رضا صادقی اولين كسی بود كه به من تبريك گفت
گفت‌و‌گوی خواندنی آهنگ‌سرا با بهنام صفوی؛
رضا صادقی اولين كسی بود كه به من تبريك گفت
فرخنده وثوق‌پور: این روزها آلبوم «عشق من باش» توانسته تمام توجه بازار و اهالی موسیقی را به خود جلب كند و به دل مردم به خوبی بنشیند. همه خواننده این آلبوم را با تك آهنگ «تمنا» به خاطر دارند. بهنام صفوی متولد 15 تیرماه 1362 است و موسیقی را از دوران كودكی با ساز پیانو به صورت خود آموز و بدون استاد آغاز كرد؛ سپس به فراگیری سازهای كوبه‌ای پرداخت. تا سن 16 سالگی در شهرستان ماهشهر زندگی می‌كرد و به عنوان جوان‌ترین رهبر اركستر با خواننده‌های بومی آنجا سر صحنه می‌رفت. تحصیلات‌اش را در رشته عمران به اتمام رساند اما به دلیل علاقه همیشگی‌اش به موسیقی به شكل جدی و حرفه‌ای به آن روی آورد. او با اولین آلبوم‌اش توانست استعداد و سبك خودش را به خوبی نشان دهد و به عنوان یكی از شنیده شده‌ترین خواننده‌های روز نامش بر سر زبان‌ها باشد.

از چه زمانی متوجه شدید كه می‌توانید به خوانندگی بپردازید؟
به دلیل تمرینات، توجه و گوش دادن به موسیقی، اینطور نبود كه از سن خاصی به موسیقی و خوانندگی علاقمند شوم. همیشه به كار خواننده های مختلف گوش می كردم و همه را در سبك خودشان مقایسه می كردم.
قبل از اینكه خواننده شوم به آهنگسازی و تنظیم می پرداختم؛ نمونه بارز آن تنظیم 3 قطه آلبوم "كما" حمید عسگری است. همچنین همكاری با افشین سپهر در آلبوم های " گلكم " و " بی تو امشب " . در زمینه مذهبی هم " ماه غریب " ( بوی سیب و حرم حبیب) و در حوزه كودكان نیز آهنگ معروف عروسك "چیه و چرا " بوده. در حوزه خوانندگی هم تمرینات مستمر داشتم و همیشه می خواستم اگر وارد این كار می شوم به شكل حرفه ای باشد.

اولین قطعه‌ای كه از شما شنیده شد «تمنا» بود و با استقبال خوبی مواجه شد؛ چرا 3 سال وقفه برای ارائه آلبوم داشتید؟
بعد از استقبال از "تمنا" تصمیم گرفتم در همان سبك و سیاق یك آلبوم جمع آوری كنم. در آن زمان كلیپی هم برای تمنا ساخته بودم اما به دلیل عدم اطلاع رسانی از سوی ارشاد، كه اگر كلیپ داشته باشید ممنوع الكار می شوید و ... برای ارائه آلبوم وقفه ایجاد شد و... البته اگر این وقفه هم نبود، تقریبا همین مدت زمان برای ارائه آلبوم طول می كشید، چون روی جمع آوری آلبومم حساسیت دارم. یك بار هم در سال 1386 یك آلبوم كامل جمع آوری كردم اما 2 ترك " تمنا " و " خسته شدم " از آن باقی ماند و بقیه را حذف كردم.

هم‌كاری شما با حمید عسگری و سیروان خسروی در این آلبوم چگونه شكل گرفت؟
سال 1384 به واسطه آقای یحیی مشایخی با حمید عسگری آشنا شدم و هنوز در آن زمان آلبوم «كما» وارد بازار نشده بود. با سیروان خسروی هم در سال 1384 از طریق آلبوم‌اش با نوع و سبك كارش آشنا شدم؛ تا اینكه در سال 1386 از نزدیك این آشنایی بیشتر شد.
من می‌توانستم كل آلبوم را خودم بسازم اما چنین عقیده‌ای ندارم؛ چون شیوه درستی نیست. همیشه دوست دارم مجموع كارهایم كارهایی خوب و عالی باشند؛ حتی اگر اسم خودم روی آن كار به عنوان آهنگساز یا تنظیم كننده نباشد. سیروان، ابتدا تنظیم ترك دوم با نام "خسته شدم" را انجام داد و قرار بود تنها تنظیم 2 قطعه از آلبوم به سیروان سپرده شود اما پس از مدتی به خودمان كه آمدیم دیدیم دوستی صمیمی بینمان برقرار شده؛ هم من به سلیقه سیروان آشنا تر شدم هم او به حس و حال من نزدیكتر شده بود به همین دلیل 5 قطعه را برای من تنظیم كرد. كارهای قدیم هم اگر ماندگاری دارند به دلیل شناخت متقابل از روحیات تیم یك اثر بوده اما این روزها به دلیل سفارشی شدن كارها این صمیمیت و درك احساس از یكدیگر كمتر دیده می شود.

سبك سیروان با شما متفاوت است این به نظر شما در اولین آلبوم ریسك محسوب نمی‌شد؟
موسیقی مورد علاقه سیروان سبك راك است و همیشه هم می خواهد سبك مورد علاقه اش را كار كند و مخاطبین خودش را داشته باشد. البته سیروان هم دوست دارد كه در زمینه سبك هایی مثل سبك من كه به هر حال تم ایرانی دارد و ملودی ها ایرانی تراست همكاری داشته باشد؛ معمولا تلفیق این سبكها و سلایق كارهای خوبی میشوند.

برای ایرانی‌تر شدن موسیقی پاپ ایران چه باید كرد‌؟
سعی می كنم با توجه به سبكم ایرانی بودن را در كارها نشان دهم و حتی اگر تنظیمی غربی دارد؛ در ساخت ملودی ها این ایرانی بودن پاپ نشان داده شود. به هر حال مردم ایران به صورت ذاتی گوششان به این ملودی ها آشناست؛ پس این ملودی ها با تنظیم غربی دلچسب و شنیدنی می شود. البته منظورم موسیقی تلفیقی و استفاده از ابزار نیست.

چگونه ترتیب قطعات را تعیین كردید كه تا آخر آلبوم را شنیدنی می‌كند؟
این كار با مشورت انجام شد كه چیدمان ترك ها جوری باشد تا حالت خسته كننده ای نداشته باشد و در كل آلبوم یك شروع و پایانی احساس شود و تنها روی یك مطلب خاص تكیه نكند و یك داستانی از نظر شعری و موسیقی در آن ببینیم و سبكهای تكراری كنار هم قرار نگیرند.

چرا زمان بعضی ترك‌ها كوتاه هستند با توجه به اینكه كشش طولانی‌تر بودن را دارند؟
موسیقی روز دنیا همین‌گونه شده و همین كمك می‌كند مخاطب دوباره ترك را گوش كند. مثلا ترك «عشق من باش» طوری باشد كه شنونده دوباره بخواهد آن را از اول گوش كند.

نقطه قوت آلبوم‌؟
تمام آن كارهایی كه در ذهنم بود از نظر شعر ، موسیقی و تنظیم انجام شد. تمام توانم را گذاشتم البته در زمان خودش ، زیرا استارت خودم را در سال 1385 زده بودم.

ساخت كلیپ چقدر در معرفی یك آلبوم موثر است؟
موسیقی یك هنر شنیداری و تصویر ساز است و ناب ترین موسیقی از نوع بی كلام است البته شعر و كلام هم كمك می كند شما در آن فضا قرار بگیرید.
موسیقی در دنیا تصویری شده؛ خیلی از آهنگ ها در بازار بوده و پخش می شده اما وقتی كلیپ می شود آن آهنگ هیت می شود و این برای موسیقی فعلی ما در ایران یك تبعیض است. در شرایطی كه ذائقه مردم به دلیل دسترسی به اینترنت و ماهواره به هم نزدیك شده.

آیا سبكی كه انتخاب كردید ماندگار است ؟
سبكم همین است و عوضش نمی كنم. مثلا در آلبوم بعدی به اسم نوآوری سبكم را عوض نمی كنم و این قطعا خوشایند مردم نیست. مردم بهنام صفوی را می خواهند كه " عشق من باش " و " تمنا " را خوانده كه خط سیر مشابهی دارند. اشتباهی كه برخی خوانندگان دارند كه صدایش كاملا تحریر دارد و برای سبك خاصی است اما چون كار فلان خواننده گرفته سبكشان را به خواننده دیگری شبیه می كنند.

به چه سبك كارهایی علاقه دارید؟
الگوی اصلی ام در موسیقی بی كلام ونجلیز، یانی، ژان میشل ژار و در موسیقی‌های باكلام هم بیشتر تا جایی كه بتوانم همه‌ی سبك‌هایی كه خوب باشند را گوش می‌كنم.

با توجه به علاقه خودتان به سبك ونجلیز چرا در آلبوم‌تان از این سبك استفاده نكردید؟
چون دوست دارم كارم از نظر اكثریت مردم بازخورد خوبی داشته باشد تا با انرژی بیشتری كار بعدی ام را شروع كنم. البته در ترك 9 آلبوم «دل‌خسته» كه تنظیم آن با خودم بود؛ الهام گرفته از یكی كارهای ونجلیز است. البته شاید در آینده بیشتر این كار را انجام دهم.

شهرت چقدر برایت اهمیت داشت؟
از شهرت بدم نمی‌آید؛ اولین چیزی هم كه یك هنرمند دوست دارد و كار هنری انجام می‌دهد این است كه اثرش را به گوش مردم برساند و مهمترین هدفم این بود كه ابن كار شنیده شود و خوشبختانه این اتفاق افتاد. شهرت هم نه برای اینكه خودم را مطرح كنم. این از اولین كلیپی كه ساختم مشهود است زیرا فقط در 20- 30 % آن كلیپ دیده می‌شوم.

كار دیگری غیر از موسیقی دارید؟
تمام تمركزم روی موسیقی است و به صورت حرفه‌ای آن را دنبال می‌كنم و كار دیگری غیر از موسیقی ندارم.

چند روز از انتشار آلبوم نگذشته بود كه روی سایت‌ها برای دانلود دیده می‌شد؛ برخوردت با این مسئله چگونه بود؟
تمامی این مشكلات از آنجاست كه قانون كپی رایت نداریم. خیلی خوبه كه مردم اشتیاق دارند آلبوم ها را سریع به دست بیاورند و گوش كنند و این علاقه مردم را به موسیقی می رساند اما اصل آن را هم تهیه كنند تا تهیه كننده‌های موسیقی هم با رغبت بیشتری هنرمندان را حمایت كنند.
...
برای گوش کردن به عشق من باش: ادامه...

...
برنامه‌های آینده‌ات برای موسیقی چیست؟
حساسیتی كه در این آلبوم داشتم را رعایت می‌كنم اما نمی‌خواهم زیاد وقفه درآلبوم بعدی بیفتد.
من عاشق كارم هستم و اعتقاد دارم در هرزمینه‌ای اگر عالی باشیم پول به دنبال آن خواهد آمد و نیازی به حسابگری نیست؛ مانند خیلی از هنرمندان ایران و جهان. پیشنهادهایی هم برای اجرای كنسرت دارم و جزو برنامه های جدی ام است.

حرف آخر؟
عمر موسیقی در كشور ما الان یك ماه شده و كسانی كه به صورت قانونی كار می كنند به دلیل ماندن در صف مجوزهای گوناگون كارموسیقی شان زمانی به گوش مردم می رسد كه 2 سال قبل آماده شده؛ حل شدن این مسئله كمك زیادی به هنرمندان و پیشرفت كاریشان دارد.هر كس در هر زمینه ای باید تلاش كند كه 70-80% رسالتش را انجام دهد.
از پدر و مادرم، تهیه كننده آلبومم آقای یحیی مشایخی ، دوست خوبم دانیال طهماسبی، حمید عسگری، سیروان و زانیار خسروی برای تمام تلاشهای‌شان سپاس‌گزارم.
نكته ای كه در آخر می‌خواهم عنوان كنم این است كه كم لطفی است كه بگویند صدایم تقلید از شخص خاصی است؛ چرا كه شاید تنالیته‌های صدا شبیه به هم در هر كجای دنیا باشد؛ اما تحریرهای صدای من مخصوص خودش است و اصلا تقلیدی نیست. 2 ساعت بعد از پخش آلبومم اولین كسی كه به من تبریك گفت رضا صادقی بود و به گفته خودش ترك 1-6-9 من را خیلی دوست دارد.
منبع: 
مجله موسیقی آهنگ‌سرا
تاریخ انتشار : دوشنبه 4 آبان 1388 - 00:00

برچسب ها:

دیدگاه‌ها

127.0.0.1
سه شنبه 15 اسفند 1391 - 17:36

شما هم هر مصاحبه ای میذارید میزنید خواندنی این کجاش خواندنی بود مثلا /

سه شنبه 15 اسفند 1391 - 17:36

سلام دوست عزيز
وب رسمي هواداران بنيامين بهادري
http://benyamin-85.blogfa.com
با جديدترين مصاحبه ي اختصاصي با بنيامين بهادري توسط مجله اينترنتي جوان ايراني
به روز شد
حتما به وب ما سربزنيد
منتظر حضور ونظرات سازنده ي شما هستيم
با تشکر

127.0.0.1
سه شنبه 15 اسفند 1391 - 17:36

هرچقدر هم بگی باز هم تابلو تقلید کردی از رضا صادقی و کیارش

127.0.0.1
سه شنبه 15 اسفند 1391 - 17:36

خوب برای رضا صادقی این چند وقت تبلیغ میکنید
چی شده موقع اومدن البومش بهتون گفت هبراش تبلیغ کنید فروش کنه البومش

چاووشی
127.0.0.1
سه شنبه 15 اسفند 1391 - 17:36

خیلی خوب بود ... من که با آهنگ تبریک کلی حال کردم ... یه جورای شاعر این تراک با شعرهای آلبوم محسن چاووشی اومده بازی کرده ... در هر صورت یه آلبومی هستش که به نظر من موندگار خواهد شد

رضا
127.0.0.1
سه شنبه 15 اسفند 1391 - 17:36

اقا دیگه بعضی ها حسادت و به بالاترین حد خودش رسوندند اخه نمی تونی ببینی یه خبر زدند اسم رضا صادقی توش هست؟اتفاقا من می خواستم گله کنم چرا واسه البوم رضا تبلیغ نمی کنید اخه خیلی البوم ها که می خواد بیاد از چند هفته قبل اینجا تبلیغش هست.شما نگران فروش البوم نباشید یکی بود یکی نبود ماندگاررترین و یکی از پرفروش ترین البوم ها می شه..رضا صادقی واسه ما سلطان،چقدر متواضع که خودش اولین کسی بوده به بهنام تبریک گفته.کشته مرده این اخلاقتم اقا رضا.تو بگی بمیرم من واست میمیرم.کاری به تقلیدی بودن بهنامم ندارم چون تو گفتی 3تا ترک هاش خوبه به عشق تو میرم البوم اینم می خرم.

مریم
127.0.0.1
سه شنبه 15 اسفند 1391 - 17:36

سلام چرا از احسان خواجه امیری خبری نمی گذارید امروز ٥ ابان در سمنان ٢ سانس كنسرت دارند چرا خبری مصاحبه ای هیچی نمی گید مرسی

علی
127.0.0.1
سه شنبه 15 اسفند 1391 - 17:36

vaghean ba in mosahebe 100 barabar alagham behesh ziyad tar shod.merc az site ke in mosahebaro ba behnam anjam dad.kasi kasayi ke injouri daran takhrib mikonan khodeshoono aziyat nakonan.chizi ke ayan ast che hajat be bayan ast. tashar az site va behnam safaviye aziz.

ایدین
127.0.0.1
سه شنبه 15 اسفند 1391 - 17:36

نتیجه داد تبریک میگم

بهنام
127.0.0.1
سه شنبه 15 اسفند 1391 - 17:36

رضا صادقی یعنی ..... متواضع ترین کسی که تو عمرتون دیدین!
دمش گرم. تبریک گفته با این همه بدی که در حقش شد!!
مرسی سلطان خوبم.
یا علی...........

127.0.0.1
سه شنبه 15 اسفند 1391 - 17:36

کم با اسم های مختلف نظر بدید الان اگر عضو گیری میشد هی نمیتونستی با اسم های مختلف صادقی صادقی کنی

meraj
127.0.0.1
سه شنبه 15 اسفند 1391 - 17:36

mibinam ke harfe hagh sansoor mishe. tajobiam nadare kob...
movagh o pirooz bad reza sadeghi soltane meshki. mamnoon az bozorgvarit. mese hamishe bakhshidi o chizi nagofti...
javid soltan...
ya ali..........

نیوشا
127.0.0.1
سه شنبه 15 اسفند 1391 - 17:36

چه آدم باحالیه این رضا صادقی !
خیلی ها به اسم رضا صادقی بهنام صفوی رو شناختن !
ممنون !!!

meraj
127.0.0.1
سه شنبه 15 اسفند 1391 - 17:36

reza sadeghi...............rez sadeghi............

سه شنبه 15 اسفند 1391 - 17:36

salam.................... .
.
.
.
.
.
.
.
.salam
..........................
.
.
.
.
salam
......................
.
.

..salam
........salam
....................................

salam be soltane meshki
baba eival!

سه شنبه 15 اسفند 1391 - 17:36

سلام من نه طرف دار قسم خورده رضا صادقيم نه هيچ كس ديگه .

هر آلبوم چندتا ترك خوب داره .

اين آلبوم موسيقي فوق العاده اي داره كه اين خواننده گند زده توش با يه تقليد مزحكانه !

مخصوصا ترك دوم . بدترين موقع وقتيه كه ميگه : ميخواي بيا ميخواي (( نيا )) ... يه بار گوش بديد .. ببخشيد اما خندم گرفت ...

بد جور زوز زده مثل صادقي بخونه . حالا كاش رضا صادقي يه خواننده تاپ تو دنيا بود اونوقت شايد ارزش داشت . حيف اين موسيقي . فكر كنم اگه خود صادقي ميخوند بهتر ميشد ... اون از عسگري اينم از اين

هرچي فكر كردم نتونستم بفهمم اينا چه طور حاظر ميشن اعتبارشونو اين طور زير سوال ببرند ..

علی
127.0.0.1
سه شنبه 15 اسفند 1391 - 17:36

به نظرم یکی از حرف6ه ای ترین خواننده های ایرانه آفرین به این صدا رضا صداقی از بهنام تقلید میکنه داداش

asa
127.0.0.1
سه شنبه 15 اسفند 1391 - 17:36

کم کم از کنار سلطان بزرگ از این سلطان نما ها هم ظاهر میشه دیگه. اشکالی نداره ولی هیچکس سلطان رضا صادقی نمیشه.

سه شنبه 15 اسفند 1391 - 17:36

با تموم اين حرفها وقتي ترك 8 و 9 گوش دادم رضايت بخش بود به خصوص ترك 9 موسيقي بسيار زبيايي داره .

نكته قوت اين البوم بعد از موسيقي ترانه هاي زيباست .

127.0.0.1
سه شنبه 15 اسفند 1391 - 17:36

چون صدات شبیه رضا صادقیه آهنگاتو گوش میدم و چون رضا صادقی بهت تبریک گفته من هم تبریک میگم

محمدرضا
127.0.0.1
سه شنبه 15 اسفند 1391 - 17:36

اولا خواهش میکنم کسایی که از موسیقی هیچی حالیشون نیست نظر ندن.دوم اینکه آقای علی که گفتی صادقی از صفوی تقلید میکنه آخه اون زمان که تو نبودی سال 1375یا اگرم بودی نینی بودی اون موقع رضا صادقی با گروهش تو بندر عباس اجرا داشت.125 تا از ترانه هاش شعر و آهنگ سازیو تنظیمشو خودش انجام داده اون موقع که رضا صادقی میخوند اصلا بهنام صفوی وجود داشت؟!نمیگم خواننده ی بدیه ها اما دیگه چرت و پرت نگین.افتخار من به عنوان طرفدار صادقی اینه که خواننده ی مورد علاقم از جاهای خیلی ابتدایی شروع کرده و حالا به مرد سال موزیک پاپ ایران تبدیل شده و مثل بعضیا یهو از یه جا نزده بیرون و بعد چند سال یهو قیبش بزنه.اره داداش بورو حداقل در باره ی خواننده ها چیزی نمیدونی چند تا کتاب داستان بخر بخون تا سرت گرم بشه اینقدر حرف الکی تحویل مردم ندی.یا حق

LOveLOrn
127.0.0.1
سه شنبه 15 اسفند 1391 - 17:36

من خودم عاشقه سالاره مشکی ام.همه اهنگاشم دوست دارم
اما انصافا بهنامم خوب خونده حتی اگه تقلید کرده
دست مریزاد

مهتاب
127.0.0.1
سه شنبه 15 اسفند 1391 - 17:36

البومتون عالی بود مخصوصا صداتون خیلی دلنشینه امیدوارم همیشه پیروزو سربلند باشیب

مثبت
127.0.0.1
سه شنبه 15 اسفند 1391 - 17:36

هر خواننده ای رو دیدیم تا مجوز گرفت کاراش خراب شد ..اما رضا صادقی با مجوزم دهنه همرو بست....آلبوم عشق من باش بهنام صفوی آلبوم خوبی بود اما فراموش نکنیم که اسم سیروان خسروی که به اعتقاد من بهترین آهنگسازو تنظیم کننده ی ایران تو این آلبوم بود..

سه شنبه 15 اسفند 1391 - 17:36

من اولش اقا بهنامو با رضا صادقی اشتباه گرفتم.ولی بعد که متوجه شدم خیلی خوش حال شدم که یه خواننده دیگه مثل رضا صادقی میخونه.
ممنون

سه شنبه 15 اسفند 1391 - 17:36

دوست عزیزم بهنام ......موفق و پیروز باشی . شبیهه هیچ خوانندهای نمی خونی و با صدای خودت می خونی . توی متن تحریر تو کامل مشخص هست و متعلق به خودت هست .... دوست دارم .منتظر آلبوم بعدی هستم

رویا
127.0.0.1
سه شنبه 15 اسفند 1391 - 17:36

از دل برآید لاجرم بر دل نشیند

سه شنبه 15 اسفند 1391 - 17:36

من خیلی وقته که رضاصادقی رو میشناسم اما هوادارش نشدم اما با شنیدن صدای بهنام شدم طرفدار دو اتیشه اون این که بهنام ورضا صداشون کمی شبیه هم هست اصلا ایرادی نیست شما چرا ؟جوش میزنید ؟اگه کمی فقط کمی حرفه ای گوش میکردید میفهمیدید که فقط وفقط شباهت هست نه تقلید!

بهار
127.0.0.1
سه شنبه 15 اسفند 1391 - 17:36

هیچ آهنگی رو به اندازه ممنون رضا صادقی دوست نداشتم! واقعا دوستش دارم! البته همه میدوونن که آلبوم بهنامم ترکووند!

صالح6080
127.0.0.1
سه شنبه 15 اسفند 1391 - 17:36

بهنام جان دوست دارم صدات عالیه

سارا
127.0.0.1
سه شنبه 15 اسفند 1391 - 17:36

الهی فدات شم بهنام جان مگه میشه کسی صداتو دوست نداشته باشه و باید بگم رضا صادقی خواننده ی گلیه که قابل احترامه

پوریا
127.0.0.1
سه شنبه 15 اسفند 1391 - 17:36

بهنام داداش عاشقتم

mohammad
127.0.0.1
سه شنبه 15 اسفند 1391 - 17:36

اول از همه باید بگم رضا صادقی تکه و هیچکس سلطان نمیشه و بعد اینکه چرا بیخود خواننده های ما رو مقابل همدیگه قرار میدین.اخه یکی نیست بگه رضا صادقی وبهنام صفوی چه جنگی با هم دارن که شما اینجوری به جون هم افتادین.به هر حال عاشقتیم سلطان رضا صادقی و دوست داریم بهنام صفوی

لیلا
127.0.0.1
سه شنبه 15 اسفند 1391 - 17:36

aghaye behname safavi ma vaghan asheghe ahangatonim daghighan harfe dele mast behtarin hastid shoma

لیلا
127.0.0.1
سه شنبه 15 اسفند 1391 - 17:36

سلام آقای ضفوی دریک کلام واقعا تکید شما

افزودن یک دیدگاه جدید

محتوای این فیلد خصوصی است و به صورت عمومی نشان داده نخواهد شد.

Plain text

  • هیچ تگ HTML ی مجاز نیست.
  • آدرس صفحات وب و آدرس‌های پست الکترونیکی بصورت خودکار به پیوند تبدیل می‌شوند.
  • خطوط و پاراگراف‌ها بطور خودکار اعمال می‌شوند.
CAPTCHA
This question is for testing whether or not you are a human visitor and to prevent automated spam submissions.