پرونده‌ای برای آلبوم «امپراطور» مهدی یراحی – 1
امید جامع: سن این آلبوم کمی زیاد بود
موسیقی ما – وحید لشکری: دومین آلبوم «مهدی یراحی» به نام «امپراطور» هفتم مهرماه و پس از حرف و حدیث های فراوان منتشر شد. او در این آلبوم سیزده قطعه ای نسبت به آلبوم «منو رها کن» با چهره های متفاوت تری همکاری کرده بود و همین مساله نظرات مثبت و منفی متفاوتی را به دنبال داشت. اولین بخش از پرونده سایت «موسیقی ما» برای آلبوم امپراطور به گفتگو با «امید جامع» اختصاص دارد که در این آلبوم با دو ترانه و دو ملودی حضور داشت. این گفتگو را در ادامه می خوانید:

*اولین همکاری شما با «مهدی یراحی» به سال 90 و قطعه «امشبم گذشت» باز می گردد. فعالیت مشترک شما چگونه شکل گرفت؟
برخی از آثار «مهدی یراحی» را گوش داده بودم و آنها را دوست داشتم. با وجود اینکه خیلی موسیقی این سبک و سیاق را گوش نمی کنم ولی مهدی یراحی اینقدر خوب اجرا می کند که به گوش دادن بیشتر ترغیب می شوید. با او آشنا بودم و سال 90 کار من را نزد یکی از دوستان مشترکی که داشتیم شنید و دوست داشت آن آهنگ را خودش اجرا کند. همین مساله فتح باب دوستی و همکاری ما بود.

*ساختن ملودی برای کسی خودش بیشتر در زمینه ساخت ملودی فعالیت می کنید سخت نیست؟
کلا فکر نمی کنم آنقدر کار سختی باشد. اما این مهم است که کار شما در جایگاهی قرار می گیرد که با تعداد بیشتری از مخاطبان رو به رو است. تمامی کارهای مهدی یراحی را به دقت مورد بررسی قرار دادم که چیزی خارج از فضای کاری او نسازم. البته طبیعتا آنقدر هم به ملودی های خودش نزدیک نیست و شاید فقط صدای مهدی یراحی باعث شود که بتوانید از تمامی این آثار یک مخرج مشترک بگیرید و بگویید که مهدی همه آنها را خوانده است. از لحاظ مود کاری فکر نمی کنم ترک هایی که من کار کردم شبیه کارهای مهدی باشد و همین باعث می شود که با هم همکاری داشته باشیم.

*با توجه به اینکه گفتید سایر کارهای او را گوش دادید ، آلبوم «امپراطور» نسبت به آثار قبلی او چه نقاط قوت و یا ضعفی داشت؟
نقطه قوت از نظر من در تنظیم های ملودیک تر و اسلوتر است که نسبت به آلبوم قبلی خیلی قوی تر بود. اما متاسفانه از لحاظ تنظیم های مدرن فکر می کنم نسبت به موسیقی که الان در دنیا انجام می شود و یا حتی داخل ایران خیلی در آن کار می شود ، خیلی می توانست بهتر باشد. یک انتقاد دیگر هم که خودم به مهدی گفتم این بود که سن این آلبوم کمی زیاد بود که همین مساله برای مخاطب زیر بیست سال یک مقدار ثقیل (سنگین) است.

*همین مساله بالا بودن سن آلبوم به اینکه اغلب قطعات غمگین بود نیز مربوط می شود؟
خیر. ببینید خدا را شکر مهدی یراحی ترکی خوان نیست! متاسفانه دوستان همینطور مودهای ترکی را گرفته اند و پیش می روند. چندی پیش به یکی از دوستان گفتم که امیدوارم خداوند «ابراهیم تاتلیسس» را از موسیقی ایران نگیرد! مهدی یراحی از فواصل ایرانی در آلبوم «امپراطور» استفاده کرده است و برخی گفتند که شبیه یک خواننده دیگر شده است. ولی اگر مخاطب موسیقی درک دقیقی از موسیقی داشته باشد متوجه می شود که این مود موسیقی است و تقلیدی در کار نمی باشد. اما دلیل بالا بودن سن آلبوم و منظور من به خاطر اشعار و بیان ها است که با سن خود مهدی یراحی همخوانی دارد ولی طیف مخاطبان اصلی او سنین پایین تری را دارند.

*در سال 91 حضور شما در آلبوم «سیروان خسروی» از سایر کارهایی که داشتید شاخص تر بود و با قطعه «بی قرار» در بین نامزدهای تندیس طلایی بهترین ترانه سال در اولین جشن سالانه «موسیقی ما» نیز قرار گرفتید. فکر می کنید همین اتفاق امسال و با حضور شما در آلبوم مهدی یراحی نیز رخ بدهد؟
این را نمی دانم ولی اگر همانطور که دوستان سایت «موسیقی ما» در مورد نحوه برگزاری جشن قول دادند که به شکل بهتری برگزار شود دوست دارم که شاهد این اتفاق باشم. اما فکر نمی کنم در آلبوم مهدی یراحی کار خاصی انجام داده باشم. در جشن امسال «موسیقی ما» نیز من با جمعی از بزرگان پاپ ایران قیاس می شدم. مردم و کارشناسان کمتر من را می شناختند و رای کمتری را نیز اخذ کردم و تجربه سایر نامزدها را نداشتم. در ایران به این موارد اصلا توجه نمی شود که کسی که کار پرمخاطب انجام داده است و سن او نصف سن سایر نامزدها می باشد باید در شرایط متفاوتی مورد ارزیابی قرار بگیرد. در سایر نقاط دنیا این مساله با ارزش است که شخصی با سن کم موفق به جذب مخاطبان بیشتر شده است. اما همین که کنار آن دوستان و بزرگان بودم برای من بس است.

*آینده همکاری شما و مهدی یراحی چگونه است؟
بر اساس صحبتی که اخیرا با هم داشتیم این همکاری ادامه خواهد داشت و امیدوارم بتوانم در ژانرهای دیگر نیز با او کار کنم. من در آلبوم سوم مهدی که استارت تولید آن زده شده است حضور دارم.
منبع: 
اختصاصی سایت موسیقی ما
تاریخ انتشار : دوشنبه 29 مهر 1392 - 13:05

دیدگاه‌ها

انوشیروان
23.92.21.10
دوشنبه 29 مهر 1392 - 19:31

ملودی-لیریکس ساز خوبی هست

Sami
85.185.105.230
دوشنبه 29 مهر 1392 - 22:50

به نظرم "امپراطور" آلبوم مخاطب پسندی بود... و سن آلبوم موافقم که یک مقدار بالا بود و از ترانه ها ی عمیقی استفاده شده بود مخصوصا ترانه های بمانی عزیز با اون ترانه های زیبای "فراموشی" و "میراث"...ولی به نظرم باید خواننده ی به خوبی یراحی از ترانه های سنگین از دیدگاه معنا و لغوی و سبک شعری استفاده کنه بسته از این ترانه های آبکی یعضی ترانه سراهای کشورمون که توش به طور ضعیف و عجیبی فقط حس پراکنی میکنن حالا هرجورشده با هر واژه ای شده!
فقط به دو بیت زیر توجه کنید:
نمی دونم تو این برزخ / کی از این درد می میرم
نمی دونم چرا یک شب / فراموشی نمی گیرم
از این دست ترانه ها واقعا زیباست!

سپیده
2.179.17.13
سه شنبه 30 مهر 1392 - 00:38

ما که دوتا کار خوب از این آقا شنیدیم اونم تو آلبوم مهدی یراحی بود.....که نسبت به ترانه ها حساسیت زیادی به خرج میدن..
وگرنه باقی کاراشون چنگی به دل نمی زد...

رضا سیدی
174.142.14.85
سه شنبه 30 مهر 1392 - 06:28

والا همچنان که ایشون گفتن و یادآوری کردن که مثلا ایشون نصف سن بقیه نامزد های موسیقی ما رو داشتند اما ایشون هم نباید یادشون بره که کارشون دیده شد چون خواننده ای مثل سیروان یا حتی مهدی یراحی اون کار رو خوندند و گرنه همین اخیر یه کارشون به اسم تابستون اصلا فکر نمیکنم کسی بیشتر از دوستان خودشون شنیده باشتش!پس خوش شانس بودن که آدمای مطرحی کاراشون رو خوندن.چون هر کاری از ایشون که خواننده های غیر معروف خوندن به هیچ عنوان ازش استقبال نشده.کار ایشون هم از نظر ترانه که حرف اول رو در آلبوم یراحی می زد جزو ضعیف ترین کار ها بود.تنها کاری که تووش ایراد قافیه داشت!!! و این برای خواننده ای مثل یراحی واقعا بد بود.توصیه ام به ایشون با عرض خسته نباشید اینه که کمی یه کارشون بپردازن و ایراداشونو رفع کنن و با توجه به سنشون(که خودشون افتخار کردن بهش)کمتر اظهار نظر کنن چون مثلا همون افرادی که گفتن دوبرابر سن ایشون سن دارن تا حالا همچین اظهار نظرهایی مثل : « امیدوارم خداوند «ابراهیم تاتلیسس» را از موسیقی ایران نگیرد» نکردند!! به هر حال علاقه ی خیلی از مردم ایران موسیقی ترکیه همون طور که خیلا هم غربی دوست دارن.خیلی خوبه آدم توهم نداشته باشه و سعی کنه کار خودش رو به نحو احسنت انجام بده که مطمينم اگر ایشون به کارش بپردازه و توو حاشیه حرکت نکنه بسیار موفق تره چون مشخصه با استعداد هستند اما امان از حاشیه و توهم.با آرزوی موفقیت برای ایشون و سایت شما.امیدوارم نظرم رو حذف نکنید.

mohsen
188.159.54.157
سه شنبه 30 مهر 1392 - 07:43

اقای امید جامع ... ب نظرتون ابراهیم تاتلیس خواننده ی کمی هست ... ایشون ی اسطورن .. مسلما اگه ما خودمون ی همچین خواننده ای داشتیم همیشه ازش تجربه کسب می کردیم .. الان هم فعلا خواننده ای نداریم ک بشه از روش الگو برداری کرد .. ب همین دلیل الگوی 90 درصد خواننده هامون همون ابراهیم تاتلیس و خوانندگان ترکی هستند ... ک بسیار هم قوی هستند
خواهشا ترکی خوان رو دلیل ب غمگین بودن ندونید
چند تا موزیک ترکی گوش بدین ی کم ترکی گوش دادنتون رو تقویت کنین

تایید کن موسیقی ما

نوشین
46.100.179.226
سه شنبه 30 مهر 1392 - 13:59

ممنون از مصاحبه ای که انجام دادین و سوالای خوبی که پرسیدین!
خدمت اون دوستانی که گفتن ترانه های امید جامع فقط به این دلیل شنیده شده که سیروان و مهدی یراحی خوندن، باید بگم سیروان و یراحی خواننده های کوچکی نیستن و اگه کار یه هنرمند مورد توجهشون قرار می گیره حتمأ دلیلی داره!
عزیزی گفتن کارای امید جامع تو امپراتور ایراد قافیه ای داشت خوب بود می گفتن کدوم قسمتش تا ما هم بفهمیم! من که هر کدومشو بالای صد بار گوش دادم ایرادی ندیدم!
گفتن آهنگ تابستون رو جز دوستانشون گوش ندادن! من از دوستان امید جامع نیستم اما این آهنگو گوش دادم و بنظرم واقعأ شاد و زیبا بود!
آیا اینکه کسی با سن کم میتونه هنر و درک و تجربه ی کسیو داشته باشه که چندین سال از خودش بزرگتره اگه این برتری نیست پس چیه؟ تمام دنیا این مسائل ارزش تلقی میشه جز کشور ما که هرچی سن بالاتره احترامات بیشتره! اونم باید سر جای خودش باشه اما سن دلیلی بر ارزش نیست، هنر و استعداد و نبوغه که مهمه و وقتی با سن پایین کسی این ویژگیها رو داشته باشه مسلمأ یک قدم از بقیه جلوتره!
من آلبوم امپراتور رو خیلی دوست داشتم! اجراهای مهدی یراحی بی نظیر بود و قطعات ساخته "امید جامع" و "رستاک حلاج" ترکهای مورد علاقم بودن!
با تشکر از فرصتی که بهم دادین!

سه شنبه 30 مهر 1392 - 23:11
میلاد

هنوز همونم که میخوای
هنوزم عاشقت موندم
تو زیر چتر کی رفتی
که زیر گریه جا موندم
...عاشقت موندم و جا موندم قافیه نداره !!!

10.201.32.183
چهارشنبه 1 آبان 1392 - 07:34
رضا سیدی

اولن کاملن مشخصه از دوستان آقای جامع هستید و البته این اشکالی نداره....
ثانبت یه نمونه ی کوچیک از قافیه:
هنوزم عاشقت موندم.....که زیر گریه جا موندم!!
خواهشن در چیزهایی که مشخص هست و در چیزهایی که تخصصی ندارید اظهار نظر نکنید

174.142.14.85
چهارشنبه 1 آبان 1392 - 14:33
امیررضا دادبخش

درود بر نوشین.امید جامع حالا چون جوونه باید خیلی سطحشو پایین بگیریم.نه با ترانه امشبم گذشت و دیدار خیلی حال کردم.دایی میلاد حالا همه ی اشعار که شاعرا میگن همه ابیاتش قافیه داره؟؟؟؟!!

5.119.49.187
سه شنبه 30 مهر 1392 - 14:26

من امید جامع رو از همون سالی که مهدی اهنگ امشبم گذشت رو خوند می شناختم.با ترانه هاشم از جمله امشبم گذشت.بی قرار.دوست دارم.و دیدار خیلی حال کردم.ولی از یک بابت ازش دلخور شدم.چرا سن آلبوم بالاست؟فقط آهنگ فراموشی درک ترانه برای مخاطب زیر 18 سال سخته.ولی بقیه که هیچ مشکلی ندارن.از یه جهتم خوشحال شدم.راجع به آلبوم سوم مهدی که خوش حال شدم.امید هم تو اون هست.امیدوارم همین گروه امپراطور باشه++++++++++سیروان خسروی و مخصوصا بهروز صفاریان.بهترین آلبوم سال92 امپراطور.بهترین ترانه امپراطور.بهترین متن ترانه با هم نبودیم.بهترین اهنگساز مهدی یراحی.

Soheil F.
151.244.29.148
سه شنبه 30 مهر 1392 - 17:53

امید جامع حرف نداره ..
دوستان خواهشا اینجا الکی جو ندین . اینکه ابراهیم تاتلیس پرطرفداره پس دلیل بر اینه که دوستان خواننده بیان آهنگاشونو کاور کنن و چیزی از خودشون نداشته باشن؟؟!

"تو زیر چتر کی رفتی که زیر گریه جا موندم" ..

نوشین
46.100.179.226
چهارشنبه 1 آبان 1392 - 14:16

با تشکر فراوان از اظهار لطف دوستان به من مخصوصأ آقای رضا سیدی!
چند نکته هست که باید بگم:
اولآ اینجا هرکسی آزاده که نظر بذاره و حرف دلشو بزنه شما نمی تونید به من بگید اظهار نظر بکن یا نه!
دومأ اگه از کار یه هنرمند خوشت اومد به این معنا نیست که دوستش هستی! ترانه ها و ملودیهای امید جامع واقعأ پر احساسن، ساده اما عمیق!
برای من قافیه داشتن به اون معنایی که دوستان مد نظر دارن مطرح نیست من دنبال معنا و محتوا هستم! دنبال سادگی و بی پیرایگی که تو حرفای دل یه هنرمند میشه پیدا کرد و همه ی اینها رو تو کارای امید جامع پیدا می کنم.
من حرفاشونو تو این مصاحبه خیلی دوست داشتم؛ بی تعارف صحبت کردن و جز حقیقت چیزی نگفتن!
امید جامع اول آهنگسازه و بعد ترانه سرا، کاراشو خیلی دوست دارم.
من اگه کار یه هنرمندو دوست نداشتم هیچوقت نمیام زیر مصاحبش مطلبی برای تخریبش نمی نویسم!
صرفأ وقت و انرژیمو برای هنرمندی میذارم که کارشو دوست دارم!

reza
2.145.172.160
دوشنبه 18 آذر 1392 - 14:30

من امید جامع وکاراشو خیلی دوس دارم اصن عاشق کاراشم صدای بسیار خوبی هم داره کلا" موفق باشه و اینکه بترکه چشم حسوداش

افزودن یک دیدگاه جدید

محتوای این فیلد خصوصی است و به صورت عمومی نشان داده نخواهد شد.

Plain text

  • هیچ تگ HTML ی مجاز نیست.
  • آدرس صفحات وب و آدرس‌های پست الکترونیکی بصورت خودکار به پیوند تبدیل می‌شوند.
  • خطوط و پاراگراف‌ها بطور خودکار اعمال می‌شوند.
CAPTCHA
This question is for testing whether or not you are a human visitor and to prevent automated spam submissions.