسال بازی می کردی میای فوتبال بازی کنی نمی تونی دیگه فقط پاس کوتاه بدی و برد شوتت 2 متر باشه ... من این نتیجه رو گرفتم که شما هم تا حدودی با من و آریو موافقی که کار آپدیت نیست اما چون گوشت به موسیقی شرقی و ایرانی خودمون عادت داره این قدیمی بودن تنظیم و مشکلات هارمونیک به گوشت نقص نمیاد که خوب طبیعی هست... بحث خوبی بود آقای افرندیان ضمنا من احسان هستم همه فهمیدن شما اما دوست داری احسون صدا کن من به فال نیک میگیرم وقت همه بخیر و شادی

46.224.144.87
چهارشنبه 20 اسفند 1393 - 21:28
ario

احسان دیگه کامل همه موارد رو به بهترین شکل گفت .مهم خروجیه با کیفیت و خوب و استانداره حالا با کدوم نرم افزار اصلا مورد بحث نیست.بحث فقط در مورد موزیک های الکترونیک این البومه.و اگر نه من تخصصی در زمینه موزیکی مثله جاذبه ندارمو به خودمم اجازه نمیدم بخوام نقدش کنم.مشکله بزرگی که تنظیم کننده های قدیمی تر مثله بهروز صفاریان و ... دارند اینه که حس میکنم اصلا موزیک الکترونیک دنیا رو به روز دنبال نمیکنن.
الان تو همین کشوره خودمون برودیوسرهایی در زمینه دنس موزیک داریم که صداهای درام مثله کیک و اسنیر و ...رو از صفر خودشون طراحی میکنن و علم و اطلاعات بسیار عمیقی در زمینه میکس و ساند دیزاین و ...در زمینه موزیک الکترونیک دارند.ولی به دلیل سطحی بودنه نگاه وکالیستها در درجه اول و سایر عوامل موسیقی علاقه ای به فعالیت در مارکت کشور رو ندارند و یا به دلیله ضعف در سواد و درک موزیک الکترونیک و متاسفانه نگاه سطحی که به این ژانر از موزیک عوامله موزیک کشورمون دارند. فرصتی برای فعالیت در این زمینه ندارند.
مورد بعدی در مورد ضعف زیاده نقد در موزیک ایرانه.جلسه نقد و بررسی یا میشه مثله این جلسه که عوامل همین البوم دارند در مورد شاهکارهایی که ساختن از هم تعریف میکنن ودوره هم گل میگن و گل میشنون. .و یا یک سری از نقدها که همونم دیگه من الان جایی نمیبینم ولی یک موزیسین میاد یک البوم رو نقد میکنه چه جورش خیلی جالبنه.بدونه اینکه فرق هاوس و با دنس pop ویا فرقه کیک و قابلمه رو بدونه خیلی شیک تو نقده عمیقش میگه ترک اوله این البوم مثلا کاریست تکنو که چون موزیک الکترونیکه و سطحی اصلا قابل نقد نیست یک سری اربژ هستو ریتم.میرم سراغه تر ک2. و موارد جالبه دیگه...
یکی از ضربه هایی که موزیک pop ایران داره این چند ساله میخوره عدم وجود نقد و بررسی یک موزیکه و البوم و ... هست.یکی از علتهایی که دیگه کاره هیت نداریم همینه.کارا اینقدر سطحی و شبیه به همه همینه.منتقد متخصص نداریم و یا اگه داریم و میاد مثله همین احسان عزیز ترکه عشق یعنی رو نقد کنه از چند نفر بهش هجوم میارن که چه جور صفاریان رو که 10 ساله بیش یک کاره هیت ساخته نقد میکنی.سواله من اینه همین بهروز صفاریان اخرین کاره هیت و موفقی ساخت کدومه؟
این جلسه نقد و بررسی حواشی بود تا البوم.دوستان موزیسین میخوان ضعفشون تو عدم موفقیت رو با این موارد به حاشیه ببرن....

5.161.66.247
پنجشنبه 21 اسفند 1393 - 13:42
فراز

احسان جان اصلا بحث سافتور و شما كشيدى وسط من فقط جواب دادم، در ضمن اين اسمهايى كه گفتى شامل موزيك نميشن و موزيسين نيستن اگه به حرف من دقت كرده باشى گفتم بزرگان دنياى موسيقى نه دى جى!! بعد ، ما ادمى مثل دى جى aligator داشتيم كه سالها پيش با ليبل هاى اونور كار ميكرده و الانم تو ايران خيليا هستن كه حتى يك خواننده بهشون كار نميده تنظيم كنه چون موسيقى يعنى احساس مثه مرتضى پاشايى نه دوپس دوپس.چرا خواننده هاى بزرگ دنيا نميرن با اين دى جى ها كار كنن؟؟يعنى نميتونن؟! يا اگرم بكنن ١ دونه ميدن ريميكس كنه. شما از هارمونى هم بظرم اگه حرف نزنى بهتره چرا كه دوستان صميميتون حتى ١ هارمونى درست هم نميگيرن يعنى اصلا ذهنشون جاى ديگس، حالا يه سوال برام شده كه چرا وقتى تو دنيا اينقد معروفن به قول شما چرا اومدن بازم با ايرانيا كار ميكنن؟! نكنه اونا هم فهميدن مثه dj aligaror كه اونجا كارى ازشون بر نمياد و بايد بيان اينجا بلكه خودى نشون بدن!!البته كه aligator كلى كارو منسرت داده و ادم موفقى هست اينا چرا اينقد ادعاشون ميشه ؟! هنوز كه كارى نكردن!! ولى حتى ماركت ايران هم نميپذيره اين ادمارو حالا شما هر چى ميخواى بگو ولى حقيقت عوض نميشه، چرا نميرن به كاره خودشون برست edm؟ چرا سعى دارن خودشونو به پاپ بچسبونن تا بلكه از كنار يه خواننده معروف اسمى دستو پا كنن؟ با مقايسه كردن اين ادما با صفاريان و خسروى نميشن قد اينا، زحمت ميخواد .اينا جز توهم چيزى نيست عزيزم

95.82.18.190
پنجشنبه 21 اسفند 1393 - 19:33
afrandyan

دوستان احسان(!) و آریو جان:
یک مثال میزنم.تا حالا دیدید موزیک دنس ترکی صعی کنه کاملا تبدیل بشه به مثلا موزیک ترنس یا هاوس!خب چرا کسی مثل صفاریا ن سعی نکنه 2/4 ایرانی بزنه تا یک کار نچسب مثل تنزیمای ارون با وصله پینه کردن به پاپ ایرانی به گفته خودتون!همین کار آخری که برای شادمهر زد ببینید چقدر بهش توجه شد هنوز به ماه نرسیده کار از پخش افتاد ولی تظیمهای دنس خود شادمهر با اینکه خیلی ضغیقف هستن هنوز از قبا شنیده میشن!
نتیجه: در حیطه موزیک ایرانی صفاریان حسی رو که میخاد با تکنیک و خلاقیت موزیکش(نه نرم افزار و موزیک چینی!)انتقال میده و به قول فراز جان این دوستان داخلی کی تونستن این کارو به این خوبی انجام بدن.به صحبت خودتون هم وسعت کار صفاریان بسیار بیشتر از فقط الکترو هست ولی اصل بحث من اینه که با کمی مد روز کردن کار نمیشه روی مخاطب اثر گذاشت چون باید بیس کار موزیک و موزیسین حقیقی باشه چون اگه نباشه شما همش مجبورید ببینید مثلا امروز چه افکت یا صدایی مد شده تا اونو اینجا اجرا کنید ولی میبینید هیچ اثری در داخل نداره چون شما در حقیقت موزیسین نیستید فقط اپراتور هستید و با کم و زیاد کردن یه سرس پارامتر هی به قولی ساند دیزاین میکنید که کیشید دی جی نه هنرمند موزیک و در مورد آرون فقط آهنگ بک استج باز خورد خوبی اونجا داشت که اونم همین کاربا پارامترها روی پروژه های خود اون وریا و یک سری داب استپ زدن و.. غیره بود که اگه اشتباه نکنم اونا خودشون کارو میکس و مستر میکنن وقتی میخان ریلیز بشه بنابراین میبینید دوستان باز جای موزیسن خالیه و این فرق یک موزیسین مثل صفاریان هست با تعداد بیشماری اپراتور!
باور کنین از امروز خودتونم میتونین تو این مسیر برین و نتیجه بگیرین با هر سنی که دارین ولی موزیسنی با توانایی صفاریان بعید بدونم به این رتحتی بشه شد...!
شاد باشید

188.159.209.206
پنجشنبه 21 اسفند 1393 - 20:11
ario

.
اقای فراز اطلاعاتت در زمینه موزیک الکتروینک کمه.aligator که اصلا جایگاهی نداره و قابل مقایسه با ارون نیست.احسان که گفت ارون داره با لیبله و مدیر برنامه Deadmau کار میکنه.میدونی چرا یکی مثله ارون تو موزیک pop ایران کار میکنه؟فقط جنبه درامدی داره.مطمئن باش نهایت 2 ساله دیگه تو موزیک pop ایران کار میکنه و بعد میره جایی که به موزیک الکترونیک و استعداد وایده هایی که داره ارزش بزارن.یا دوستان دیگه که میگید خودشونو میچسبونن به خواننده ها.شما هنوز فرق دی جی و برودیودسر رو نمیدونید چرا اینجور با اعتماد به نفس نظر میدید؟ساز و کار موزیک الکترونیک تو کشورهای دیگه و قدرتمند در این زمینه به صورتیه که موزیک و ریلیز میکنن و بعد اجرای زنده و کنسرت و اجرا در کلاب میشه منبعه درامدیشون.حالا به نظره شما برای برودیوسر های کشورمون این امکان هست؟خب مجبورن به قوله شما به موزیک pop داخله کشور رو بیارن که به درامد برسن.مطمئن باش برای هیچکدوم فعالیت در موزیک ایران نه افتخاری داره و همش از سره اجباره و خیلیهاشون هستن که شغله دیگه ای غیر از موزیک دارن و به همین علت اصلا علاقه ای هم ندارتن تو موزیک ایران کار کنن.یکی مثله Deadmau اگه با خواننده های pop اونجا کارنمیکنه برای اینکه به شدت براش افت داره این کار.و در ضمن اینقدر از اجرای زنده درامد داره که احتیاجی به این کار نداره.دوسته من ساخته کاری مثله entrance که ارون از لیبله Deadmau ریلیز کرد اصلا کاره راحتی نیست و علاوه بر استعداد و سالها تلاش نیاز به علم و خیلی موارد دیگه داره.نمیدونم فهمیدن اینکه ما ادریم میگیم کاری که بهروز صفاریان به عنوان دنس موزیک تو البوم ساخته خوب نیست و قابله نقده و ...اینقدر سخته؟که باید کلی موارد بی ربط هم به ربط بدید برای توجییه

5.161.86.130
پنجشنبه 21 اسفند 1393 - 21:58
ario

اقای afrandyan به نظره شما الان ترک عشق یعنی الان کاره موفق وهیتی شده؟مطمئن باشید نه.اگه مقداری هم که شنیده شده به خاطر تبلیغاته.الان موزیک دنیا رفته سمته المترونیک.دیگه تو کنسرتها خبری از گیتاریست و درامرو ویولونونیستو و..نیست.چه بخواید ببذیرید چه نه.اگه میگید کاره ارون نگرفته در موزیک ایران.الان صفاریان اخرین کاره هیت و موفقی که داشته کدومه که خیلی با هارمونیه عمیق کار میکنه؟
مورد دیگه اینکه ساخت کار دنس با کیفیت موزیکه ارون کاره اسونی نیست که با جابجایی و دستکاری دو تا بارامتر بدست بیاد.ساند دیزاین اینی که شما میگید نیست و نیاز به علم و سالها تجربه داره.لیبلهای اون طرف کار رو میکس نمیکنن.چون میکس دیگه خودش بخشی از برودیوس موزیکه الان.ولی مسترینگ بله.میدونید چرا؟چون مثله تو ایران دیمی بهش نگاه نمیکنن.علمه مسترینگ بسیار عمیق و مهمتر از اون نیاز به حداقل 15 سال تجربه داره.این نیست که هر کی سه تا بلاگین زیر هم سوار کنه و بگه مسترنگ.حتی جالبه بدونید این مرحله ای که تو ایران بهش به اشتباه میگن مسترینگ در واقع premastring هست.
این که کارای دنسه داغون خوده شادمهر بیشتر از تنظیمه ارون شنیده میشه.بر میگرده به عدم اشنایی مخاطبه ایرانی به موزیک استاندارد الکترونیک.مطمئن باش به مرور زمان با فعالیت افرادی مثله امید محرم زاده و ارون و بقیه دوستان این موضوع جا میفته.
چند ساله قبل بهنام ابطحی که رو بورس بود به نسبت و تنظیم کننده فعالی بود و داشت کم کم به حاشیه میرفت تو یک مصاحبه همین حرفه شما رو میزد و میگفت این تنظیم کننده های جدید بیشتر پروگرامر موزیک هستن تا موزیسین.خب الان بهنام ابطحی کجاست.هیچی تموم شد و رفت.این اتفاق با تاخیر برا ی دیگر تنظیم کننده ها مثله بهروز صفاریان میفته اگه بخواد همین روند رو ادامه بده.
این موضوع که میگد موزیک pop نیازی نیست با موزیکه روز حرکت کنه . یک مثال میزنم که میگم مخاطب وقتی اماتوره باعث این مشکلات و این روند میشه.محسن یگانه البوم حبابش که اومد طرفدارای قدیمش گفتن صدات دیگه اون حسه قدیم رو نداره.میدونید چرا اینجور میگفتن؟اخه اون موقع ها که میکس تو موزیک ما به روز نشده بود و اصولی نبود. ریوری رو تو کانال اینسرت میزاشتن و ریورب رو لاینی اصلی صدا مینشست و به نظر صدا گرم تر میومد.ولی تو میکسه استاندارد باید تو قسمته سند قرار بگیره برای همین متاوت شنیده میشد.الان طرفداری یگانه میخوان مثله قدیم بشه.به نظره شما جواب این مخاطب باید چه داد؟باید کاره غیره اصولی رو انجام داد ویا نه مخاطب رو عادت به شنیدن کاره استاندارد کنیم.
خلاصه اینکه اگه موزیسینی به روز نکنه خودشو به مرور زمان فراموش میشه و تموم.بعدشم جوابش اینه که موزیک الان اوضاعه خوبی نداره و منم ترجیح میدم که کار نکنم.اگه ارون کارش خوب نیست.چرا بس باهاش کار میکنن.یعنی شما بیشتر از مهدی یراحی و سابر خواننده ها میفهمید.
راستی دو تا کار با فضای راکه ارون که برای کامران رسولزاده تنظیم کرده رو بشنوید ببینید ایشون فقط ابراتوره.

5.161.86.130
پنجشنبه 21 اسفند 1393 - 22:05
afrandyan

ضمنا دوستان عزیز یک نکته دیدم همه روش هم نظریم اینه که همه کارا شبیه هست که باز بر میگرده به همون عدم شناخت و دانش و تجربه در کار تنظیم کننده ها حتی معروفترینهاشون.حتی میشه گفت تو فضای الکترو آلبوم بهرام خان خلاقت بیشتری از مثلا سیروان داره که تو یک فضان.
من هم به موزیک الکترو درستش اعتقاد دارم ولی میکم وقتی این دوستان که گفتین تو فضای پاپ میان کار لنگ میزنه!چون ریشه موزیک ندارن و صرفا با اف ال وقتی کارو میسازن خودش روتین خوب صدا میده حالا با مکس خوب باز فرق داره ولی باز جا موزیسین رو نمیشه با اپراتوری یک نرم افزار پر کرد.مرسی.

188.159.209.206
جمعه 22 اسفند 1393 - 00:24
آرمین-موسیقی

دوستان عزیز آریو و احسان
اولا با تعاریف ویژه ای که از آرون حسینی کردین و تو بحثا هی مانور میدادین، سلام به آرون حسینی برسونید و بگید بجای اینکه از یه کار خوب حمایت کنه با حاشیه سازی سعی نکنه خودشو بکشه بالا، خودشم با هم سطح هاش بسنجه نه بهروز صفاریان
دوما که با اتفاق همه میگن اینکه خیلی از این افراد که نام بردی و مخصوصا ارون که خیلی روش مانور میدین، کارهایی که میکنن دی جی هست و نه موسیقی و تنظیم، این رو کاملا بهش فکر کنین من هم نمیگم اونایی که اسم و رسم دارن و حتی با لیبل خارجی هم کار کردن میگن!
سوما نقد این کارها باید با همون ترکهای دی جی و اونم نه با هرکسی، هر کسی رو باید در سطح خودش تنظیم کرد، نه اینکه آرون و ... با بهروز صفاریان مقایسه میکنید!
چهارما به نظرم اطلاعات شما از edm پایینه و گرنه نمیگفتید که باید صدای مشخصی داشته باشه، که اصولا پیروی از همین کارها و به قول شما قوانین باعث میشه که الان همه کارها در یک سطح، مثل هم و اصلا هم شنیدنی نیست، حداقل برای افرادی که شما اسم بردی، که از نظر من این کارها صدای موسیقی نیست قابلمه است و به درد جای خودش میخوره نه موسیقی پاپ ایران، برای همینه که کاراشون مثل هم هست
شما به زور میگی باید از یسری قوانین موسیقی غربی پیروی کرد، خوب اونا باید بکنن
پنجما بهروز صفاریان حتی آخرین متدولوژی موسیقی دنیا رو میگیره و سعی داره ایرانیزه کنه به قولی، نه اینکه غربی کار کنه، اگه قرار بود همون اوایل که ایشون جزو سردمداران موسیقی الکترونیک تو ایران بودن میتونستن با لیبل خارجی کنن، چه بسا که کار کردن با لیبل خارجی انقدر سخت اطمینان داشته باشید. بهروز همیشه سعی کرده تو موسیقی پاپ ایران جریان ساز باشه،
ششما ترکهای محرم زاده تو عشق یعنی از همه ضعیف تره خیلی ها متفق القول هستند، و شما میگی قوی تره، و جالبه از نظر من این نقدت
هفتما کار کردن با چند لیبل خارجی نه کار سختیه و نه اصلا خیلی چشمگیر
اگه واقعا خوب باشند الان ریحانا و جاستین فارل و ... با اونا کار میکردن ;)
اکسی مثل دیوید فاستر تنظیم کننده است، نه yahel و ... ;)
ضمنا الکترو به یسری صدا بسته نیست، cold play الان الکترو هست ;)
تفکر افراد dj که فکد میکنن تنظیم کننده هستند، مثل همین سنتیا هستند که میگن ساز ایرانی و موسیقی ایرانی رو باید یکجور نواخت و نباید بهش دست زد، همون ادما ولی تو نسل جدید الان ;)
هشتما به نظر من آرون حسینی یه کار مهم کرد اونم اینکه تنظیم آخری که برا شادمهر زد و باعث شد شادمهر عقیلی که هیچ وقت کاراش نمیشد که نگیره، نابوووود بشه! اصلا شادمهر عقیلی تو سابقه اش اصلا کاری نداشت که نگیره، این هنر بینظیر آرونه
موفق باشید ;)

93.110.68.222
جمعه 22 اسفند 1393 - 17:59
صادق

بحثتون خیلی تخصصی بود و همشو خوندم بریم جالب بود
فقط میخوام نظر شخصیمو بگم
در مجموع بهترین البومیه که شنیدم یکی دو سال اخیر(به عنوان یه جاستی)
قبول دارم صفاریان کارای هاوسش در حد سیر1 و کوشان نیست ولی به این معنی نیست که ضعیف باشه
ضمن اینکه قطعه عشق یعنی از قطعات محبوب منه تو این البوم در کنار تنظیم خوب فضاسازیش هم فوق العادست
خصوصا دقیقه 2:20 تو ماهی منی بتابو بمون... اگه بگم به نظر شخصیم بی نظیره، دروغ نگفتم
واقعا حس ناب و پاک عشق واقعی رو بهم داد
البته از یاد نبریم صدای فریدون هم تاثیر زیادی داشت
در عین حال که یه اهنگ هاوس و اکتیو هستش ولی این قسمت از اهنگ حس ارامش خاصی به ادم میده( یا اقلا به من این حسو منتقل کرد)

2.187.30.245
شنبه 23 اسفند 1393 - 11:31
Ehsun

فراز خان شما الکترونیک ستیزی گویا... نمی دونم منظورم و نمی تونم خوب برسونم یا شما مقاوم هستی... من هیچ رفاقتی با اون اسامی ندارم جز فرهاد مهدوی که اون هم سالهاست داره خارج از ایران فعالیت می کنه و خدا رو شکر هنوز مجبور نشده کار در مارکت ایران انجام بده...نظر شما در مورد اینکه کی موزیسین هست کی نه نگه دار برای خودت... همه سبک ها موزیکه کسی که بگه این سبک هست اون نیست کلا معلومه با مفاهیم بنیادی موسیقی مشکل داره...مگه اینکه شما تعریف جدید از موزیسین بودن خلق کرده باشی... اگه از سبکی خوشت نمیاد مجبور نیستی تخریب کنی... پرسیدی چرا خواننده های مطرح هیچوقت نیومدن تو این سبک ها کار کنن اول جواب این سوالت و میدم شاید جواب خیلی از سوالاتت و گرفتی... اول از همه اینکه خیلی از خواننده های معروف و مطرح اینکار و کردن اما اگه منظورت خواننده های سلبریتی و سوپر استاره که داستان از این قراره که این آدم ها قبل از اینکه خواننده باشن هنرمند باشند در واقع برند تجاری هستن اسمشون پول سازه شرکت های بزرگ روی این ها سرمایه گذاری کردن در تمام دنیا طرفدار دارن این آدم ها با سبک پاپ معروف شدن و طرفداران میلیونی شون هم مخاطب موزیک پاپ بودن اینها معمولا هیچوقت ریسک تغییر ناگهانی سبک و قبول نمی کنن حالا چه سبک الکترونیک باشه چه راک چه جز و بلوز... پس مشکل از سبک های دیگه نیست مشکل اینه که اینها با همین سبک چند صد میلیون هوادار دارن و از همین هوادار دارن پول در میارن و تغییر سبک ریسک بالایی داره براشون... نکته دوم اینکه خیلی گرونن! بر خلاف همه موزیک های دیگه که خواننده میاد به موزیسین پول میده تا براش کار بسازه در موزیک الکترونیک این داستان کاملا برعکسه این موزیسن هست که به خواننده باید پول بده چرا چون کار پاپ خواننده محور هست خواننده هست که دیده میشه و هیت میشه اما در موزیک الکترونیک موزیسین هیت میشه چون کار موزیک محوره هروقت هم یه خواننده مطرح اومده تو این سبک کار کرده اسمش رفته زیر چتر موزیسین ... یه دلیل دیگه هم هست از سمت موزیسین های این سبکه که خیلی راغب نیستن با این آدمها کار کنن چون اکثرشون اصلا به درد این سبک نمی خورن و خیلی هاشون هم واقعا نه صدا دارن نه تکنیک حالا شما فکر کن باید کلی خرج کنی برای فردی که صدای مناسبی نداره برای این سبک علاقه هم نداره کلی هم ادا اصول داره و انعطاف پذیر نیست در خدمت موزیسین نیست خوب خروجی اینکار می خواد چی بشه؟ موزیک الکترونیک تنها سبکی از موزیک هست که به خاطر خود موزیک خود ملودی خود هارمونی طرفدار داره نه به خاطر حاشیه ها به خاطر سوپر استارها تنها سبکی که بدون کلام و خواننده طرفدار پیدا کرد بدون پول بدون صنعت و بدون حمایت کمپانی های مطرح ... این خیلی حرفه! شما که این سبک و اصلا موسیقی نمی دونی و آرتیستش و موزیسین نمی دونی چطور میشه که یه به قول شما دی جی سمپل کار صدها هزار نفر و یک تنه میکشونه به سالن ها؟ تنها سبکی از موزیک بی کلام که تبدیل به صنعت شده همین الکترونیک (ترنس،هاوس،دنس،کلاب ) و مشتقاتشه... بعد شما و امثال شما خیلی راحت میگی این موزیک نیست! بر خلاف نظر شما موزیک ترنس عمیق ترین ملودی ها و هارمونی ها رو داره... یه کم هارمونی رو رقیق تر کنیم و ریتم و اکتیور تر کنیم میشه هاوس... مشکل شما اینه که فکر می کنی موزیک الکترونیک فقط کیک و بیسه و ریتمه در حالی که در سبک ترنس ما کارهای بسیار قوی داریم که این مدلی نیست شما این و گوش کن tiesto - sweet misery سال 2004 ساخته شده آلبوم ATB - contact رو گوش کن ببین که بعضی از کارها حتی کیک هم نداره! موزیکی که عمرش 30 سال نیست اینجوری پیشرفت کرده بعد یکی مثل شما که ذره ای اطلاعات نداره به راحتی میاد یه چیزی میگه واسه خودش... همین الیگیتور که شما کوچیکش می کنی یکی از کارهاش در دنیا 18 ام شد ... Aligator - The perfect match ... موزیک الکترونیک و مخصوصا ترنس تنها سبک موزیک شایسته محور هست که مهم نیست قیافت چه جوریه ملیتت چیه چقدر معروفی ... مهم کار و هنرته... برای همینه که این همه موزیسین موفق داریم که تو همین ایران خودمون کار می کنن و فن پیجشون 99درصد مخاطب خارجی دارن... به شدت تمام و قاطعیت تمام میگم اگر مشکل مجوز نبود اگر اجازه داشتن که کنسرت بزارن اگه کپی رایت بود اگر حق و حقوقشون مثل کشور های دیگه تامین بشه هیچ کدومشون در مارکت ایران فعالیت نمی کنن... کوشان حداد رسما دلش سوخت واقعا خودش و فدای مارکت ایران کرد ... موزیسین و آرتیست معاصر و مطرحی در سطح سیاوش قمیشی میشناسه کسی؟ یا نه ایشون هم چیزی حالیش نیست... کلی با مسعود فولادی صحبت کرد تا متقاعدش کنه براش کار بسازه... دو تا از هیت ترین آلبوم ها در سالی که ملت داشتن سر تقلید شادمهر مسابقه میدادن در سبک ترنس کار شد 13 سال پیش! (بی سرزمین تر از باد و نقاب) گوش کن ببین چی میگه راجع به این سبک: http://7qalam.com/music/siavash%20trance.mp3 ببین در مورد مسعود فولادی چی میگه: www.youtube.com/watch?v=sVg1IO7ZPls ... خدا رو شکر موزیک انقدر گسترده هست که کسی نخود جای کسی رو بگیره... متاسفانه از بحث خیلی منحرف شدیم و شما هم درگیر اسم هایی اطلاعاتت هم کافی نیست برای بحث و بحث ما به جایی نخواهد رسید بهتره ادامه ندیم

91.232.105.105
شنبه 23 اسفند 1393 - 11:41
Ehsun

افرندیان اینها نیستن که میان توی کار پاپ ... پاپ کارهای ما میرن سراغشون و بعد محدودشون می کنن... محسن یگانه اومد برای اولین بار در ایران سبک داب استپ کار کرد... یه چیزی به موزیک اضافه کرد یه کار جدید کرد ... کوشان حداد در آلبوم های چاووشی اوج خلاقیت تاریخ موسیقی پاپ ایران یه پله جابه جا کرد... سبک های جدید صداهای جدید... اکثر کارهای اینها تکراری نیست (استثنا البته همیشه هست) گوش شما همه موزیک های این سبک و شبیه به هم میشنوه و اون عده ای هم که کاراشون شبیه میشه سعی می کنن از روی دست اینا تقلب کنن و گرنه موسیقی الکترونیک فلسفش ضد تکرار و تقلیده... و هدفش اینه که هربار کار جدید تحویل مخاطبش بده بر خلاف سایر سبک ها پیشرفت تو این سبک خیلی سریع اتفاق میفته... عمر موزیک الکترونیک تخصصی در ایران خیلی کمه و متاسفانه زبان فارسی هنوز اونطور که باید چفت نشده با این سبک بچه ها دارن سعی می کنن که کلام فارسی رو روی این سبک ایرانیزه کنن و خوب هنوز خیلی جای کار هست اما مهم اینه که دارن موزیک ایران و به سطح کارای دنیا می رسونن این شروع کار ممکنه یه سری نواقص باشه اما خوب نباید یادتون بره که اکثر این بچه ها سنشون قد سن فعالیت هنری صفاریان نیست و مقایسه اینها اصولا درست نیست من هم از اول گفتم برای نقد بهتر بود از این آدم ها دعوت می شد چون به موزیک روز دنیا آشنا هستن و می تونن با نقد هاشون تاثیر گزار باشن تا شاهد این باشیم که امثال صفاریان ها هم یه تکونی به خودشون بدن و بیشتر از این محو نشن

91.232.105.105
شنبه 23 اسفند 1393 - 11:45
Ehsun

آرمین خان من فکر می کردم فراز هست فقط که اطلاعاتش خیلی ناقصه کامنت شما رو که خوندم گفتم صد رحمت به فراز... بیشتر مطالعه کن بیشتر تحقیق کن اینترنت و گوگل امروزه هیچ بهونه ای نمیذاره

91.232.105.105
شنبه 23 اسفند 1393 - 16:11
ario

دیگه احسان همه موارد رو کامل گفت.فقط اقای صفاریان اگه قصدتشون اینه توی داونتمبو و استایلی مثله چیلوت هم کار کنند.این کار رو گوش کنند تا بفهمن فضاسازی مدرن یعنی چی. تنظیمه هنوزم چشمای تو یک کاره چیلوت ولی متعلق به دهه نوده میلادیه.
http://classic.beatport.com/track/every-other-way-feat-jes-hammock-re-in...

5.161.72.122
شنبه 23 اسفند 1393 - 19:52
آرمین-موسیقی

ظاهرا میخ اهنین نرود در سنگ
کاسه داغ تر از آش، اون هم با یسری مبحث تخصصی و فنی که اصلا ربطی به موسیقی پاپ ایران و اهداف کسی مثل بهروز صفاریان نداره!
سلیقه تونو به زور میخواین تحمیل کنید، ولی اینکه همه ملت گوش میدن و ارتباط برقرار کردن و هیت ترین قطعه حتی در آیتونز هم قطعه عشق یعنی هست! حالا به زور هی...
برای هیت شدن موارد متعددی دخیلی هستند که بهتره آخرین مطلب این سریال رو بخونید.
حداقل من تمام مصاحبه های افراد خبره موسیقی پاپ رو میخونم متفق القول میگن بهروز صفاریان تا جایی که کیتارو میاد استودیو بهروز بعد حالا شما هی بیاین بگین نظر مردم و کارشناسای دیگه مهم نی و هی با ۲ تا دی جی مقایسه کنید.
بنده کارهای ون بیورن، هاردول، مارک شولز و.. رو گوش میدم لذت هم میبرم، اما اینایی که میگی خیلی قدرن و خلاق موسیقی شون صدای قابلمه میده! مهم نیست که شما کارشناسی خوشت بیاد مهم اینه مردم چه ارتباطی برقرار میکنند. و به کرات بهروز گفت قطعه هنوزم چشمای قرار بود فضای نوستالژی داشته باشه، حالا هی آقای آریو بگه دهه نودی، هدف از قبل تعیین شده
و مطلبی که باید هزار بار تکرار بشه، اینه که بهروز صفاریان تاکید بر ایرانیزه شدن موسیقی غربی داره نه پیروی
و مقایسه اش هم بیخوده!
حداقل به گذشته برگردین ببینین کی موسیقی الکترونیک رو به بهترین شکل تو ایران توسعه داد، بهتره کارهای اریجینال آلبوم شبح برای ۱۰ سال پیش رو گوش بدین تا بفهمید.!
و در آخر موسیقی الکترونیک غرب رو با پاپ ایران مقایسه کنید، و موسیقی دانبولی چند دی جی ایران رو هم با همطرازهای خودشون مقایسه کنید.
لحن شما طوریه که دقیقا بوی تخریب و همچنین خط گرفتن میده، البته با چند اصطلاح فنی که چند صباحی توش کار کردین!
حرف آخر که زیاد واکنش نشون دادم اینه که اکثر افراد و اساتید حوزه موسیقی پاپ و همینطور این افراد که اسم بردی بهروز صفاریان رو خلاق ترین و تاثیرگذارترین فرد در موسیقی پاپ میدونن بعد شما هی کاسه داغ تر از آش باشید.
آلبوم مسافر با همکاری شادمهر و بهروز تحول در موسیقی پاپ ایجاد کرد، و لاغیر
بحث دیگه ای نیست.
بازم سلام بنده رو به دی جی ها برسونید.

93.110.17.240
یکشنبه 24 اسفند 1393 - 15:52
afrandyan

بابا من نمیدونم آخه آرون تو تنظیماش برای خواننده های پاپ جز کیک و یه خط بیس و چند تا پد با یه لاین پیانو یا سینت چیکار کرده که هی میگید موزیک الکترونیک دنیا را به پاپ وارد کرده !
جدا فکر کنم هنوز موزیک الترونیک رو هم نشناختین دوستان!!

89.41.246.19
یکشنبه 24 اسفند 1393 - 20:14
Ehsun

آرون کار زیادی تو پاپ ایران انجام نداده البته من وقتی میگم آرون معنیش این نیست که کارش بی نقصه نه اتفاقا به کار آرون هم انتقاد دارم... توی کارای پاپش کارایی که واسه کامران رسول زاده- رضا صادقی قطعه کفش آهنی و شادمهر معروف خوب بودن بقیه کاراش مخصوصا تو آلبوم احسان خواجه امیری چیز خاصی نداشت... مزیت آرون همینه که بر خلاف کوشان کار خلوت با اتمسفر خوب میسازه ... آرون در فضاسازی و ساند دیزاین خیلی خوبه و خلوت کار کردن توی کار هاوس خیلی سخت تر از کار شلوغه ... اینجوری به قضیه نگاه کن که موزیکی که از آرون میشنوی نمونه نداره یعنی تو رو یاد تنظیم یه نفر دیگه نمیندازه

46.224.216.29
دوشنبه 25 اسفند 1393 - 02:23
afrandnya

احسان جان به نظرت احترام میزارم ولی حق بده نپذیرم.
شاد باشی دوست عزیزم.

188.159.220.192
فرشاد
5.234.119.233
دوشنبه 18 اسفند 1393 - 16:46

این که نشد نقد و بررسی که
یه عده جمع شدن دارن از همدیگه تعریف تمجید میکنن

sardar
188.159.198.28
دوشنبه 18 اسفند 1393 - 18:10

بهروز کارش درسته/فریدون کارش درسته نمیدونم بقیه چرا موسیقی کار میکنن تا اینا هستن!
حداقل تو ایران فعلی این دوستان از بهترنها هستن یعنی جان موسیقی و کلام و اثر گذاری رو درک میکنن نه مثل بقیه که یا بلدن فقط داد بزن اونم تو فالشی یا فقط نفس نفس بزن انگار موسیقی حسی یعنی فقط نفس زدن که البته فریدون این حس واقعا در روحیش هست یا هی تحریر ایرانی قاطی کنن اونم از یکی مثل اصفهانی نیم بند قرض بگیرن و بشن بهترین خواننده یا بخوان مثل غربیها وکال بخونن تو اون فضاها ولی حداقل چیزی که باید داشته باشن یعنی حجم درست برای اون کارها رو ندارن یا مرتب ملودیهایی که از دیگران قرض گرفتن و براشون گل کرده رو دوباره هی تکرار کنن چون توان بسط دادن کارشون رو ندارن چرا که توان موسیقاییش رو ندارن...
اینا حداقل به چیزی که اعتقاد دارن و در حسشون هست فرصت بروز میدن...
آلبوم خوبی بود.
تبریک!

هادی
46.164.127.55
دوشنبه 18 اسفند 1393 - 18:16

از کم و کیف نقد که بهتره چیزی نگم! عوامل البوم میخوان کار خودشون رو نقد و بررسی کنن این مدلیشو ندیده بودیم :)

یه سوال! میزگرد رو تو پشت بوم برگزار کرده بودین؟؟ عکسها که ابنو نشون میده:)

دوشنبه 18 اسفند 1393 - 18:25

به این عمل میگن خود نقد کنی
ینی یه عده یه اثر هنری تولید کنن و بعد خودشون بشینن خودشونو نقد کنن

دوشنبه 18 اسفند 1393 - 20:50

به نظرم عشق یعنی اصلا قابل مقایسه با غریبه نیس!
عشق یغنی آلبوم معمولی رو به بالا بود یعنی نه از کارای امروزی بالاتر و نه پایین تر بود
به هر حال از فریدون انتظار بالا تز بود.

امید آرمین
93.110.63.174
دوشنبه 18 اسفند 1393 - 20:50

اینکه عنوان تیتر به اسم نقد بوده موسیقی ما اینطور انتخاب کرده
اما یه میزگرد و گپ دوستانه بوده!
بهروز صفاریان بهترین تنظیم کننده ایران
اما بر اساس چارچوب بد ارشاد و سلیقه تهیه کننده گاهی باید تن داد، که عموما باب میل موزیسین نمیشه
تشکر

فراز
95.82.21.143
دوشنبه 18 اسفند 1393 - 22:26

دوست عزیز میشه بگی کدوم یکی از این تنظیم کننده هایی که اسم بردی تونستن ۱ جریان جدید و غیر تکراری تو موسیقی ایران ایجاد کنن مثه صفاریان؟؟؟میشه بگی کدومشون در سال گذشته ،با اینکه با خواننده های معروف مثل شادمهر و... کار کردن کاراشون ترکونده؟؟ میشه بگی کدومه این اسمها سابقه کاری بهروز صفاریانو دارن و بعد از اینهمه سال خیلی موفق و مورد توجه هستن و همه دوست دارن باهاش کار کنن؟؟؟؟میشه بگی چطور میتونی اینارو با هم مقایسه کنی؟؟میشه بگی اصلا کی به تو یاد داده راجع به چیزیکه اطلاعات نداری و نمیدونی اجازه اظهار نظر داری؟؟؟!!! بهروز صفاریان با کارایی که کرده حتی اگر هیچ فعالیتی هم نکنه قابل احترم،سالهاست از کارای بهروز تقلید میکنن و یاد میگیرن..این البوم بسیار موفق بود و از بقیه البومها ی سال گذشته بیشتر شنیده شد و موسیقی محکمی داشت..مخالف نقد نیستم اما غیر مغرضانه..

mehdei007
5.121.1.54
سه شنبه 19 اسفند 1393 - 05:49

بذار تا منه بی سواد خدمتتون عرض کنم نقد محتوایی یعنی چی .ببینید احسان قبل البوم میگه من بزرگتر شدم میخوام کار فاخر بخونم.دوم این البوم حالت رمان گونه که من بعد از ساعتها شنیدن این البوم یه چیزایی دستگیرم شده .جرقه ی این فرضیه از مصاحبه ی احسان قبل البوم ، تشابه اهنگ عشق دوم و تمومش کن.نگاه کنید عشق اول همیشه بهترین نیست.و چقد سخته عشق دوم باشی.حالا اینا به کنار احسان تو این البوم داره یه قصه تعریف میکنه چه قصه ای؟قصه ی تنهایی یه مرد پاییزی.البوم با تنهایی شروع میشه احسان چطور میخونه خسته و بعد فریاد تا از سکوت تنهایی رنج کشیدنو نشون بده.پس با یه ادم تنها طرفیم.بعد میاد حال و هوای یه مرد پاییزی و نشون میده با اینکه جاده و دریا و دوس داره .میگه چی دوباره گریه همیشه تنها .یعنی اینه حال یه مرد پاییزی تنها.ولی اهنگ عشق دوم سیر تکاملی احسان که میگه چقد سخته عشق دوم باشی. ای کاش زودتر دیده بودمت.داره یه پیامو به جامعه ای که درش زندگی میکنه و ازش شناخت داره میده که واقعا برای یک مرد سخته عشق دوم بودن حالا این مرد عاشق شده میگه عاشق باشی همینه حالت .حالت هم خوبه هم خرابه.بعد میاد حس و هراس سناریو گسترش میده چطوری از عشق و حس و هراسی که تو عاشقی وجود داره.هراسه چی هراس فراق میاد یه اهنگ شیشو هشت و وسط البوم قرار میده با اینکه ریتم ش شاده ولی لحن احسان نه میگه نه زیبایی نه رویایی ولی من دوست دارم تلمیح به تو مو بینی و من پیچش مو وبعد در راه عشق دیوونه میشه ولی دیوونگیشو دوست داره بعدش درد میکشه میگه من با درد جهان ساختم اما اما با دردتو در حال نبردم داره جدایی و نشون میده ای دوست کجایی؟ حالا که جدایی اتفاق افتاده چشماشو میبنده مغلوب این تصمیم میشه دوست رفته حالا اگه بخواد کنار بیاد چی میگه گذشته ها رو دوره کن روزای خوبمون گذشت و دیگه بر نگشت. حالا در اخر بابت تاوان عشق که داره باید حسرت به دل بمونه بازم فریاد میرنه تا بگه عشق همیشه با غم عجینه.ببینید این البوم با اهنگ غمگین شروع میشه تا بگه اگه تنها بودی و عشق دوم بودن برات سخت بود و چند صباحی شاد بودی ساده ی ساده باید بدونی که باید هم بیم و امید و هراس و دیوونگی و درد و مغلوب شدنو تاوان عشقو باید بپردازی.پس درست انتخاب کن .چون عشق واقعی بر سر راهش همه ی اینا قرار داره این البوم باید تدریس بشه جناب موزیسین که باید هم جامع شناس باشی هم روانشناس اگه نباشی هنرمند نیستی جناب صفاریان حرفو نظر شما وحی منزل نیست که اینجوری که اگه شما دوس نداشتی پس موفق نیست. احسان و روزبه و علیرضا مطمئنم کلی رو این البوم فکر کردن لطفا تفکری که در انتشار البوم عشق یعنی داشتید و با ما هم در میون بذارید تا ما هم با شنیدنش یاد موسیقی اوایل دهه هشتاد نیفتیم.البوم پاییز تنهایی یک شاهکاره در انتخاب ریتم .ترانه که رسما روزبه داستان نوشته چینش سازها.و مفهومی که باید احسانی که سنش بیشتر شده منتقل کنه.پس اگه یه عمر مرید یه خواننده بودید.و اینجوری اثار رو گوش دادید میتونید.حرف خودتون رو فصل الخطاب بدونید.با تشکر از عزیزان سایت من شاید دیگه اینجا نیام چون واقعا از حرفای موزیسین بزرگی مث بهروز بوی خوبی حس نمیکنم چون امسال دوتا البوم و مدیریت هنری کرده نظرش بو داره. تو رو به قران تایید کن.

سه شنبه 19 اسفند 1393 - 12:34
فراز

عزیزم این سوزن نخ دست گرفتن و بافتن اشعار به همدیگه بود نه نقد محتوایی!!همه شعرای عالمو میشه اینجوری به هم دوخت و ربط داد .اینکه نشد دلیل خوب بودن! در ضمن همین اقای بمانی و دوستان دیگه که امروز تازه شناختیشون رو بهروز صفاریان سالها پیش کشف کرده و به جامعه معرفی کرده،شما دنبال بو از حرفای خودت بگرد. اینکه با تفکرات مختلف کار میکنه و شعرای متنوع تو کاراش بکار میگره دلیلش اینه که نمیخواد تکرار کنه ،به نظر شما کارای البوم پاییز تکراری نیست؟؟؟؟؟؟!!!!!! اگر نیست چرا موفقیت کارای قبل و اصلا نداشت؟؟چرا اینهمه انتقاد شد بهش ؟چون گوشا ازاین کارا خسته شده تکرار تکرار....کسی غیر از خواجه امیری اگه این کارارو میخوند کسی میشنید؟؟ مگه نخوندن؟ پس کجان ؟ چرا کسی با کارای این دوستان بزرگ به شهرت نمیرسه؟؟ اینکه با خواننده معروف کار کنی شنیده بشه کاره سختی نیست،بلکه ادمهای جدید و استعداد های تازر رو سخته به جامعه معرفی کنی و بشناسونی. که در کارنامه بهروز صفاریان این حرکت و زیاد میبینی.بیایید یاد بگیریم ادامهای ارزشمندو به ارزش واقعیشون برسونیم تا اینکه بخاطر موفقیتشون تخریبشون کنیم.همه هنرمندا با ارزشند احترم بزاریم

95.82.21.143
سه شنبه 19 اسفند 1393 - 20:56
mehdei007

تو اگه میتونی البوم عشق یعنی اینجوری به هم ربطشون بده زسما هیچ چیز نداشت تو هم بنویس تا ما بفهمیم.البوم عشق یعنی مگه تو سایت موسیقی ما بفهمی منتشر شده اگه این فضاها رو احسان نخونه دیگه هیچ کس نمیتونه بخونه اگه این البوم موفق نیست چرا من تا حالا تو بسیاری از جاها اهنگای عاشق .پاییز و عشق دوم و شنیدم از عمده فروش سیگار تا دانشجوی علوم انسانی و مهندسی داشتن گوش میکردن .حالا تو دوست داری قبول نکن و ولی بابد نقضش کنی البوم عشق یعنی البوم به شدت متوسطیه و بیشتر از یه مجموعه موسیقی نیست.این البوم(پاییز تنهایی) یه سبکی از نوع خوانش داره که تا حالا نظیرشو از خود احسانم نشنیدم ولی نوع خوانش و تحریرای فریدون مال موقعیه که تازه شروع کرده و هیج تغییر محسوسی مشاهده نمیشه .این صفحه ام بجز یه سری تعارفات هیچ چیز دیگه نداره.تهمت نمیزنم ولی اگه اینا جز عوامل البوم بودن هم نظر تو هم نظر اینا نرمش قهرمانا نه ای پیدا میکرد.

5.118.199.167
چهارشنبه 20 اسفند 1393 - 02:59
دیبا

ربط دادن شعر به هم تخصص شماش،که اینقدر زیبا سعی بر توجیح کار تکراری داری.البوم پاییز اصلا این وسط چرا اومده؟ مگه نقد کاره دیگه نیست؟؟ شما شاید در جایی یا مملکتی زندگی میکنی که البوم پاییز تنهایی همه جاش شنیده میشه و حتما من در جای دیگه ،البته من صدای احسانو در البوم قبلی و قدیمتر خیلی دوست داشتم ودارم و طرفدارشم

95.82.9.242
چهارشنبه 20 اسفند 1393 - 17:45
mehdei007

نقد البوم و خوب اومده بگو ما هم بفهمیم چه نقدی کردن این جور گوش دادن به یه البوم تخصص نمیخواد گوش شنوا میخواد که شما ندارید من سعی در توحیه ندارم دارم واقعیت و مطرح میکنم .تو یکهزارم منم اهنگای احسانو گوش نکردی موقعی بعضی این اقایون حرف احسان و متوجه نمیشن وحرف بی ربط میزنن باید جوابشونو بگیرن هرکی میخواد باشه از صفاریان بزرگترم باشه تا با دلیل منو قانع نکنن به عنوان یه طرفدار احسان باید جوابشون رو بگیرن تو هم خودتو طرفدار احسان ندون.چون میدونم طرفدار عاشقانه هایی طرفدار احسان بودن زجر داره رنج داره فهمیدن داره شاهکار پاییز تنهایی و باید به گوش دل بشنوی باید مرد باشی تا حرف مرد پاییزی و بفهمی .اخه بگو تاجبخش اگه از نظر یه موزیسین البوم خوبی نیست توکنسرت البوم چیکار میکنی .من تو کشور دیگه ای زندگی نمیکنم.ولی همه جا میرم و با افراد زیادی سر و کله میزنم.و چیزی رو که میبینم.بازگو میکنم.ببین این کامنت و نزدیک ساعت شیش صبح گذاشتم.پس بدون واسه حرفم خیلی فکر کردم تا به این نتایج برسم تازه اون موقع خیلی چیزا ی دیگه ای و فراموش کنم.تا زمانی که یه سری متغیر و وابسته نباشن هیچ وقت نمیتونی یه معادله بنویسی.پس وقتی با اهنگای یه خواننده زندگی کردی میتونی بهترین منتقدش باشی و هر حرفی رو راحت قبول نکنی. مطمئنم منظور خیلی از کارا رو متوجه نشدی و فقط بنده ی ریتم و اهنگای تین ایجری هستی.اگه احسان و تو سی سالگی ببینی.خیلی چیزا دستگیرت میشه.

5.122.60.208
پنجشنبه 21 اسفند 1393 - 13:50
ديبا

اهان خوب از اول بگو ، شما سينه سوخته اى . بميرم برات ، اره خوب منم بودم همينطور متعصب ميشدم و هيچكسيو چشمام نميديد جز اون و هر كارى برام ميكرد بهترين بود .
اما اين حالو هواى شخص شماس

95.82.18.190
حسین
188.136.149.34
سه شنبه 19 اسفند 1393 - 08:58

به نظر من میکس ومستر البوم خیلی خوب بود وبعدشم نظر شخصی من اینه که هر خواننده ای که البوم اول روباقدرت میده بیرون چون صداش برای بار اول شنیده میشه وصدا تازگی خاص خودشوداره برای مخاطب خاطره ی خوبی رو رقم میزنه ومعمولا اگه دقت کرده باشین اکتر البوم های اول یک خواننده که هیت شده بیشتر خاطره ساز هست. هم برای خودش وهم برای مخاطب .ومخاطب هم دوست داره در البوم های بعدی همان اتفاق بیفتد ولی چون چنس صدا تکراری شده مخاطب نمیتونه با البو اول مقایسه بکنه وهمان ابو قبلی براش قشنگتره تا الوم های بعدی .شاید تنظیم ها واشعار البوم عشق یعنی نسبت به البوم غریبه بهتر باشه ولی قطعا شما بهترین تنظیم ها وملودی ها رو هم که داشته باشین مخاطبو به اندازه ی البوم اول ازضا نمیکنه

سه شنبه 19 اسفند 1393 - 09:39

عشق یعنی موفق بود ولی نه به اندازه غریبه
دلیلشم اینه که بهروز دیر وارد گروه شد.

K.t.K
188.211.74.129
سه شنبه 19 اسفند 1393 - 11:35

انعطافی که تو صدای فریدون هست و خلاقیتی که تو هنر صفاریان موج میزنه رو اکثر غریب به اتفاق مخاطبای موسیقی قبول دارن. یعنی زوجشون بمباستیکه ولی یه امایی وجود داره. شعر... همن امید محرم زاده (Promid) سرچ بزین تو سایت آمازون ببینید چه موزیسین قابلی تو سیک chillout,lounger و یا حتی ترنس و تلفیقه اونوخت بیای از این استعداد بخوای پاپ واست بزنه که نمیشه. عاشق فریدونو صفاریانم ولی آلبوم خیلی معمولی بود خعلی. شاعرامونم که الحمدلله همه صاحب سبکن امضا دارن دنیای موسیقی رو با محیط بانک اشتباه گرفتن که تا میخان یه کاری کنن حتما حتما باس امضا بزارن زیرش. غریبه 7 سال جلوتر از زمان انتشارش بود عشق یعنی 3 سال عقبتر. اینم بگم چون انتطار بالا میره اینجوری میشه. در کل امیدوارم هر کسی حداقل تو جایگاه خودش فعالیت کنه تا استعدادا شکوفابشه.

مجید
95.82.42.230
سه شنبه 19 اسفند 1393 - 19:38

عشق یعنی هیچ وقت نمیتونه موفقیت غریبه رو تکرار کنه. نه از نظر شعر نه تنظیم در سطح غریبه بود.
در کل یه البوم متوسط بود.

reza 2015
2.190.94.98
سه شنبه 19 اسفند 1393 - 22:17

این نقدو برسیه؟؟؟؟

میلاد زند
2.182.166.25
پنجشنبه 21 اسفند 1393 - 16:10

باسلام
در مورد آلبوم بی واژه با شما هم عقیده ام جناب صفاریان عزیز ولی در موردِ آلبوم برکت اصلاٌ........! برکت اوج هنرمندیِ دکتر اصفهانی به همراه سایر هنرمندان حاضر در این آلبوم بود... درواقع نقطه عطفِ کارهای محمد اصفهانی به حساب میاد...

افزودن یک دیدگاه جدید

محتوای این فیلد خصوصی است و به صورت عمومی نشان داده نخواهد شد.

Plain text

  • هیچ تگ HTML ی مجاز نیست.
  • آدرس صفحات وب و آدرس‌های پست الکترونیکی بصورت خودکار به پیوند تبدیل می‌شوند.
  • خطوط و پاراگراف‌ها بطور خودکار اعمال می‌شوند.
CAPTCHA
This question is for testing whether or not you are a human visitor and to prevent automated spam submissions.